Který olej je pro psa ten nej?

29. listopadu 2018

Snad každý majitel pejska někdy slyšel o blahodárných účincích olejů a nemálo z nich je denně využívá. Ať už na vnitřní užítí nebo zevně pomocí aplikace na kůži. Jsou ale oleje pro psy vážně tak důležité, nebo jde jen o novodobý trend v krmení našich mazlíčků? A jak vybrat v tom nepřeberném množství ten správný pro vašeho miláčka? 

Z nutričního hlediska jsou oleje důležité pro svůj obsah esenciálních mastných kyselin, jež si organismus psa nedokáže vytvořit sám. Proto je potřeba přijímat je v potravě. Krmíte-li vašeho mazlíčka syrovou stravou, pak by měly být oleje nezbytnou součástí jeho jídelníčku. Pokud krmíte granulemi, nemusíte se o obsah tuků v krmené dávce příliš starat vzhledem k tomu, že kvalitní výrobky obsahují vyvážený poměr všech makro i mikro prvků. 

Přidání oleje není však v žádném případě na škodu. Některým psům suché krmivo příliš nechutná a když jim ho několik kapek kvalitního oleje zatraktivní, proč ne? A navíc mu přidáním správných olejů zlepšíte kvalitu kůže, srsti, nebo třeba napomůžete k odstranění zánětů. 

Velmi důležitou úlohu hrají rovněž ve vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K). Bez tuku by tyto vitamíny byly nevyužité. 

Jak se v nich vyznat?

Jelikož mají oleje blahodárný vliv na celou škálu zdravotních problémů, je možná na první pohled těžké se v nich vyznat. V první řadě je dobré si ujasnit, co od oleje očekáváme nebo jaký výsledek by pejskovi měl přinést. Má pejsek nějaké kožní potíže? Nebo třeba trpí na časté záněty či alergie? To vše je nutno zohlednit a dle toho se k výběru oleje postavit. I když olej není veterinární léčivo nebo doplněk, může výrazně napomoci a urychlit procesům hojení a rekonvalescenci. Další výhodou je snadné dávkování díky konzistenci olejů. Většina jsou prodávány v tekuté formě a tak se snadno přimíchávají do krmení, ale také využívají k masážím. 

Oleje tedy známe rostlinné a živočišné (nebo lépe - živočišné tuky). Vedou se kontroverzní debaty o účincích jednotlivých skupin, ale všeobecně se nedá jedna skupina povýšit nad druhou. V každé se najdou zástupci těch nejkvalitnějších olejů. Pokud někomu například vadí rybí aroma, tak se prostě porozhlédne po rostlinné alternativě, které jsou téměř výhradně bez zápachu. 

Není olej jako olej

Možná si říkáte, jak je možné, že se ceny olejů jednoho druhu vlastně tolik liší? 

Známe totiž dva typy přípravy oleje, a to rafinaci a lisování za studena. U lisování za studena dochází k šetrné přípravě oleje tak, aby nedocházelo ke ztrátě blahodárných látek, zatímco u rafinace jsou účinky podstatně nižší, protože probíhá za vysokých teplot, které tyto látky ničí. U lisování za studena je ale výtěžnost ze suroviny nizká a proto je nutné používat mnohem více ,,materiálu", což zapříčiní vyšší cenu výsledného produktu.

Původ surovin je také důležitým ukazatelem kvality. Pokud je olej rybí, hledejte na obalu původ a způsob chovu použitých ryb. Čím kvalitnější zdroj, tím kvalitnější produkt. To platí vesměs u všeho. 

I taková maličkost, jako je obal, může výrazně poškodit kvalitu oleje. Většina olejů by se měla uchovávat v tmavých lahvích, a to kvůli zabránění vniknutí světla a narušení struktury mastných kyselin. 

Králové olejů a "ti druzí"

Paletu olejů pro naše miláčky otevřeme lososovým olejem. Lososový olej je nejpoužívanějším doplňkem stravy vůbec a jednoznačně si oblibu mezi majiteli mazlíčků nezasloužil jenom tak! Ideální poměr Omega 3 a Omega 6 mastných kyselin z něj dělá všestranný doplněk ke každodennímu použití. Má pozitívní vliv na suchou kůži, zlepšuje kvalitu srsti a dodává jí lesk. V době línání, která mimochodem řádí právě teď, je neodmyslitelným pomocníkem. Rybí aroma zvyšuje u psů chutnost, a proto je vhodný i jako dochucovadlo méně atraktivních pokrmů. 

Pozor však pokud pes trpí alergiemi na ryby, je lepší se "lososáku" vyhnout obloukem. U bílých pejsků může při dlouhodobém používání způsobovat reznutí srsti, což není na závadu, pokud Vám doma zrovna nedřímá výstavní šampion.

V takovém případě je tu možnost použití oleje z tresčích jater nebo rybího tuku, které srst nezbarví a druhý jmenovaný navíc působí proti artritidě a má protirakovinové účinky.

Z rodiny rostlinných olejů se podíváme na oblíbený lněný olej, který je vyhlášený svým vysokým obsahem alfa linolové omega 3 mastné kyseliny. Lněný olej je výborným pomocníkem třeba pro bojínky, protože kromě vlivu na kůži a srst také pozitivně ovlivňuje psychický stav pejska, zmírňuje nervozitu a stres. Hodí se také pro pejsky s trávicími potížemi, dokáže upravit nepříjemnou zácpu.

Citlivým pejskům lze doporučit pupalkový olej. Ten uklidňuje kůži a napomáhá tak k překonání nepříjemných příznaků svědění u alergií a dermatitid. Hodí se i jako podpůrná terapie zánětů a zvyšuje obranyschopnost organizmu. 

Kokosový olej všichni známe, u lidí je pravou rukou každé dámy a využití našel i v jídlech nebo zubních pastách. U pejsků jsou účinky stejně všestranné. Od lokálního využití na kůži, až po hodnotný doplněk stravy. Dá se podávat jako pamlsek, jednoduše jej jenom umístíme třeba do tvořítek na led a dáme do lednice. Kokosový olej totiž chladem tuhne a i když se nejedná o tuk, konzistence je podobná. 

V přechodném období je vhodné používání konopného oleje, který díky svému složení bohatému na mastné kyseliny, vitamín E a cannabidioly, napomáhá ke zvýšení imunity a zabraňuje vlivu volných radikálů. Jedná se o velmi kvalitní rostlinný olej i v lidské kuchyni. Chuť je nahořklá a vůně připomíná oříšky. A ne, nemusíte se obávat. Konopný olej neobsahuje žádné specifické látky, které by pejskovi navodili ,,změny nálad". :)

Pozor na dávkování!

Všeho moc škodí a proto i olejů dbejte správného dávkování. I když se zdá, že takový olej nemůže nadělat moc škody, opak je pravdou. A to hlavně u pejsků s citlivým trávením, kdy může způsobit nepříjemný průjem. Taky u psů se sklony k obezitě je nutné sledovat, jestli si je pejsek neodkládá ,,na horší časy" do svých tukových zásob. 

Rodina olejů je opravdu rozsáhlá a každý si vybere to své. My v Hello Sandy víme, že každý pejsek je osobnost s individuálními potřebami a proto u nás naleznete kromě olejů velké množství doplňků stravy a to i pro pejsky s nejrůznějšími specifickými potřebami.

Podívejte se na naše video, ve kterém pojednáváme mimo jiné o výhodách olejů.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?