Maneki Neko – kočka pro štěstí

9. listopadu 2008

Možná jste ji už viděli - Maneki Neko - sošku kočky se zdvihnutou tlapkou. Její obvyklé místo je ve výloze nebo u dveří asijských obchodů či restaurací. Možná by Vás zajímalo něco o jejím významu a původu.

Maneki Neko je tradičním symbolem japonské kultury a její soška má přinášet svému majiteli štěstí. U nás se jí říká "mávající kočka", "kočka pro štěstí", ale doslovný překlad je trochu odlišný. "Maneki" totiž znamená v japonštině vábit, vítat nebo zvát a "neko" je prostě kočka (myširád). Evropanům či Američanům se skutečně může zdát, že kočka spíš mává, než zve, vítá nebo láká. Důvodem je rozdílný význam tohoto gesta v západní a japonské kultuře. Gesto, které v naší zeměpisné šířce chápeme jako mávání, v Japonsku jednoduše znamená pozvání. A proto si její sošku asijští obchodníci staví ke dveřím a do výloh svých obchodů - má zvát a vábit zákazníky. Je to logické, čím více zákazníků, tím více štěstí pro majitele. Některé sošky vyráběné pro západ se proto dělají s tlapkou obráceně (hřbetem ven), aby více připomínaly naše gesto pro zvaní.

 

Maneki Neko je nejčastěji vypodobněna jako tříbarevná, která přináší štěstí obecně. Bílá symbolizuje čistotu a přináší do domu vše pozitivní. Černá zas chrání před zlem, zrzavá přináší lásku a šťastné manželství. Zelená majiteli zajistí blahobyt a dobré vzdělání, zlatá prosperitu a růžová dobré vztahy.


Typickými atributy Maneki Neko jsou obojek nebo "bryndáček" s rolničkou a zlatá mince, na níž je vyznačena astronomická částka.


Jak už bylo řečeno, Maneki Neko pochází z Japonska, a proto je její předlohou plemeno pro tuto zemi typické - Japonský bobtail. První písemná zmínka o něm se datuje do roku 1011 n. l., je to tedy plemeno prastaré a hraje v japonské kultuře nezanedbatelnou roli, čehož je Maneki Neko důkazem. O původu této "zvoucí kočky" existuje mnoho legend. Následující příhoda z roku 1615 je zaznamenána v písemnostech kláštera Gotokuji.

 

Tama z chrámu Gotokuji

Chrám Gotokuji byl původně jen velice chudým klášterem. Jednou jeden z mnichů našel kočku, dal jí jméno Tama a začal se o ni starat. Po nějaké době, co se o ni staral, ji zase pustil na svobodu s těmito slovy: " Kočičko, nemohu Ti vyčítat, že z tebe nebyl žádný užitek, jsi přeci pouhá kočka. Kdybys byla člověkem, mohla bys udělat něco, co by nám pomohlo."

 

Nedlouho po tom procházela kolem kláštera skupina samurajů pod vedením urozeného pana Naotaky, když v tom je zastihla prudká bouře. Naotaka hledal úkryt před bouří pod borovicí, která stála před vchodem do kláštera, když v tom uviděl kočku, jak ho gestem zve dovnitř. Rozhodl se, že její pozvání přijme a sotvaže opustil svůj úkryt pod borovicí, uhodil do ní blesk a sežehl ji na popel.

 

Byla to právě Tama, kdo zachránil Naotakovi život. Uchvácen moudrostí mnicha a z vděčnosti ke kočce, udělal Naotaka z kláštera chrám podporovaný svou zámožnou rodinou a pojmenoval jej chrámem Gotokuji. Od té doby chrám jenom vzkvétal a tak je tomu až dodnes. Tama byla po své smrti pohřbena na kočičím hřbitově patřícím ke klášteru.

 

Toto je pouze jedna z mnoha legend o kočce, přinášející svému pánovi štěstí. Snad každý majitel kočičího miláčka ví, že mu právě ten jeho mazlíček přináší každý den víc štěstí, než kdyby mu u dveří stálo celé stádo sošek Maneki Neko.

 

Autorka: Eva Geletová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?