Luxace pately, aneb vyplatí se dělat mrtvého brouka?...

21. března 2017

Pokud váš pes začne pokulhávat na některou zadní nohu, rozhodně byste to neměli přehlížet. Může se jednat o problém s čéškou v koleni, běžně známý pod názvem „luxace pately.“ Konkrétně jde o úpony šlach a svalů a tvar této kůstky, který může zadělat na pořádné problémy až úplné ochromení a neschopnost chodit. Možná ušetříte pár stovek, ale….

Co je to patela?

Jak bylo již výše zmíněno, patela – česky „čéška“ – je kůstka usazená do šlachy čtyřhlavého stehenního svalu. Svůj žlábek občas může začít samovolně opouštět. Vyskočení patelyze svého místa může způsobovat bolest, neschopnost na nohu došlápnout, poškození kloubu a nakonec ochrnutí končetiny. Rozlišujeme 4 stupně luxací pately – I. stupeň je zanedbatelný a ani sám pes o tom obvykle neví. II. Stupeň je stav, kdy patela vyskakuje ze svého lůžka,ale sama se vrací zpět, případně i pes se naučí pohybem nohy uvést vše na pravou míru.Při III. stupni je patela pohmatem reponovatelná („navratitelná“) zpět, kdežto se IV. stupněm jde již o neměnný stav, kdy patelu nelze navrátit zpět, dochází k poškození kloubu a chromnutí psa.

AdobeStock_57768729.jpeg

Komu přeskakuje v koleni?

U psů je tento problém častější než například u koček. Postihuje především malá plemena jako je bostonský teriér, shi - tzu nebo kokršpaněl. Určitá forma luxace pak může postihovat, i střední plemena, především labradora, bernského salašnického psa nebo dogu.Tento nedostatek je dědičný a tak lze předpokládat, že tímto trpěl i některý z rodičů. Obvykle se začne projevovat mezi 3. - 5. rokem života.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Co s luxací, když už nastane?

Obvykle již od druhého stupně luxace přistupují veterináři k chirurgickému zákroku. Možností je buď zkrácení úponu, aby čéška byla držena pevněji a nevyskakovala tolik, nebo v případě mladého a jinak zdravého jedince, kdy má chrupavky ještě dostatek, lze také zvětšit žlábek pro čéšku v chrupavce. Poslední dobou se také hojně uplatňují homeopatika. Vhodně zvolená kombinace homeopatik, například v kombinaci s calcareou, mohou tento problém zcela vyléčit. Mnoho veterinářů zastává názor, že užívání chondroitik v silných dávkách může „odnaučit“ tělo vytvářet chrupavky a obnovovat se, poškozuje játra a problém neřeší, pouze odkládá. Moderní názory zastávají ráz, že homeopatika mohou tělo naučit se vyléčit a nepoškozují tělo psa ve vývoji. Jde však o tvrzení proti tvrzení. Úspěšnost homeopatik je stejná, jako úspěšnost operací. U operací je ale navíc doživotně nutné používat kloubní výživu, aby se problém nevrátil nebo nezhoršoval.

etie (4 of 4).jpg

Jak zjistím, že můj pes má problém s patelami?

U mladých plemenných psů, zamýšlených do chovu, bývá mnohdy vyšetření patel povinné před uchovněním. Jde o jednoduchý rentgenologický snímek. Pokud jste již zaznamenali, že váš pes občas nohu přizvedne a popoběhne aniž by ji zatížil a pak zase normálně běhá, má třeba sbíhavá hlezna nebo se neodvažuje vyskakovat vysoko či chodit po schodech, můžete zajít na jednoduché pohmatové vyšetření k veterináři, který zjistí pohyblivost čéšky. Doporučí také další vhodnou léčbu. Důležité je ale nečekat, že se to „samo spraví.“ Prodlevy v léčení tohoto problému mohou způsobovat artrózu až nehybnost kloubu!

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?