Kůň není kráva, abychom ho nechali se vyžrat

15. dubna 2016

Jak a čím máme vlastně koně nakrmit? Po tom, co si každý z nás domů doveze svého vysněného koně, určitě přemýšlíme, co vše mu nakoupíme při příští návštěvě obchodu s koňskými potřebami. A zde vyvstává otázka, CO mu vlastně koupit? Mnoho lidí žije v domnění, že koníci „papají jen cukříček a chlebíček“. Tak tomu samozřejmě není. Pro každého majitele koně by mělo být prioritou především zdraví a pohoda svého svěřence. Jak tedy na to?

Hlavní složky potravy pro koně

Kůň je od přírody býložravec. Jeho jídelníček by se měl skládat z objemových krmiv (tedy pícnin - tráva a seno) a jadrných krmiv. V objemovém krmení je obsaženo dostatečné množství vlákniny pro správné fungování střev koně. V jadrných krmivech naopak převládají cukry.

 

Koňská pastva a jak nemít obézního koně

V dnešní době je hodně vidět koně pasoucí se na velmi bohaté pastvě. To je bohužel špatně. Správný koňák by řekl: „Kůň není kráva, aby se musel nechat vyžrat.“ Tělo koně je totiž uzpůsobeno na chudou pastvu ze stepí, nikoli na bohaté zelené pastviny, které mu jsou dopřávány v našem podnebí. V takto bohaté trávě koně přijímají obrovské množství cukrů, což vede k obezitě a ke schvácení kopyt. O tom, jaké problémy obezita a schvácení kopyt způsobují, si můžete přečíst v našich článcích. Při nadváze u koní potom trpí nohy a celkově opěrný aparát, záda i srdce.

Po zimním období, kdy je kůň jen na seně, je nutné ho na trávu přivykat opravdu postupně. Stačí koníka na jaře pouštět na zelenou pastvu na půlhodiny denně. Předcházíme tak schvácení kopyt a mnohdy i průjmům. A to hlavně z důvodu rozdílného obsahu fruktózy v seně a v čerstvé trávě. Postupně můžete prodlužovat dobu strávenou na trávě. I tak je přes léto dobré přidávat koním občas trochu sena pro lepší fungování střev.

 

Jadrná krmiva pro koně

Dříve se k pícninám přidával maximálně oves, popřípadě také ječmen. Krmivo se neodměřovalo tak přesně, jako je tomu dnes. Koním se dal hrnek toho nebo toho a sedláci měli vystaráno. V dnešní době máme už na výběr z velkého množství různých jadrných krmiv, které se koním mohou podávat ve formě musli, granulí nebo mashe. Veškerá tato jadrná krmiva mají většinou určené dávkování na obalu. Je nutné podotknout, že každý kůň je jiný a nelze tedy na všechny „brát jeden metr“. Každý má specifické požadavky a krmná dávka se upravuje každému jednotlivému koni na míru jeho potřebám. V žádném případě nelze krmit stejně koně ve vysoké pracovní zátěži (např. drezurní koně ve vyšších soutěžích nebo koně dostihové či parkurové) např. s rekreačními koňmi nebo dokonce s poníky. Výrobci v dnešní době uspokojí celé odvětví jezdeckého sportu, co se týče druhů a rozmanitostí krmení.

Mimo průmyslová krmiva si můžeme to své také namíchat sami. Podle potřeby můžeme přidat jednoho méně a druhého více. Je možné do krmení dodávat i další složky jako jsou vojtěškové granule, řepné řízky, sladový květ, lnění semínko, pivovarské kvasnice, sóju a mnoho dalšího, co nám trh nabízí. Můžeme přidat i jablka, mrkev, suché pečivo apod. I s tímto krmivem ale musíme opatrně. Nemůžeme nechat koně sežrat najednou pytel tvrdého pečiva nebo jablek. Nejen, že po takto vydatné pravidelné stravě nám budou koníci rychle přibývat na váze, ale také jim může hrozit kolika.

 

Přesné určení kolik jakého druhu krmiva a pro jakého koně v určité zátěži, bychom měli nechat převážně v rukách odborníků – tedy výživářů, pokud si sami nejsme jistí. Určitě nechceme mít doma chodící balonek na nožičkách nebo naopak koně s hlavou v oblacích s přemírou energie.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?