Létající koně aneb letecká přeprava

16. května 2013

I koně dnes létají. Nejedná se samozřejmě o bájné okřídlené Pegasy, ale o koně, kteří se přepravují letecky z kontinentu na kontinent. A není to nic vzácného. Někteří koně jsou totiž zdatní cestovatelé, určitě stráví v letadlech více času než mnozí lidé. Jak taková letecká přeprava koní vypadá?

Kdo chce, může poslat koně i první třídou

Když se v roce 2010 pořádaly v americkém Kentucky světové jezdecké hry, bylo na místo jejich konání bez problémů letecky dopraveno z celého světa takřka pět stovek koní.

Letecká přeprava koní se již stala nedílnou součástí dnešního "cestovního ruchu". To pochopily i letecké společnosti a proto nabídka jejich služeb zahrnuje i možnost dopravy koní de facto kamkoliv a to s veškerým myslitelným pohodlím pro čtyřnohé pasažéry.

Vlastní let tráví koně ve speciálním kontejneru. Do tohoto kontejneru je možné umístit až tři koně. Pokud ale majitelé chtějí, mohou zaplatit svému koni první třídu, v tom případě kůň v kontejneru cestuje sám. V o něco levnější business třídě se pak musí dělit kůň o místo se svým kolegou. A pokud kůň letí jen třídou turistickou, je kapacita kontejneru plně využita. Na druhou stranu se ale tři koně v jednom kontejneru po cestě jistě nenudí.

 

Péče o koně při letu

Nudit se ale nemusí ani tak. Během letu se o ně totiž stará ošetřovatel, neboli také "létající asistent". Je to speciálně vyškolený člověk, zpravidla někdo, kdo už s koňmi předtím pracoval.

Jeho jediným úkolem je péče o koně během letu. Letecké společnosti kladou na bezpečnost a welfare koní značný důraz. Koně mají během letu k dispozici občerstvení, mohou konzumovat seno, oves, otruby nebo pelety, nechybí samozřejmě voda.

Piloti letadel, jedná se o speciálně upravené stroje, pilotují letadlo tak, aby mělo nejhladší vzlet i přistání s ohledem na koně a jejich psychickou pohodu. V praxi to znamená, že při startu nabírá letadlo výšku mnohem pomaleji než běžně a stejně tak při přistání klesá jen velmi pozvolna.

Samotný let se pak nijak neliší např. od běžné přepravy koně v přívěsu, snad jen s tím rozdílem, že na obyčejné silnici to víc nadskakuje. Tedy pokud se letadlo neocitne v turbulenci.

 

Hotel pro koňské pasažéry

Z celkového počtu přepravených koní (těch je za rok přibližně 24 000) přepraví ve svých letadlech nejvíce společnost Air France-KLM a to rovnou polovinu, německá Lufthansa pak například 2000 koní. Lví podíl na prvenství francouzských aerolinek má "zvířecí hotel" neboli "Animal Hotel", který vlastní právě tato letecká společnost.

"Animal Hotel" se nachází na amsterodamském letišti a je to zařízení určené výhradně pro přepravovaná zvířata, kterým se tady dostane veškeré potřebné péče před cestou nebo po cestě letadlem.

Jak se tedy zdá, role se obrátily. Dříve člověk mohl putovat a cestovat díky koni, dnes kůň cestuje díky člověku třeba i mezi kontinenty.

 

Nejedná se samozřejmě o levnou záležitost. Jednosměrná letenka z Frankfurtu do Ria de Janeira, tedy do místa, kde se budou konat příští olympijské hry, vyjde přibližně na deset tisíc eur. Pokud se chcete vypravit na příští letní olympiádu i se svým koněm, měli byste už pomalu začít šetřit.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?