Kupujete koně? Na co si dát pozor!

6. září 2011

Neříká se sice koupit koně v pytli, ale zajíce, nicméně někdy to může vyjít téměř na stejno. Chcete-li se vyhnout nemilým překvapením, které vám může připravit zdravotní stav vámi právě koupeného koně, pak určitě nezapomeňte na předkupní veterinární prohlídku koně.

Na co dbát při předkupní prohlídce koně

Jak má taková předkupní prohlídka vypadat a na co všechno by se při ní nemělo zapomenout? V první řadě by měl každý, kdo chce koupit koně, co nejvíce konkretizovat své představy a plány týkající se potencionálního využití koně. Co nemusí vadit u koně určeného jen na rekreační ježdění, to se může ukázat nepříjemnou zdravotní komplikací u koně, který má být využíván k intenzivnímu sportování.

 

S těmito plány by měl být podrobně seznámen veterinář, který předkupní prohlídku provede. Ovšem i výběr tohoto veterináře by neměl být čistě náhodný. Má-li mít předkupní prohlídka smysl, je nejlépe ji svěřit nezávislému veterináři. To znamená takové osobě, kterou nepojí s prodávajícím žádné vztahy. Je to záruka toho, že prohlídka bude skutečně objektivní.

 

Zároveň je vhodné, aby toto vyšetření prováděl veterinář, který má s koňmi, nebo rovnou předkupními prohlídkami praktické zkušenosti. Takový veterinář ví, na co je třeba se u prohlíženého koně zaměřit.

 

Ještě před samotnou prohlídkou by si měl kupující vyžádat od majitele respektive od veterináře, který se o koně staral, písemné prohlášení, v němž budou základní zdravotní údaje koně.


Majitel v tomto prohlášení uvede, jak dlouho koně vlastní, jak ho využíval a jaká je aktuální výkonnost koně. Dále by mělo prohlášení obsahovat informace o tom, zda měl kůň v poslední době nějaké problémy a jak byl případně léčen, zda někdy kulhal, data posledních očkování a odčervení, datum podkování či jiné úpravy kopyt, datum kontroly či úpravy zubů.

 

Samotná předkupní prohlídka má zjistit aktuální zdravotní stav koně v okamžiku vyšetření, tedy krátce před eventuální koupí. Veterinář při ní vyšetří koně a podle výsledků tohoto vyšetření stanoví pravděpodobnost, s jakou se případně zjištěné zdravotní problémy mohou promítnout do výkonnosti a života koně u jeho nového majitele při plánovaném využití.

 

Chcete koupit koně? Jak probíhá předkupní prohlídka?

Předně by u prohlídky neměl ve vlastním zájmu chybět kupující. A na škodu samozřejmě není ani přítomnost prodávajícího. Kůň by se měl prohlížet tam, kde byl ustájen, to znamená ve svém přirozeném prostředí. Tím se například vyloučí možnost stresu z neznámého prostředí, což by mohlo mít vliv na jeho zdravotní stav.

 

Vyšetření koně má tyto následující části:

  • Nejdříve se provede vyšetření koně v klidu. Při něm se zjišťuje tep, tělesná teplota, vyšetří se dýchání a srdeční činnost. Součástí je i kontrola kůže, srstí, očí, dutiny ústní i trusu. Určí se také výživný stav, celkové chování a odchylky od pravidelného exteriéru. Spolu s tím se i důkladně prohmatá tělo koně.
  • Pak následuje vyšetření v pohybu. Při něm se kůň předvádí v kroku a v klusu, nejdříve na rovné linii, pak i v obratech. Veterinář sleduje pokládání končetin a celkový pohyb koně.
  • K tomuto vyšetření patří i tzv. ohybová zkouška. Při ní se klouby jedné končetiny ohnou na dobu jedné minuty a kůň se následně nechá vyklusat. Jestliže se u něho objeví kulhání ve více jak dvou krocích, může to signalizovat zdravotní problém a zkouška se považuje za pozitivní.
  • Kůň se rovněž může vyšetřit i pod sedlem na lonži.

 

Po těchto vyšetřeních se mohou, zpravidla na přání prodávajícího, provést dodatečná vyšetření koně, například rentgenem či ultrazvukem.


Všechno, co bylo zjištěno při předkupní prohlídce, se uvede v písemném protokolu. Ten by měl obsahovat i základní identifikační údaje o koni a taky, kdo všechno byl prohlídce přítomen.

 

Samozřejmě záleží na každém, kolik se rozhodne do předkupní prohlídky investovat. Nemůže být ale pochyb o tom, že kvalitní předkupní prohlídka výrazně ulehčí rozhodování, zda koně koupit, abychom pak v případě koupě nesplakali nad výdělkem.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?