Leptospiróza - nemoc přenosná ze psa na člověka

22. října 2009

Leptospiróza je nemoc, která neohrožuje jen zvířata, ale především lidi. Tak jako se nakazíte boreliózou nebo jinou exotickou nemocí, tak se můžete nakazit i leptospirózou, a to od vašeho psa, se kterým budete cestovat do teplých krajů tropického a subtropického pásu nebo do rozvojových zemí.

Výskyt leptospirózy

Poprvé se leptospiróza objevila na konci 19. století a byla nazvaná „psí tyfus", později „Štuttgartská nákaza". Zjistilo se, že tato nebezpečná nemoc se vyskytuje u psů po celém světě. Leptospiróza způsobuje psům těžké někdy až smrtelné onemocnění. Existuje několik desítek sérotypů leptospir. Objevovaly se postupně v různých částech světa. Do dneška je objeveno a popsáno více než 150 sérotypů leptospirózy, které jsou po celém světě.


Jak se můžete vy nebo váš pes nakazit?

Leptospiróza je vysoce nakažlivé onemocnění, které se mezi psy šíří stykem s močí, slinami nebo se sekrety z dutiny nosní infikovaného zvířete. Infikované zvíře může být třeba hlodavec, hmyzožravec, šelma, kopytnatec, vačnatec, netopýr, ale dokonce i savec. Nejčastěji se pes infikuje tak, že pozře malého nakaženého hlodavce. Pokud se o tom dozvíte, neváhejte ihned navštívit zvěrolékaře.


Příznaky nakažení leptospirózou

Leptospirózou se nejčastěji nakazí mladí psi. Onemocnění psa poznáme tak, že má horečku, zvrací nebo nemá chuť žrát a je apatický, to znamená, že si nemá chuť hrát a nic ho nezajímá. Po týdnu se u psa objeví žloutenka (ta je nejvíce patrná na bělmu oka) a může začít krvácet na sliznicích. Také mu zapáchá z tlamy, protože se v ní tvoří vředy. Nejhorší je, když jsou postiženy ledviny, často se pak stává, že přestanou plnit svoji funkci a selžou. To bývá většinou příčina smrti psa. Pokud rozpoznáte u Vašeho psa nějakou z těchto příčin, ihned navštivte s vaším psem veterináře.


Nakažení člověka leptospirózou není tak vážné jako u psa. Člověk může trpět průjmy, horečkou, zvracením, zánětem ledvin. Nejhorší u člověka může být poškození jater nebo žloutenka, ale toto hrozí jen velmi málo jedincům. Nejvíce ohroženi nákazou od infikovaného psa jsou chovatelé, majitelé psa, veterináři a psovodi, jejichž psa toto postihlo.


Spolehlivá diagnóza leptospirózy je jak u psa tak i u člověka možná jen na základě opakovaného sérologického vyšetření, které provádějí specializované laboratoře. K léčení se u psa používají antibiotika. Pokud je léčba antibiotiky nasazena ihned nebo alespoň co nejdříve, léčba bývá většinou úspěšná. Naopak při pozdním léčení jsou antibiotika již neúčinná.

 

Od nakaženého psa se můžete nakazit nejen vy, ale i zbytek vašich domácích zvířat. Pes již vyléčený z leptospirózy, jevící se jako zdravý, vylučuje leptospiry po řadu měsíců, klidně i déle než rok.


Obranou proti tomuto onemocnění je očkování psa. Toto očkování se provádí před odjezdem do zahraničí a je uvedeno v europase psa, který je nutný brát vždy s sebou. Všechny vakcíny dostupné v České republice jsou účinné a tak neváhejte svého psa nechat oočkovat, pokud se chystáte za hranice.  Nejčastěji se leptospiróza vyskytuje v oblasti tropů, subtropů a v rozvojových zemích, kde se stále ještě nezabránilo volnému pobíhání psů bez domova.

 

Autorka: Jana Šťastná

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?