Manuál majitele psa I. díl - Jak na štěně

1. září 2013

Chystáte-li se pořídit si štěně, zejména pokud jde o Vašeho prvního psa, jistě Vás napadá celá řada otázek. A není divu, štěně se totiž stane novým členem rodiny a před jeho příchodem je potřeba zařídit velkou spoustu věcí. S čím vším je tedy třeba počítat? Do jaké míry se změní náš denní režim? Co a kdy musíme zařídit?

Než si štěně přineseme domů

Pokud jsme si již vybrali štěně v jedné z chovatelských stanic, či jsme se rozhodli si ho vzít z útulku, je třeba před tím, než se ocitne u nás doma, zařídit celou řadu záležitostí. Nejprve je dobré se zaměřit na samotné zařízení bytu. Na štěně zde číhá řada nástrah, které musíme odstranit z jeho dosahu, aby se nestalo, že si pejsek vyzkouší ostrost svých rostoucích zubů na elektrickém kabelu, jedovaté rostlině, nebo pytli s pracím práškem. Dalším lákadlem bývá velmi často odpadkový koš, mycí prostředky, malé předměty, které může spolknout, nebo vše, co lze roztrhat (ne každé štěně roztrhané kousky vyplivne a nespolkne). A pokud máte zahradu, tak kromě již zmíněných rostlin věnujte pozornost především kvalitě oplocení. Malé štěně se totiž protáhne opravdu téměř všude a neštěstí je na světě.

Zároveň si již před příchodem štěněte připravte potřebnou výbavu. Určite budete potřebovat pelíšek, misky, granule pro štěňata, hračky, obojek, vodítko, kartáč, kleštičky na drápky, náhubek, atd.

 

Po příchodu štěněte

Den, kdy si přivážíme domů nový přírůstek, je jistě velkým okamžikem pro všechny členy rodiny. V prvních chvílích však uděláme lépe, pokud necháme štěňátku prostor a čas, aby se samo v klidu seznámilo s ostatními a novým prostředím. Musíme mít na paměti, že v zpočátku je štěně nejisté, neboť je to poprvé, co se ocitlo v novém prostředí bez své matky a sourozenců. Již nyní však jasně stanovte hranite. V žádném případě nepouštějte štěně do postele, pokud nemáte v plánu s ním spát po zbytek jeho života, a také mu ukažte hned v úvodu, kde si přejete, aby vykonávalo potřebu. Přesto se smiřte s tím, že výchova štěněte je běh na dlouhou trať. Snad nejdůležitější je tedy obrnit se trpělivostí a počítat s tím, že budeme štěněti po řadu týdnů ukazovat a vysvětlovat stále dokola, co se od něj očekává. Rovněž se zcela změní náš denní režim, protože se štěnětem musíme chodit minimálně co dvě hodiny ven, déle totiž zadržet svou potřebu nevydrží.

 

První měsíce se psem

Každý chovatel by měl novému majiteli sdělit, kdy je třeba zajít se štěňátkem na další očkování (štěně odchází od své matky přibližně v osmi týdnech a před sebou má tak ještě minimálně dvě povinná očkování). Zároveň je třeba až do třech měsíců štěně každých čtrnáct dnů odčervovat, což zvládnete i sami doma (v lékárně Vám po sdělení aktuální váhy štěněte prodají přípravek na odčervení). A v neposlední řadě pokud nejste zkušení kynologové, je dobré se poohlédnout po cvičáku, kde se štěňátkem zahájíte výcvik. Na mnoha místech je dnes možné navštěvovat také školku pro štěňata, kde se pejsek naučí nejen základní povely, ale rovněž i socializaci s ostatními psy.

 

Pokud se tedy rozhodnete pořídit si štěně, je celá řada věcí, která se musí zařídit, ať už před jeho příchodem (nákup výbavy, zajištění zařízení bytu a zahrady), nebo později (výchova, očkování, odčervení, výcvik). A je určitě lépe se připravit včas, aby se nestalo, že si štěně ponese do života následky, ať už zdravotní, nebo psychické.

 

Autorka: Tereza Zacharová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?