Línání, aneb když jde na psa jaro

24. března 2019

Naprostá většina psů, koček, ale také malých zvířat a koní do určité míry líná. Známe plemena, která línají výrazněji, jako jsou například němečtí ovčáci a naopak plemena, která nejsou k línání tolik náchylná, jako třeba pudlíci. Línání není nikdy možné zcela zastavit, ale když budeme udržovat svého psa zdravého a dobře opečovávaného, můžeme línání výrazně omezit. V novém článku Hello Sandy si povíme, jak na to!

Proč psi línají?

Nadměrné línání může mít několik důvodů, od nevhodné stravy, hormonální poruchy, přes stresové období až po nevhodnou péči o srst. Tím není myšleno, že se hned podle línání pozná, jak se páníček o psa stará, to vůbec. Spíš často majitelé psů k úpravě využívají nesprávné pomůcky, šampony a kartáče.

Co se týká faktorů prostředí, tak tím nejzásadnějším je teplota. Přechodná období, jaká zažíváme právě nyní, zvyšují u psů míru línání až na dvojnásobek. I když pravdou je, že se organismus psa neřídí tak úplně podle teploty, nýbrž podle délky dne. To je také hlavní důvod, proč psi žijící většinu času po našem boku v bytě, mají tendenci línat celoročně. Dalším faktorem je výživa, kdy při nedostatečné kvalitě psího jídla pozorujeme výrazné línání v oblasti zad a na bocích. Kůže, jako nejrozsáhlejší orgán na těle potřebuje pro řadu svých složitých funkcí protein, je nutné proto dbát na podávání kvalitní stravy a v případě potřeby i doplňků, které napomůžou k regeneraci kůže a chlupového folikulu, aby byl fit jako dřív.

Každé zvíře je individuální, a proto kromě plemenné příslušnosti hraje v línání roli i fyzická a psychická kondice psa, věk a zdravotní stav. Psi dlouhodobě žijící ve stresu zpravidla línají nárazově. Během počáteční fáze stresu, třeba u útulkáčů s těžkou minulostí, se uvolní do krevního oběhu riziková dávka stresových hormonů, které mohou krátkodobě vyvolat právě nadměrné línání. Psi trvale žijící v chronickém stresu (bojínci, strachoví agresoři) se pak často stávají pacienty dermatologie, přičemž příčina problému nemusí být fyzická, ale právě často psychická.

Posledním, často velice zásadním faktorem bývá samotný majitel. Často chceme svým mazlíčkům dopřát péči, jakou dopřáváme sami sobě, a proto psy nadměrně často koupeme a nebo dokonce stříháme plemena, která nemají strukturu srsti přizpůsobenou podobným zásahům. Příliš časté koupání může vést k vysoušení srsti a následnému nadměrnému línání. Pozornost je také nutné věnovat používaným přípravkům. Co se týče stříhání, rozhodně jím nepomůžeme línání zastavit, spíš ho ještě zhoršíme a psovi velice ztížíme termoregulaci organismu. Samozřejmě s výjimkou plemen, kde je stříhání běžnou praxí a struktura jejich srsti nebude znehodnocena (pudl, bišonek, jorkšír nebo maltézský psík).

Jak se bránit?

Důvody už známe, ale jak to tedy řešit a zatočit s nadměrným línáním? Řešení je hned několik, pojďme se na ně společně podívat!

1. Kvalita v misce

Zvolením kvalitního psího krmiva dokážeme línání zredukovat až o 20 %. Kvalitní krmivo by mělo tedy být alfou a omegou psího života, a proto je nutné dbát na individuální potřeby vašeho psa. Pokud si s výběrem nevíte rady, rádi vám v naší HELLO SANDY PORADNĚ pomůžeme!

2. Funkční doplňky

Doplňky stravy dokáží aktivně napomáhat a zlepšit kvalitu kůže, srsti a chlupového folikulu. Silným pomocníkem do boje proti línání a oslabenému chlupovému folikulu je biotin. Canvit Biotin pro psy obsahuje souhrn proaktivních látek – vitamínů (např. Biotin, vitamín B2, B3, B5) a organicky vázaných minerálů, což se projevuje pozitivními účinky na vývoj kůže, na zdravém stavu srsti a dokonce i stavu rohoviny drápků. Ve složení jsou obsaženy mikroprvky a aminokyseliny jako je například zinek, měď či methionin. Složení jako celek zajišťuje ochranu kůže a srsti před vnějším prostředím, což je pro vašeho psa velice důležité, jelikož jde o první ochrannou vrstvu jeho těla.

Pokud psa navíc trápí i časté onemocnění kůže, drobná poranění, záněty, nebo alergie, doporučujeme se poohlédnout po síle přírodní konopné vlákniny. Canvit Konopná vláknina je přírodní zdroj vlákniny, proteinů, omega-3 a omega-6 nenasycených mastných kyselin, vitamínu A, D, E a stopových prvků. Konopná vláknina neobsahuje lepek a je vhodná pro psy s problémovou pokožkou a srstí, či pro psy, kteří odmítají jiné doplňky stravy, protože díky své specifické vůni psům velice chutná. Bonusem je, že konopná vláknina napomáhá trávení a čistí sliznici střev psa.

3. Pravidelné vyčesávání

Pravidelné vyčesávání kromě toho, že napomáhá odstranit odumřelé chlupy ze srsti, aktivně masíruje psí pokožku a tím ji překrvuje. Pokožka se stane pružnější, odolnější a chlupový folikul přirozeně zpevní. Je nutné se ohlížet po hřebenech a kartáčích vhodných pro typ srsti vašeho psa pro každodenní péči. Dobrým tipem je jednou týdně použít i kvalitní vyčesávací hrablo, jakým je třeba FURminator. Speciální hrablo dokáže odstranit až 90 % odumřelé srsti i s podsadou a kromě prokrvení pokožky zamezí i rozvoji zapařenin nebo onemocněním mykotického původu díky tomu, že srst provzdušní.

4. Koupání s mírou

Intenzitu koupání je potřeba přizpůsobit plemenu a nekoupat zbytečně moc a zbytečně často. I když se může zdát, že koupání na nějakou dobu zamezí línání, hned po tom, co se pokožka „nadechne“, se bude chtít opět promastit a bude docházet k velice masivnímu „pouštění“ srsti. Neustálé koupání se pak stává začarovaným kruhem. Informujte se v kvalitních psích salonech, jaká péče vašemu psovi nejvíc vyhovuje a jak často vaše plemeno koupat. Časté koupání dobře snášejí jenom plemena, která se pravidelně upravují a jejich srst má spíše strukturu vlasu.

Věříme, že jme vám naším sezónním článkem pomohli a inspirovali vás, jak s línáním zatočit. Jaké jsou vaše tipy proti línání? Napište nám do diskuse pod článkem, třeba se vzájemně inspirujeme!

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?