Letní cestování se psem

11. července 2011

O cestování se psem autem, autobusem, či vlakem bylo napsáno mnoho článků, přesto cestování v létě má svá specifika.ZÁKLADNÍ ZÁSADY:

- bezpečnost VŠECH cestujících nade vše (náhubek v prostředcích hromadné přepravy osob nesmí bránit psovi v chlazení se dechem; pes má mít svůj bezpečnostní zádržný systém, pokud jede v autě)

- dostatek tekutin ve vhodné formě i teplotě (voda k pití nesmí být ledová ani by neměla být příliš teplá) a dostupnost tekutin pro psa většinu času (miska, pitítko)

- kdo trpí kinetózou (nevolnost při jízdě vozidlem), užije v předstihu vhodné preparáty (i čtyřnožci)

- cestuje se v co největší pohodě a bez zbytečného shonu (cesta je naplánována předem a s časovými rezervami)

- v pravidelných intervalech se dělají přestávky k pohybovému uvolnění lidí i psa, je-li to možné

- necestuje se na plný žaludek ale ani úplně nalačno

LETNÍ SPECIFIKA

- hrozí přehřátí organizmu, pes se nepotí!!
POZOR: Pere-li do okna sluníčko, dovnitř proniká silné sálavé teplo, hrozí tak přehřátí i při pocitově nízké teplotě (riziko zejména u klimatizovaných vozidel)

- hrozí dehydratace a nedostatek některých minerálů při delším vystavení vysokým teplotám -> stoupá riziko průjmů z horka

- hrozí spálení kůže psa (i u osrstěných plemen!!)

JAK JIM ČELIT?

Nejdříve zjistíme, zdali je pes přehřátý - vhodné je mu šáhnout třeba na ucho. Teplotu ucha u svého psího miláčka si je vhodné vyzkoušet nejdřív v klidu, pak po nějaké aktivitě, aby se získalo srovnání. Pokud je ucho horké, je začínáme neprodleně chladit.

Na přehřátého psa můžeme použít stín, nechat ho vyválet se v trávě, účinný je mokrý ručník, do nějž čtyřnožca zabalíme, dobře poslouží i průvan (otevřené okno, vítr, ventilátor...) nebo klimatizace (s obojím opatrně), případně koupel ve vodě (postupně a opatrně, hrozí teplotní šok).

Proti dehydrataci se bráníme podáváním vody a při velkých ztrátách tekutin (například ysoké teploty a k tomu průjem), po dohodě s veterinářem, volíme rehydratační přípravek. Vhodné je se předzásobit a znát přesné dávkování. Pokud z nouze používáme minerálku, nesmí být sycená.

Aby se pes nespálil, vyhýbáme se pohybu po sluníčku v době největší sluneční aktivity, chodíme po stínu. Psovi nedovolíme si namočit hřbet, mokrá srst propouští UV záření!

SHRNUTÍ

Používáme zdravý rozum a průběžně kontrolujeme své čtyřnohé kamarády, jak snáší cestu.

Pokud víme, že budeme cestovat ve velkém teple a delší dobu, můžeme psa předchladit (osprchovat mu nastudeno před cestou nohy) a počas cesty dochlazovat.

Příjemnou cestu!

 

 

 

 

Přidáno: 80 bodů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?