Laparoskopické kastrace koček

31. března 2015

I když to tak v posledních dnech venku zrovna nevypadá, jaro se kvapem blíží, spolu s ním také kočičí mrouskání a v blízké době rovněž příval prvních májových koťátek. Jednou z možností jak zabezpečit svojí micku před nechtěným zabřednutím je včasná kastrace, prováděná v dnešní době už také laparoskopickou metodou, která je nejen méně bolestivá, ale také se podstatně zkracuje doba rekonvalescence po samotném zákroku.

Trochu problém může být vlastní výběr veterinární kliniky, neboť míst, kde se tato metoda kastrací provádí je u nás stále poskromnu. Naopak ceny jsou srovnatelné s kastrací prováděnou klasickým způsobem, tedy zhruba 1000,- Kč za kastraci kočičky a 600,- korun za kocourka.
Pokud se tedy rozhodnete ušetřit svojí micku bolesti a sobě potom čas s hlídáním kočičky po chirurgickém zákroku, nezbývá vám mnohdy nic jiného, než na vybrané pracoviště cestovat, ale i tak si myslím, že se to v konečném důsledku určitě vyplatí. Z vlastní zkušenosti musím říct, že je dobré pro kastraci vybrat termín brzy po ránu, kočičky jsou většinou zvyklé se v tu dobu ukládat ke spánku a předoperační vyšetření i pozdější probouzení se z narkózy tak budou snášet trochu lépe a také vy budete mít odpoledne micku spíš pod dohledem, než spolu s ní absolvovat vyčerpávající ponocování.
Nejnáročnější část přípravy na samotnou kastraci je dodržet předoperační dvanácti-hodinovou hladovku, což lze ovšem celkem snadno vyřešit tím, že z dosahu kočky odeberete všechny misky s granulemi a večer jí nakrmíte pouze šťávou z kapsičky, nebo nějakým vývarem. Ráno pak jenom zkontrolujete vaničku se stelivem a můžete se vydat na cestu k předoperačnímu vyšetření na vámi vybranou kliniku. Také laparoskopické kastrace se provádí v plné narkóze, před uspáním ještě dojde ke zvážení micky a zhodnocení celkového stavu pacientky. Pokud se s doktorem předem domluvíte, může být v umělém spánku vaší kočičky ještě provedena celé řada vyšetření, která se při plném vědomí zvířátka provádí jen velmi obtížně, například kontrola zoubků, dýchacích cest, odběr krve apod.
Samotný zákrok sice trvá kolem pěti minut, ale vy si micku vyzvednete až po hodině, v tu dobu se totiž začne probírat z narkózy a „cestovat“ po přepravce. Kočičku si můžete rovnou odnést domů, není potřeba kupovat žádný ochranný límec, pooperační ranka je velmi malá, ani ne jeden centimetr dlouhá jizvička je spojena pouze jedním stehem, který se po deseti dnech v kterékoliv veterinární ordinaci přestřihnutím uvolní. Micka navíc nemá žádnou snahu si dotčené místo sama ošetřovat, nebo dokonce vlastní steh vykusovat. Naopak už brzy odpoledne, poté co se jí přestanou plést nožičky a odezní účinky narkózy, začne zvědavě zevlovat po bytě. Navečer můžete kočičku opět nakrmit šťávou z kapsičky, vývarem, příp. jinou tekutou stravou.
Velkou výhodou zmíněného způsobu kastrace je také to, že může být bez rizika zvýšeného krvácení při samotném výkonu prováděna během mrouskání a po zákroku nemusíte micku držet v izolaci od ostatních kočiček, pooperační ranka je totiž tak malá, že kočce doma nehrozí prakticky žádné nebezpečí. Další den ráno už můžete přejít na obvyklé krmení a klidně, pokud je kočenka zvyklá a má tu možnost, jí umožnit přístup ven na zahradu, nebude tam nijak pohybově omezená a už večer po zákroku je třeba schopná se sama vyšplhat po škrabadle do pelíšku zavěšeného pod stropem. Když pak další den ještě uslyšíte slabé mňoukání, nenechte se zmást, při laparoskopickém zákroku se sice odstraňují pouze vaječníky a micka se poté může ještě tzv. „domrouskávat“, ale zabřednout už samozřejmě v žádném případě nemůže.

 

Přidáno: 120 bodů

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?