Máme doma originál - Jaký je váš pes?

18. května 2013

Stejně jako je to u lidí, i u zvířat platí, že co jedinec, to originál, tím spíše u psů. I když je díky křížení a šlechtění daná povaha, nelze to uplatňovat jako neměnné. Na to, jaký pes vyroste, jak se bude chovat, jak cítit, jak projevovat, ovlivňuje hlavně člověk, se kterým je nejvíce v kontaktu.

Kdy se formují povahové vlastnosti

To, jaký pes jednou bude, určuje již matka a postavení ve skupině. Jsou psi, kteří jasně vedou, jsou dominantní. Pak ti, kteří se spíše drží zpátky a čekají, co na ně zbude. Důležitou roli zde hraje i matka. Štěně může být odmítáno nebo naopak upřednostňováno. Některá štěňata mohou být dokonce šikanována.

Následně nastupuje člověk a jeho výchova. Důležité opět je, v jaké fázi se objevuje. Zda již v raném věku, kdy je štěně ovlivňováno zároveň i matkou nebo posléze, kdy je už odstaveno.

Další fází je vliv pouze člověka nebo okolí, pokud se jedná o štěně, které je zvyklé pouze na život, kdy se o sebe musí z velké části postarat samo.

Je tedy jasné, že i když budete mít doma psa, který se vyznačuje některými povahovými vlastnostmi, je důležité právě na nich dále pracovat. Velký a nejspíš zásadní vliv na chování psa má ale stejně člověk.

 

Pes vitální a aktivní

Zda se pes bude vyznačovat spíše aktivně nebo pasivně, lze poznat na samém začátku. Takový pes potřebuje pohyb. Právě aktivnější psi disponují vyšší inteligencí. Dokážou se rychle přizpůsobit okolí a také se rychleji učí. Pokyny si pamatují snadno, ale ani tak není dané, že aktivní pes je snadno cvičitelný. Ne vždy se plně soustředí.

Za přílišnou aktivitou psa může být hned několik faktorů. Prvním je povahový rys psa, dalším to, že pes tak reaguje na podněty, kterých se bojí, nedokáže se s nimi rychle srovnat. Rozpoznat, kdy je aktivita psa prostě vrozená a kdy je vypěstována nedobrými zkušenostmi nebo strachem, není jednoduché.

Takto může pes reagovat dokonce i na bolest. Pokud ale svého psa dobře znáte, odhadnout, kdy se něco děje, není až takový problém. Problém může nastat ve chvíli, kdy se v domácnosti ocitne pes starší s nejasnou minulostí. Pak je potřeba velmi dobrá péče, starost a pozorování.

 

Pes pasivní

Takový pes vyžaduje hlavně klid a pohodu. Má rád, když se dějí věci spíše po jeho. Příkazy tak říkajíc ignoruje a dokáže i velmi dobře předstírat, jen aby se toho po něm moc nechtělo.

Obecně se traduje, že pasivní pes není moc chytrý, ale to je velmi sporné. To, že si dokáže vymoci to své, jasně naznačuje, že ví, co dělá.

Pasivní pes se hodí spíše k lidem, kteří pohyb moc nepotřebují a chtějí spíše mazlíčka, který tráví většinu času na gauči nebo v pelíšku. Na výchovu na cvičáku tedy raději zapomeňte, jednalo by se o dlouhodobou záležitost, která se klidně může rovnat nulovému výsledku. Základní povely ale jistě zvládne. Ovšem nejspíš za důkladný úplatek.

 

Autorka: Naďa Kučerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?