Legendární předkové Ragdolla

2. dubna 2009

Jak už jsme zmínili v prvním díle článku Ragdoll - Legenda mezi kočkam, původ plemene Ragdoll není jistý, ale zřejmě u jeho zrodu stála Turecká angora a Birma. A proč si je s Ragdollem nespojit, když tato plemena mají o svém vzniku tak krásné legendy. Máte-li to štěstí, že tureckou angoru potkáte či jste dokonce jejím vlastníkem - bílé s nestejně zbarvenýma očima- pohlaďte ji a zašeptejte jí do ucha své nejtajnější přání. Pakliže potom přijme vámi nabízený pamlsek, přání se splní.

Další v pořadí je praotec ragdollů, kocour posvátné birmy. I on je poznamenán zásahem Bohyně. Legenda vypráví, že před dlouhými lety žil v klášteře Lao-Tsun starý mnich Mun Ha se svou kočkou Sinh (někdy bývá označován za kocoura). Sinh vždy stála po jeho boku, když se modlil před  sochou bohyně převtělování Tsun - Kyankzé. Jedné noci byl klášter přepaden hordami nepřátel. Hrozilo nejen vyplenění kláštera, ale i zavraždění všech mnichů. Nikdo nemohl najít tajný východ, aby mniši mohli uprchnout a zachránit se. Starý Mun-Ha zahynul ponořen v modlitbách. Tehdy se Sinh dotkla roucha bohyně a uskutečnil se zázrak převtělení: bílá srst kočky se zbarvila zlatým leskem, oči dostaly hlubokou modrou barvu očí bohyně. Obličej, nohy, uši a ocas na sebe vzaly hnědou barvu země. Jen konečky tlap, kterými se kočka dotýkala roucha svého pána, zůstaly čistě bílé. Podívala se směrem k tajnému východu a ukázala mnichům cestu do bezpečí. Poté zemřela, aby odnesla duši svého pána. Všechny kočky v klášteře se přeměnily stejně jako ona.

 

Proč by legendární vlastnosti předků nemohli Ragdollové zdědit? ;-)

 

RAGDOLL A JEMU PODOBNÍ

Často se setkávám s dotazy na rozdíl zejména mezi Ragdollem a Birmou, ale také mezi Něvskou maškarádou a RagaMuffinem. Pro oko laika jsou to plemena těžko od sebe rozlišitelná, plemenými standardy netřeba se zatěžovati. Ragdoll byl šlechtěn od začátku hlavně pro svou povahu. Zde mi mohou chovatelé něv a Birem oponovat, samozřejmě kočka je individualista. Dalším rozdílem je, že Birmy mají VŽDY bílé ponožtičky, ragdoll je mít může ale nemusí. Jinou zajímavostí je asi to, že Něvská maškaráda je barevná varieta plemene Sibiřská kočka a ty mohou být jakkoli zbarvené, tedy bez siamských znaků a modrých očí. Plemeno RagaMuffin vychází z plemene Ragdoll. Vzniklo odtržením skupiny chovatlů od IRCA, kteří nechtěli být omezováni ochranou značkou Ragdoll. Význam slov je stejný. Základ plemene je tedy stejný, ale povoleny jsou všechny barvy a variety, různé dlouhy srsti a i jiné barvy očí - jedná se tedy pouze o plemeno Ragdollovi podobné, a oproti Ragdollovi velmi málo rozšířené.

 

STANDARD PLEMENE

Ragdoll je masivní velká kočka se střední stavbou těla. Celkovým dojmem má působit jako silná, velká kočka.

Kočky jsou zjevně menší než kocouři, kocouří výraz se upřednostňuje.

 

 • Zbarvení

Colorpoint

Odznaky - uši, maska, nohy a ocas mají být dobře vybarvené a ladit s barvou těla. Hruď, břicho a náprsenka jsou světlé. Lehké stínování na těle a břichu (břišní flek - povolen). Colorpoint nesmí mít žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být tmavé jako barva odznaků.

 

Mitted

Stejné znaky jako u colorpoint. Na tlapkách bílé ponožky. Přední ponožky kratší, zadní delší až po patu. Bílý pruh od brady až ke kořeni ocasu. Polštářky na tlapkách - růžové. Atraktivní je bílé zrcadélko na nose. Nesmí být tmavé fleky na ponožkách.

 

Bicolor

Tmavé zbarvení uší, zad, ocasu a masky, na které musí být dobře ohraničené bílé ,,V". Bílý flek na zádech je povolen. Nohy a břicho bílé, bez tmavých fleků. Na uších a ocase nesmí být žádný bílý flek. Nos a polštářky tlapek musí být růžové.
Více ve foto galerii.

 

 • Hlava

Forma - střední velikost, modifikovaná klínová forma s rovně působící plochou mezi ušima.

 

 • Nos

Měl by vykazovat v horní třetině lehký oblouk.

 

 • Tvář

Tváře jsou dobře utvořené, sužující se v dobře vyvinutou bradu a zaoblenou tlamičku.

 

 • Uši

Střední velikosti se širokou základnou, zaoblenými vrcholky, široce posazené na hlavě a mírně nakloněné dopředu.

 

 • Oči

Velké a oválné, vnější koutek oka by měl vytvářet přímou linii s posazením ucha. Barva modrá, čím intenzivnější, tím lepší vzhledem k barvě těla.

 

 • Krk

Krátký a silný.

 

 • Tělo

Dlouhé se střední stavbou kostí, svalnaté. Hruď široká a dobře vytvořená, zadní část je svalnatá a těžká. Dospělá kočka má být v ramenou tak široká, jako v zadní části.

 

 • Nohy

Středně dlouhé se střední stavbou kostí. Zadní nohy jsou mírně vyšší, čím jde linie těla v zadní části nahoru.

 

 • Ocas

dlouhý, při kořeni středně silný, ke konci zužující se proporciálně k tělu. Dobře osrstěný, huňatý.

 

 • Srst

Střední délka, hustá, měkká a hedvábná struktura. Na těle přilehlá, při pohybu se láme. Srst na krku je nejdelší a lemuje vnější okraj tváře, čímž vzniká dojem náprsenky. V tváři je srst krátká a postupně přechází na konci hlavy přes hrudník v srst delší. Na bocích, břichu a zadní části těla je polodlouhá až dlouhá, na předních nohách je krátká až polodlouhá. Štětinky mezi prsty.

 

 • Chyby

 

 • úzká hlava,
 • stop, římský nos,
 • velké nebo malé, špičaté uši,
 • oči mandlového tvaru,
 • příliš dlouhý nebo příliš krátký krk,
 • zavalité tělo, úzká hruď,
 • krátké nohy, roztáhnuté prsty,
 • krátký ocas, tupý konec ocasu,
 • krátká srst (sezónně podmíněno)

 

Předchozí díl článku-  Ragdoll - Legenda mezi kočkami

 

Autorka: Zuzana Bošková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?