Kůň jako učitel managera

8. prosince 2014

Panuje přesvědčení, že domácí zvířata, jež nám jsou nejblíže, je nutné vycvičit k obrazu svému. I lidé, kteří svá zvířata milují, je většinou považují za oblíbenou „věc“, nebo je neadekvátně polidšťují. Co se ale stane, když začneme brát třeba koně jako rovnocenného partnera, který nás toho může hodně naučit?

Duchovní souznění koně a člověka

Současná společnost se čím dál více zaměřuje na záležitosti duše a vnímání člověka, společnosti i přírody jako celku, v němž jedna část má souvislost s jinou nebo na ni působí.. Koně jsou nám z živočišné říše jedním z nejbližších společníků a pomocníků. Jako takoví s námi také na určité úrovni rezonují a to na úrovni strachu, který je jim z našich emocí evolučně nejbližší.

 

Jaký je kůň?

Kůň je společenské zvíře s potřebou vyhledávat sociální kontakty. Má pudovou potřebu vytvářet stádo, v němž buď vede, nebo je veden. Kůň se celý život učí stejně jako lidé a to i vztahům a hierarchii ve „stádě“. Funguje na dvou základních principech:

  1. napětí a uvolnění
  2. tolerance a důvěra

Ke svému zdraví a dobré duševní pohodě potřebuje být kůň správně veden. Pocit úzké citové vazby se stádem, že je jeho součástí a tím pádem v bezpečí, je pro něj velice důležitý. Potřebuje vnímat respekt, důvěru, toleranci k ostatním a od ostatních členů „stáda“.

 

Vztah člověka a koně

Aby byli člověk a kůň ve vzájemném partnerství spokojeni, musí se člověk stát dobrým vůdcem, učitelem i „členem“ stáda (žákem). Je nutné mít respekt u všech členů „stáda“ a udržovat vzájemný dobrý pocit ze setkávání. Při kontaktu je dobré být opatrní (žádná zranění ani negativní vjemy), případnou pomoc poskytovat šetrně a vzbuzovat důvěru ve svou kompetentnost. A přitom mít na paměti, že vést koně znamená efektivně a účinně určovat způsob, délku trvání a směr jeho pohybu.

 

Kůň jako učitel managerů

Dobrý vůdce stáda má stejné vlastnosti jako dobrý manager. Jde o jasnou artikulaci cílů, oboustrannou důvěru a efektivní rozhodování, okamžité reakce na podněty a přímou zpětnou vazbu. Je nutná schopnost optimální komunikace a upoutání pozornosti. Čtyřnozí trenéři nám svým chováním a poslušností (či neposlušností) zrcadlí naše slepá místa v jednání s ostatními. Kůň zachytí každou nejistotu a poskytne nám zřetelnou zpětnou vazbu. Kůň tak vlastně managera naučí plně se věnovat tomu, co dělá, být si jistý svými příkazy a stát si za svým, aby jednání na jejich základě vedlo k žádoucímu cíli.

 

Zdroj: Zvířata – zrcadla lidí

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?