Má váš pes citlivé zažívání?

25. října 2019

Většina pejsků si ráda smlsne na kdejaké dobrůtce a tu i tam vyčenichá něco "voňavého" třeba venku. Než stačíte přiběhnout, najdete pouze drobky u čumáčku. Je pak jasné, že pejsek může trpět krátkodobou bolestí břicha, nechutenstvím, nebo třeba zvracením a průjmy. Co když ale tyto příznaky pejska trápí delší dobu? Váš pes může mít citlivé zažívání. Jak tedy sklidnit bolavé bříško?

Zažívání - velín imunity

Vědeli jste, že 70 % imunitních buněk organismu psa se nachází právě zde, v zažívacím traktu? Odtud chrání tělo před toxiny a vytváří bariéru zamezující vstupu škodlivých mikrobů z vnějšího světa. Zažívací trakt zároveň hraje klíčovou úlohu při vstřebávání živin z potravy a při jejich přeměně na energii a také při vylučování nestravitelných složek. Tak jako u lidí se může objevit občasné podráždění, které se projeví třeba průjmem, je tomu i u pejsků.

Takovýto průjem a měkká stolice jsou přirozenými příznaky nerovnováhy střevní mikroflóry a nejedná se o nic, z čeho by jsme si měli dělat těžkou hlavu. Pokud pes nevykazuje žádné jiné problémy, střevní mikroflóru dokáže upravit i vhodně zvolené probiotikum. Jestliže však k nadýmání nebo průjmu dochází i při pozvolné změně potravy, může být důvodem intolerance jedné nebo více složek krmiva.

Když se vytratí chuť

Abnormální reakce na krmivo může být dvojího druhu: neimunologická (potravní intolerance) a imunitně zprostředkovaná (potravní hypersenzitivita). Běžný páníček tyto dva typy od sebe nedokáže rozlišit, jelikož příznaky jsou téměř stejné: bolest břicha, nechutenství, průjem nebo zácpa a také zvracení nebo plynatost. Proto, jestli máte podezření, že váš miláček dlouhodobě trpí citlivým zažíváním, je nutné navštívit svého veterináře. Ten podle stavu zvířete, rozboru krve, případně dalších vyšetření stanoví diagnózu.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Jak můžete pomoct? 

Účinná terapie a zároveň prevence přecitlivělostí je vyloučení té složky, která u vašeho psa způsobuje nepřiměřenou reakci. Dnešní psi a jejich majitelé už mají štěstí – problémy jsou nejen rozpoznány a popsány, ale výrobci začínají krmiva, pamlsky nebo třeba konzervy pro pejsky se zažívacími problémy vyrábět čím dál víc. Po důkladném vyšetření veterinářem pak přesně víte, co váš miláček může a čemu se spíš vyhnout. 

Speciální receptury lehce najdete třeba pod názvem mono dieta, jednodruhové složení, mono protein, grain free (bez obilovin), nebo třeba hypoalergenní složení. Jelikož "každý pes jiná ves", je nutné složení i těchto speciálních krmiv bedlivě sledovat. Je totiž možné, že dva různí psi můžou být různě citliví. Jeden třeba nesnese jenom kuřecí maso, druhému vadí i kuřecí tuk. 

V případě, že váš miláček trpí těžší formou alergie, kterou se nedaří ani bedlivým sledováním složení dostat pod kontrolu, veterinář doporučí speciální dietu. Veterinární diety tohoto typu postrádají absolutně všechny možné alergeny, a jejich složení se nám proto může zdát tak jednoduché. Postupně se ale bude přidávat jeden druh masíčka po druhém, až se časem zjistí, které ještě organismus "přijme" a které už ne.

Hmyzem na pomoc

Vědeli jste, že hmyzí protein je pro psy velice prospěšný? Hmyzí protein je totiž vysoce stravitelný a psi na něj téměř výhradně nemívají alergické reakce. Navíc je díky svým nutričním benefitům jedním z nejlepších zdrojů proteinu, který pes nutně potřebuje pro svůj život. Kromě vysokého obsahu proteinu hmyz obsahuje také vysoký podíl zdraví prospěšných esenciálních mastných kyselin a minerálních látek. Tím se stává jasným favoritem v boji proti alergiím a citlivému trávicímu traktu.

V Hello Sandy myslíme na všechny, a proto v naší nabídce produktů naleznete jen to nejkvalitnější pro psy a kočky s citlivým zažíváním.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?