Martin na bílém koni

11. listopadu 2014

Proč vlastně Martin přijíždí na bílém koni a ne na černém? Nebo na grošákovi (což by se k novodobé konzistenci sněhu hodilo více)? A jak vůbec vzniklo toto spojení, že Martin nejezdí například na bílém tygrovi? Mrkli jsme se Martinovi na zoubek!

Jak to celé s Martinem na bílém koni bylo

Martin byl vojákem proti své vůli v dávných dobách, kdy ještě lišky dávaly nejen dobrou noc, ale i dobrý den (tedy zhruba kolem roku 300). Jedné noci uviděl na zemi žebráka a tak pro něj rozetnul svůj plášť, aby se podělil a tak nějak se dal na kněžskou cestu, takže začal stavět kláštery a byl to vůbec hrozně sečtělý muž. O tom, že by jezdil na bílém koni, se nikde nepíše, tady jde zřejmě o spojitost se sněhem. V dnešní době je bílý sníh však téměř zázrak a spíše to vypadá jako šedivo-hnědá a příšerně otravná břečka, což se ale zase nepodobá žádnému koni…

 

Svátek svatého Martina

Rovněž nikde není řečeno, jak u pověsti o vojákovi a žebrákovi s polovinou pláště vznikla spojitost s husami, slavnostmi a hektolitry vína. Snad že touto dobou se před zimou vykrmené husičky zabíjely, aby se nadělaly zásoby sádla (i když v ČR je už vykrmování přísně zakázáno) a že se právě začíná ochutnávat mladý vinný mok.… Každopádně je kolem toho každoročně spousta humbuku a plno akcí.

 

Kam zajít na svatomartinskou husu

Téměř na každém rohu je nějaká svatomartinská husa se svatomartinským vínem – které je mimochodem moc dobré – takže hrozí reálná šance, že se neuhlídáte a trochu to přestřelíte. A proč vlastně ne, na počest toho ctěného muže, který žebrákům obětoval své oblečení a vystavěl několik klášterů, stojí za to připít! Ať už se ta legenda poskládala jakkoliv, máme dnes příjemný důvod slavit v tak pochmurnou a zamračenou dobu, jakou je podzim. Tak hurá na ochutnávku letošní úrody a nespadněte přitom z koně (či se nenechte vyhodit ze sedla, chcete-li)!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?