Která „Bojová plemena psů“ jsou v zahraničí zakázaná?

12. srpna 2017

Pojem „bojová plemena“ se poslední dobou nebezpečně rozšířil, přestože jeho definice má mlhavě rozmazané hranice. Okolní státy v Evropské unii začínají tuto problematiku razantně řešit, neboť si uvědomují, že pes dokáže být v nesprávných rukou zbraní. Chcete vycestovat se svým „bojovým“ psem do zahraničí a nevíte, co vás tam čeká?

Bojový bez boje

„Nebezpečný pes je ten, který napadne jiného psa bezdůvodně. Jak ale určit, že k incidentu došlo bezdůvodně?“ Říká slovenský exministr ke směrnici, určující na Slovensku omezení pro vybraná psí plemena. A právě neschopnost ujednotit seznam bojových psů způsobil prozatímní ztroskotání připravované omezující novely u sousedů na Slovensku, kde chtěli chov některých psů úplně zakázat nebo výrazně omezit. Nakonec převážil hlas lidu, který se vzpouzel, že jde o šikanu. Případ novely prozatím nebyl definitivně uzavřen. To v Rakousku nebo Dánsku se s tím zdaleka tak nepářou!

bojova3.jpg

Seveřani přitvrdili

Dáni se s problematikou poprali po svém a nijak se s tím nemazlili. Zcela zakázali chovat a vystavovat tato plemena: americký pitbul a staford, americký buldog, středoasijaty, tosa inu, kavkazského ovčáka, brazilskou filu, tornjaka, kangala, jihoruského ovčáka a jugoslávského pasteveckého psa. S tím, že již tito žijící psi v zemi mohou dožít, ale na krátkém vodítku a s náhubkem a každý narozený vrh od roku 2010, kdy začala směrnice platit, bylo stanoveno zákonem utratit. Do země s tímto psem můžete přicestovat, musíte ale dodržovat pravidlo krátkého vodítka a náhubku.

bojova2.jpg

Západní sousedi

V Německu sice tak razantní nebyli, ale u vybraných deseti plemen nařídili vodit psa pouze na krátkém vodítku a s náhubkem. Tak jako v Dánsku i tady se seznam týká především pitbulů a stafordů. Nejnověji tuto problematiku otevřeli v Rakousku. Tam vyžadují pro držení takovýchto plemen průkaz způsobilosti k chovu. Průkaz získá každý, kdo má alespoň 16 let, čistý trestní rejstřík, zaplacené poplatky a uzavřené pojištění na škody. Pes musí být registrovaný a čipovaný. Do doby složení zkoušky musí pes chodit výhradně na krátkém vodítku a s náhubkem. Vztahuje se nečekaně i na rotvajlery nebo dobrmany. Pravidlo platí nejen pro Rakušany, ale i pro všechny cizince, kteří v zemi pobývají déle, než měsíc. Musejí složit zkoušku základní poslušnosti, při níž se prokáže, že zvládají svého psa a že je poslouchá (základem je například reakce na jméno, přivolání, chůze u nohy, sednutí na povel). Rakouská policie už prochází speciálním školením, aby byli schopni poznat vybraná plemena a jejich křížence a mohli pokutovat neposlušné občany a to sankcí do výše až 360 000 Kč!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Není žalobce, není žalovaný

I když je snaha států obdivuhodná, neexistuje žádná vědecká studie potvrzující, že by se počty útoků a napadení psy účinně snížily. Přesto tyhle regule vznikají právě na základě útoků psů na občany, děti a jejich mazlíčky. Omezení tohoto tipu zavedla již Velká Británie, Irsko, Španělsko, Finsko nebo i Polsko. Jen naše republika dosud váhá. Možná zákonodárci čekají na nějaký vážnější případ napadení, aby se orgány alespoň pokusily rozlišit egoistické povzbuzovače sebevědomí od opravdových chovatelů vybraných plemen…

Za Hafici.cz milujeme tato plemena a jsme rádi, že prozatím směrnice jako v Dánsku u nás neplatí!

bojova1.jpg

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?