Kudrnatý kůň, který nezpůsobuje alergii

23. prosince 2013

Jednou z mnoha alergií je i alergie na zvířecí srst. Kvůli ní se pro mnoho lidí stává přímý kontakt se zvířaty prakticky nemožný, a bohužel to platí i pro kontakt s koňmi. Přesto však v koňském světě existuje jedna výjimka, která umožňuje i alergikům, aby si také mohli vyzkoušet, jak vypadá svět při pohledu z koňského hřbetu. Touto výjimkou je kůň zvaný ´Bashkir Curly´.

Sympatický kudrnatý kůň

"Bashkir Curly" je podivuhodné, i když u nás takřka neznámé plemeno, pro které je typická jeho kudrnatá srst, která mu i dala jméno, neboť anglické slovo curly znamená ´kudrnatý´.

A právě tato typická srst má jednu výjimečnou vlastnost. Je totiž hypoalergenní, což znamená, že nevyvolává u citlivých jedinců alergické reakce. Srst bashkir curly je nezaměnitelná na první pohled. Nápadně se podobá srsti pudlů (nebo se srst pudlů podobá srst ´Bashkir Curly´?). Buď jak buď je tato srst na omak nezvykle jemná a vyznačuje se specifickým pachem. Ten je způsoben mazem, kterým je srst ´napuštěna,´a díky němuž má vynikající tepelně izolační vlastnosti.

Domovem ´Bashkir Curly´ koňského plemene není ovšem Evropa, ale Severní Amerika. Původ tohoto koně ale není dosud spolehlivě objasněn. Jeho jméno sice odkazuje na starobylé ruské plemeno Baškir, avšak genetické testy prokázaly, že ´Bashkir Curly´ má s ruským Baškirem opravdu společné jen to jméno.

Jedna z teorií tvrdí, že ´Bashkir Curly´ byli dovezeni do Ameriky, přesněji do Nevady, z Indie v roce 1880. Možné to je, ale zároveň zůstává faktem, že se tito koně proháněli po amerických prériích již dávno před tímto rokem. Přinejmenším je chovali Indiáni z kmene Lakotů, který je též znám pod jménem Siuxové. Typičtí kudrnatí koně byli vyhrazeni toliko pro náčelníky, což jen potvrzuje jejich výjimečnost.

 

Kudrnatý kůň - podivuhodný kůň

Ale ať už je to, jak chce, zůstává ´Bashkir Curly´ bezesporu podivuhodným koněm. Jeho srst mu umožňuje snášet velmi extrémní zimní podmínky a to i bez přístřešku. Vyznačují se rovněž vynikajícím zdravím a typická jsou pro ně i kopyta, která díky unikátní struktuře nemusí být kována.

Ale vraťme se ještě k srsti. Při křížení se její kudrnatost přenáší na potomstvo v 75 procentech. Ale i srst potomků, která je rovná, si zachovává svou typickou vlastnost, tj., zůstává hypoalergenní.

Zajímavé je jistě také to, že ´Bashkir Curly´ se mohou vyskytovat ve všemožných barevných variacích, vzácností není ani kudrnatý appaloose nebo paint.

 

Chov kudrnatého koně

Jak už bylo řečeno, ´Bashkir Curly´ je sice chován především v Americe, ale zájem o něj je i v Evropě, a to především v Německu, kam jich bylo také již několik dovozeno z kanadského chovu. V této souvislosti je třeba dodat, že ´Bashkir Curly´ snášejí díky své klidné povaze letecký transport velmi dobře.

Pro všechny případné zájemce o tohoto koně proto přidáváme i informaci o ceně. Ta se pohybuje okolo 5000 dolarů, což je v přepočtu něco přes sto tisíc korun plus k tomu pochopitelně cena za leteckou přepravu. Cena to rozhodně není malá, ale na druhou stranu mohou na tomto koni jezdit i ti, kteří by jinak nemohli nahlédnout do stáje.

 

A pokud si kudrnatého koně přece jen nepořídíte, máme pro vás aspoň video:

 

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?