Má moje fenka falešnou březost?

14. února 2011

Falešná březost (pseudogravidita) je nemoc vyvolaná změnami hormonální hladiny během hárání a po něm. Jedná se tak především o hormon prolaktin, který produkuje podvěsek mozkový. Během hárání také vaječníky produkují hormony (progesteron, estradiol), kvůli kterým započnou stejné pochody, jako kdyby byla fena již březí. Toho bylo výhodné, když ještě žili psi ve smečkách a nebřezí fena tak mohla odchovat cizí štěňata při úhynu jejich matky, neboť se jí díky falešné březosti vytvořilo mléko. Proto se nejedná o nemoc ryze hormonální, ale taktéž fyziologickou. Rozhodně se však nejedná o chorobu reprodukčního cyklu a nemá vliv na plodnost.

Falešná březost obvykle začíná mezi 8. a 9. týdnem po hárání a může trvat i několik týdnů.

 

Jak rozpoznat falešnou březost?

Fena v této době má zvýšenou chuť k jídlu, časté jsou změny nálad. Fena se může chovat velmi agresivně, stranit se lidí nebo naopak jejich blízkost vyhledává a je velmi mazlivá. Velmi častým příznakem je zduření mléčných žláz a produkce mléka (pseudolaktace). Také se může zvětšit břicho a fena může být pomalejší a opatrnější ve svých pohybech. Fenka také vyhledává plyšová zvířátka či jiné hračky, kterými si nahrazuje štěňata. Tyto hračky poté chrání v hnízdě a stará se o ně.

 

Možné zdravotní komplikace

Tvorba mléka v tomto období může vést k zánětům mléčných žláz s horečkami a zatvrdlinami na strucích a zvýšenou citlivostí, také ze struků často teče hnis či krev. Falešná březost bohužel podporuje i vznik rakoviny. Velmi časté jsou také hnisavé záněty dělohy, proto je nutné kontrolovat výtok z vulvy a to i jeho zápach. Dalšími možnými obtížemi mohou být cysty na vaječnících nebo novotvary (bouličky) na mléčných žlázách.

 

Jak léčit falešnou březost

Falešnou březost lze léčit hormonálně. A to především různými medikamenty, které ovlivňují produkci prolaktinu. Tato léčba však nemá jeden univerzální lék a vyskytuje se u ní poměrně velké množství vedlejších účinků - například zvracení, apatie a možné jsou i změny na děložní sliznici. Proto je nutné u každé feny postupovat individuálně. Také existuje léčba homeopatická, která buď působí na celkové nebo lokální rovině. Pokud se falešná březost projevuje pouze mírně, nemusí být použita žádná léčba, postačí odebrání plyšových hraček, zajistit dostatek pohybu či jiných zájmů.

 

Dojde-li k hnisavému zánětu mléčné žlázy, je třeba okamžitě zavést léčbu antibiotiky, aplikovat léky pro zastavení tvorby mléka a přikládat studené obklady nebo různé masti na struky. U zánětu dělohy je antibiotická léčba více než nutná, protože fence může jít o život (viz článek Samičí pohlavní choroby).

 

Fenka a štěně

 

Jde předejít falešné březosti u fen?

Falešné březosti lze předcházet aplikováním antikoncepčních pilulek, které však s sebou opět nesou vedlejší účinky podobně jako hormonální léčba. Mezi vedlejší účinky patří především zvracení, nechutenství a změna nálady.

 

Neosvědčenějším prostředkem k předejití falešné březosti je kastrace. Pokud nechcete, aby fenka měla štěňata, je to opravdu to nejlepší řešení, neboť v budoucnu předejdete množství nepříjemných a i velmi vážných chorob jako je právě rakovina mléčných žláz, dělohy nebo vaječníků. Pokud by kastrace měla ochránit před rakovinou mléčných žláz, je dobré ji provést ještě před prvním háráním nebo před druhým. Kastrace pro fenku nepředstavuje větší zdravotní riziko a doba zotavování je krátká.

Pokud však při průběhu falešné březosti nejsou žádné zdravotní komplikace a vždy sama po určité době bez obtíží odezní, ke kastraci by nemusel být důvod, ovšem riziko rakoviny existuje stále.

 

Falešné březosti nelze předejít zabřeznutím feny. I u fenek, které již štěňata měly, se může falešná březost objevit.

 

Také lze předpokládat, že měla-li fena již jednou falešnou březost, bude se opakovat i po dalších háráních.

 

Autorka: Aneta Kasanová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?