Larvální toxokaróza

25. června 2009

Larvální toxokaróza je onemocnění, které způsobí larva škrkavky psí nebo kočičí. Larvy se vyvíjejí v trusu nakaženého zvířete, proto si jej můžete klidně přinést na podrážce domů a nemusíte chovat ani žádné zvíře. Vajíčka škrkavek se do prostředí dostávají s trusem, ale ten čerstvý infekce schopná vajíčka neobsahuje. Potřebuje několik dní na uzrání. Pokud tedy psí trus seberete ihned nebo ho na zahradě sbíráte obden, infekce tedy nehrozí. Pokud však vajíčko obalené trusem vám zapadne z podrážky například do rohožky, zde může dozrát a příležitost k onemocnění je tu.

Pokud je vajíčko například obalené pískem či hlínou, je infekce schopné i několik let. Největším rizikem pro nakažení jsou trávníky či nechráněná pískoviště, kam psi a divoké kočky kálejí. Pokud jste vy i vaše děti navyklí na mytí rukou před jídlem a samozřejmě i umývání ovoce či zeleniny, mělo by vás to chránit před škrkavkou i žloutenkou.

 

Škrkavka je nejčastější parazit koček a psů. Jejich potravou je krev hostitele a dospělé dorůstají až 18 cm. Dospělá samice vylučuje denně až 200 vajíček. U dospělého psa se škrkavky objevují jen poměrně zřídka, i když má většina zvířat larvičky těchto parazitů uložené v orgánech. U mladých psů a štěňat je velice vysoká šance, že jsou nakaženi, jelikož larvy se z orgánů feny uvolňují do krve a přes placentu pronikají do plodu. Po porodu jsou z těla matky ještě několik týdnů vylučovány s mateřským mlékem, proto se odčervování u štěňat musí provádět opakovaně.

 

Štěňata se poprvé odčervují i s matkou asi dva týdny po porodu. Do věku tří měsíců se štěňata odčervují každé dva týdny a podávají se antiparazitika každé tři měsíce.

 

U dospělého psa by se měl dvakrát do roka nechat vyšetřit jeho trus na přítomnost parazitů.

 

Můžete i preventivně jednou za půl roku podávat antiparazitika. Tyto přípravky zakoupíte přímo ve veterinární ordinaci - pro štěňata jsou určené pasty, pro dospělé psy tablety.

 

Škrkavky umí ublížit i člověku. Nejčastěji patří k postiženým děti, které se nakazí například na pískovišti, hřišti nebo v parku. Proto největší prevencí je časté mytí rukou. Riziko nakažení přímo od zvířete je v podstatě nulové. Pokud se vajíčko škrkavky dostane do střev člověka, vylíhnou se zde larvy a ty pronikají do cév a putují po celém těle. Proto se onemocnění nazývá larvální toxokaróza. Larvy poškozují játra, plíce, ledviny a nejnebezpečnější je postižení očí a mozku. Inkubační doba je i několik měsíců, u oční formy i několik let.

 

Nemoc se může projevit zvětšením sleziny, jater či lymfatických uzlin, bolestmi kloubů, horečkou nebo kopřivkou. Oční larva může vážně poškodit zrak, člověk může i oslepnout. Někdy může larva přežívat v orgánech nebo ve svalech a nemusí ani vyvolat těžkosti a odhalí ji až klinické vyšetření.

 

Autorka: Iva Brunclíková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?