Má váš pes čip?

24. dubna 2015

Nechali jste vašeho psa očipovat? A myslíte si, že je váš pes identifikovatelný po zbytek života? Opak může být pravdou. Je tedy lepší tetování nebo čip? Jaké problémy mohou s čipem nastat? Čtěte a dozvíte se víc.

Tetování nebo čip?

Dříve se k identifikaci psů (převážně s PP) používalo tetování do slabin. Tetování je bolestivé a může se časem rozmazat až do nečitelnosti, i přes to ho stále ještě mnoho chovatelů využívá. S příchodem čipů využívají majitelé a chovatelé této možnosti, nebo obě varianty kombinují. Jedná se o injekční vpíchnutí mikročipu pod kůži psa v oblasti krku. Za použití čtečky lze potom identifikační číslo psa pohodlně načíst. Čip je také vyžadován při vycestování psa do zahraničí. Čipovat nechávají majitelé i psy bez PP, aby byli v případě nutnosti lépe dohledatelní.

 

Problémy s čipem

Očipováním ovšem celá záležitost nemusí skončit. Problémy s čipem bývají trojího rázu: čip nefunguje, čip z těla vyšel, nebo působí fyzické problémy. Může se objevit vadná série čipů, která nefunguje hned od začátku, nebo po nějakém čase. Veterináři jsou o těchto komplikacích výrobcem zpětně informováni a lze zařídit zaslání nového čipu s identickým číslem, které má váš pes již v úředních papírech. Nebo lze psa znovu očipovat novým čipem. Čip nemusí nutně zůstat na místě vpichu, může psovi pod kůží putovat po těle. Pokud veterinář vpíchne čip příliš mělce, může se psovi utvořit na kůži něco jako vřídek, kterým potom čip vyjde z těla ven. Opačným případem je, kdy se čip v těle psa příliš „zapouzdří“ a je potom nečitelný. Těla některých psů prostě cizí předmět nesnesou a snaží se ho vyloučit. Ovšem méně úspěšně a tak vznikají zanícené, špatně se hojící rány.

 

Administrativní problémy s přečipováním

Pokud máte psa s PP, je číslo čipu uvedeno v PP, v plemenné knize, na úřadě, pod který spadáte s platbou poplatků za psa a případně i v očkovacím průkazu a pasu. Je tedy vidět, že změna čipového čísla zabere dost času a papírování. Nemluvě o šoku, kdy jdete na bonitaci s očipovaným psem, který by mohl být bez problémů uchovněn, ovšem, kdyby šel čip najít a načíst.

 

Rozhodnutí je na vás

Je jen na vás zda a jakým způsobem svého psa učiníte administrativně rozpoznatelného. Je třeba uvážit všechna pro a proti a možný dopad vašeho rozhodnutí na psa. Je ovšem faktem, že formální administrativa preferuje a zvýhodňuje čipování. Je totiž rychlejší a snadnější na aplikaci i na následné načtení. Obecní úřady větších měst proto majitele očipovaných psů zvýhodňují několikaletou slevou na poplatku za psa.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?