MASH

20. března 2009

Mash je výborné, energeticky bohaté a živinově vyvážené krmivo. Pro jeho vysokou energetickou hodnotu a snadnou stravitelnost se doporučuje podávat jen koním v těžké až extrémní zátěži, klisnám před porodem a po porodu a plemenným hřebcům. Ostatním koním je vhodné mash zkrmovat při oslabení, onemocnění, hubnutí, při kolikách a zácpě - vždy po poradě s veterinárním lékařem.

Mash můžete připravit z 1,5 kg mačkaného ovsa; 0,25 kg pšeničných otrub; 0,05 - 0,1 kg povařeného lněného semínka a 0,03 kg krmné soli. Vše se rozmíchá v 1,25 - 1,5 l horké vody a podává se koni ještě teplé.

 

Největší výhodou mashe je jeho dobrá stravitelnost, vydatnost, preventivní působení proti zácpě, chutnost - ochotný příjem koňmi - a v neposlední řadě dostupnost a nenáročnost na přípravu.

 

Složky mashe:

  1. Oves je nejvhodnějším jadrným krmivem pro koně vůbec. Má nejpříznivější poměr minerálních látek, živin a obsahuje nejvíce vlákniny. Dále obsahuje slizovité látky, které spolu s vlákninou příznivě působí na trávení koně. Vláknina podporuje peristaltiku - pohyb střev. Slizy pomáhají průchodu natráveniny trávicím traktem, tvorbě a uvolňování mléka (jsou laktogenní) a mají lehce projímavé účinky.

  2. Pšeničné otruby jsou energeticky bohaté, obsahují hodně cukru. Bohužel obsahují hodně lepku, který může způsobit nadýmání a zhoršit prostupnost střev pro vodu a živiny. Spařením účinek lepku snížíme. Rozhodně bychom neměli překročit množství 0,25 kg na koně/den.

  3. Lněné semínko je známé pro svou bohatost na slizy - se stejnými účinky jako u ovsa, s uklidňujícími a hojivými účinky na trávicí soustavu a schopností zvlhčovat porodní cesty. Obsahuje až 20% dusíkatých látek (mj. bílkovin) svým složením pro koně velmi vhodných a až 30% tuků, což je doslova energetická bomba. Len dále obsahuje kyanogenní glykosidy - jedovaté látky, které se povařením ničí. Méně jak 100g semínka denně koni neublíží, a proto není třeba ho povařovat. Povařením se ale uvolňují žádoucí slizové látky, a proto předvaření před přidáním do mashe doporučuji.

  4. Sůl je nezbytným minerálním doplňkem pro všechna zvířata. Obzvlášť při nadměrném výdeji, soli např. při pocení. Navíc slouží i jako zchutňovalo - koně stravu raději přijímají.

 

Hlavní nevýhody mashe vyplývají jednak z obsahu nežádoucích látek ve směsi - lepek, glykosidy, a jednak že mohou zvýšit citlivost trávicí soustavy koně. Kůň bude hůře přecházet na jinou stravu, a budete-li chtít koni ulehčit trávení v době nemoci, těžko najdete něco lépe stravitelného než je mash. Trávicí systém koně se tak může snadno "rozmazlit".

 

Nezapomínejte, že mash tvoří pouze energetickou složku krmiva. Pro doplnění krmné dávky je nutné podávat koni seno a zajistit mu přístup k pitné vodě.

 

Autorka: Helena Enenkelová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?