Lyžování se psem

26. prosince 2014

Řada z nás si nedokáže zimní víkendy představit bez svých psů. A navíc někteří z nás se v zimě, jakmile napadne první sníh, těší na to, jak vyrazí na lyže. Je ale možné spojit tyto dva zájmy? Odpověď je jednoznačná – je. Jak na to?

Nejprve je třeba si zodpovědět otázku, zda se chystáte se psem na zimní dovolenou, nebo jen na několikahodinové lyžování.

 

Zimní dovolená se psem

Pokud se chystáte na dovolenou, tak dobrou zprávou je, že řada nejen zahraničních, ale v poslední době také stále více tuzemských hotelů nabízí možnost ubytování a také lyžování se psy. Takové hotely, které jsou na ubytování Vás i Vašeho psa připraveny, jsou na to speciálně přizpůsobené a vybavené. Platí v nich trochu jiná pravidla, než v klasických hotelích právě proto, aby bylo možné trávit Vám i psu co nejvíce společného času. Výjimkou proto není např. povolený vstup do prostorů určených ke stravování.

Takové hotely mají, při správně zvoleném výběru, další výhodu – pokud preferujete sjezdové lyžování před běžkami, disponují tyto hotely často soukromými sjezdovkami, na kterých je počítáno s účastí vašich čtyřnohých společníků. Tomu je samozřejmě přizpůsoben provozní řád sjezdovky a také způsob přepravy zpět na její vrchol. Protože je nutné brát ohled na psa vašeho i ostatních, jízda je zpravidla pomalejší, než je tomu na veřejných sjezdovkách, aby nedošlo k jakékoli nehodě. Nicméně je třeba podotknout, že takové sjezdovky nabízí spíše zahraniční hotely a penziony.

 

Na běžky se psem

Pokud nacházíte větší oblibu v běžeckém lyžování, není třeba se ničeho obávat, protože běžecké stopy nacházející se v okolí zařízení, které nabízí ubytování se psy, jsou zpravidla využívány právě takovými hosty, takže i to, že ve stopách běžeckých budou otisky tlapek psů, je bráno jako běžná věc.

Pokud se nechystáte rovnou na dovolenou na horách, ale jen na delší výpravu, je třeba dobře volit Váš cíl právě s ohledem na to, že se budete patrně nacházet na veřejně používaných trasách. Pro sjezdové lyžování zřejmě vhodnou sjezdovku nenajdete, pro běžkaře je šance podstatně vyšší. Jednak je možné využít některé méně frekventované trasy, a také lze v případě znalosti okolí využít trasu, která není využívána prakticky vůbec. Na takové trase nebude snad nikomu vadit, pokud pes poběží pár metrů od vás.

 

Skijöring se psem

Dalším možným způsobem, jak zapojit Vašeho psa do této činnosti, je již celkem rozšířený skijöring, při kterém je pes se svým psovodem spojen pomocí speciálního tažného postroje a lana. V tomto případě už se ovšem jedná o více aktivní činnost, při které je třeba vysoký podíl spolupráce mezi oběma členy tažení. Pokud se rozhodnete pro tento sport využít veřejné trasy, berte ohled na ostatní účastníky a se psem využívejte tyto tratě spíše brzy ráno nebo v pozdních odpoledních hodinách, kdy provoz již není tak vysoký.

 

Na co si dát pozor při sportováním se psem v zimě

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli formu společně stráveného času, mějte na paměti následující faktory spojené s pobytem Vaším i Vašeho psa v zimním období:

  • se psem je vhodné, zvláště pokud není navyklý na fyzickou zátěž, absolvovat kratší úseky několikrát za den, než jeden dlouhý
  • sníh je psy vnímán jako příjemný povrch, alespoň většinou. Existují ovšem výjimečné situace. Občas můžete ve sněhu narazit na zamrzlé kamínky, někdy může být sníh plný větších kousků ledu. Aby nedošlo k poranění psa, použijte na takovém povrchu lehké boty na všechny tlapky
  • čím delší trať hodláte absolvovat, tím spíše je nutné věnovat pozornost pitnému režimu
  • pokud vyrazíte se svým psem na běžky v rámci již zmíněného skijöringu, dejte přednost bruslení před klasikou, je pro psy daleko pohodlnější.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?