Majestátná Mainská mývalí kočka

5. května 2010

Přestože je mainská mývalí kočka velmi staré plemeno, bylo uznáno poměrně nedávno. Maine Coon uznala americká CFA v roce 1976 a FIFE až v roce 1983. Boom tohoto plemene nastal na konci 19. století, čemuž napomohly výstavy v Bostonu a New Yorku. Zájem o ně pomalu ustával, když se objevila perská kočka. Její vzhled zaujal natolik, že vytlačila mainskou mývalí do pozadí. Nyní se ale těší opět velké oblibě a po britských kočkách je nejvyhledávanějším plemenem.

 

Začátky chovu mainské mývalí kočky u nás byly velmi opatrné. Perská kočka se těšila stále velké oblibě a i na výstavách se mainská mývalí objevovala jen velmi málo. Vše se změnilo v roce 1992, kdy byla uspořádána Mezinárodní výstava ušlechtilých koček Vyškov 92. Zúčastnili se jí chovatelé z několika evropských zemí a k vidění bylo několik opravdu nádherných jedinců. Svým vzhledem naprosto uchvátila. Něžný obr, jak se jí také říká pro její velikost a robustnost, si získal srdce již velké řady tuzemských chovatelů. A to jak na další chov, tak i jako přítulný mazlík.

Povahové vlastnosti mainské mývalí kočky

Mainská mývalí kočka není vyhledávána jen pro svůj atraktivní vzhled, ale také kvůli své povaze. Má velmi přátelskou povahu a hravost jí vydrží až do vysokého věku. Je tedy přes svůj obří vzrůst stále duší kotětem. Kočka je trochu důstojnější, ale kocouři se předvádí velmi rádi při každé příležitosti.  Přítulnost je rozhodně jedním z typických povahových znaků. Jsou velmi společenské a samotu nesnáší. Je tedy dobré, pokud je majitel stále na blízku nebo má nějaké kočičí kamarády. Velmi dobře se ale snáší i s ostatním druhem, například se psem. Hodí se i k dětem, pokud jsou tedy poučené, jak mají se zvířetem zacházet.

 

Jednou z dalších odlišností v chování od ostatních plemen je i jejich způsob pití. Mainská mývalí kočka je známá svým kladným přístupem k vodě vůbec. V misce s vodou si velmi ráda ráchá tlapky. Některé dokonce pijí tak, že z tlapky vytvoří jakousi naběračku, do které vodu nabírají a pak pijí.

 

Mainská mývalí kočka

 

Miluje výběh a někteří jedinci se dokonce velmi špatně adaptují na panelákové prostředí. V tomto případě je dobré mít alespoň výběh na balkón, který ale musí být zajištěný, aby nevypadla. Velmi ráda totiž skáče. Také si docela snadno přivyká na obojek a procházky venku, což může být další alternativa, jak jí umožnit dostatečný pohyb venku, pokud je chována v bytě.

 

Dalším povahovým znakem je, že k odpočinku vyhledává místa, která jsou nejen nepohodlná, ale i velmi nezvyklá. To se přisuzuje jejím předkům, kteří byli chováni v drsnějším prostředí. Ve spánku je navíc schoulená do velmi neobvyklých poloh.

 

Ozývá se hlasem, který připomíná holubí vrkání. Svému majiteli je neustále v patách, pokud provádí jakoukoliv činnost. Je totiž velmi zvídavá a ráda se účastní všech možných aktivit majitele. Pokud například přijdete domů z nákupu, zcela jistě důkladně prozkoumá obsah tašky. Asistovat bude například i při vaření, úklidu, zdobení vánočního stromečku a dalších činnostech. Mainská mývalí kočka umí dát velmi jasně najevo, co cítí a jakou má zrovna potřebu. U mainské mývalí kočky tedy víte vždy, na čem jste.

 

Péče o mainskou mývalí kočku

Mainská mývalí kočka patří mezi polodlouhosrstá plemena. Péče o srst tedy tak náročná není. Vyčesávání by ale mělo být samozřejmostí alespoň jednou týdně. Zvláště na ocasu a límci kolem krku, kde je srst nejdelší. Mainská mývalí kočka má stejně jako ostatní kočky srst v zimě hustější a delší. Vyčesávání by se tedy mělo přizpůsobit i ročním obdobím.

 

Mainská mývalí kočka

 

Jak už bylo zmíněno, nesnáší samotu. Proto, než si toto plemeno pořídíme domů, je nutné s tím počítat. Pokud se nudí nebo ji majitel zanedbává, z přátelské kočky se může stát kočka zlá a velmi zlomyslná. Jen se ale tímto chováním snaží upoutat něčí pozornost.

 

Vývoj dokončují mezi 3. až 5. rokem života, do té doby stále mohutní a sílí. Na stravu není mainská mývalí kočka nijak zvlášť náročná. Žere prakticky to samé jako ostatní kočky. Její hmotnost, zvláště u kocourů, se může pohybovat kolem 10 kil. Jsou však jedinci, kteří váží i 15 kilo. Váha je větší zvláště u kastrovaných kocourů, kteří jsou navíc mohutnější než kočky.

 

Cena kotěte je zhruba od 4 tis. do 15 tis. korun. Pokud se ale jedná o plemennou nebo výstavní kočku, může být cena podstatně vyšší.


Přesto, že pořizovací cena kotěte není zrovna nízká, obliba Mainské mývalí kočky stále stoupá. Jejím zakoupením totiž získáte nejen zvíře velmi atraktivního vzhledu, ale hlavně skvělého kamaráda, pokud budete plnit jeho potřeby.


Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?