Masopust se blíží, jezdci už se těší.

26. března 2017

Pomalu se nám blíží jaro a s ním spojené delší dny, více tepla a také začátek jezdecké sezony. Stejně jako jsou na podzim dominantou Hubertovy jízdy a na Vánoce zase vánoční vyjížďky, v tomto období jsou v koňském kalendáři v popředí Velikonoce a s nimi spojený příchod jara. Tak se vyhoupněte do sedla a jedeme vstříc jarnímu počasí.

Lidé se na Velikonoce doma připravují barvením vajíček, přípravou výzdoby a pletením pomlázek. Samotní koně mají Velikonoce spojené jedině s tím, že už raší tráva a bude pro ně tedy lepší pastva. Můžeme jim tento den obohatit i nějakým tím „lepším obědem“. Ve většině případů ale koňáci „slaví“ Velikonoce pořádnou velikonoční vyjížďkou společně s ostatními nadšenci. Koně jsou po zimě přímo natěšení z velkého prostoru na loukách a jejich nespoutaná energie mnohdy bouchne ihned, což je vybídneme ke cvalu. S tím se ale tak nějak počítá.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

 Velikonoční koňské vyjížďky

Velikonoční vyjížďky se pořádají skoro v každé jezdecké stáji. Tyto akce nejsou většinou přímo oficiální záležitostí. Domluví se jen členové daného jezdeckého oddílu a vyrazí na svých koních ven užít si krásný den. Pokud tedy zrovna přeje i počasí a neprší, nedejbože není ještě sníh. Tito jezdci mezi sebe určitě přijmou i další nadšence, kteří se jim ozvou a dorazí. Čím větší počet, tím lepší zážitek ve výsledku je. Proto pokud máte o takovouto vyjížďku zájem, nebojte se kontaktovat nejbližší jezdeckou stáj.

Další velikonoční akce jsou pořádány také na rančích a v podobných zařízeních – jezdecké školy, malé kontaktní zoo s poníky apod. Na velikonoční víkend mají speciální nabídky s ubytováním i pro celé rodiny, kdy je možné malovat vajíčka, plést pomlázky a s tím spojit i příjemnou vyjížďku na půjčených koních. Někde je možné shlédnout různá velikonoční představení, která si jezdci pro obecenstvo připraví na svých koních. Pořádají se i speciální velikonoční soutěže v drezuře, obratnosti, dětské dostihové závody nebo ukázka koňského spřežení, jehož vozatajové jsou oděni do speciálních krojů a koně mají krásné tradiční zdobené postroje.

Tradice v sedle

V zapadlejších vesnicích, kde lidem koně slouží více než jinde a děti se učí „rajtovat“ už od mala, jezdí na koňském hřbetě malí odvážní jezdci také koledovat s košem na zádech a s pomlázkou v ruce. Je to spíše rarita než pravidlo, ale podívaná je to jistě hezká.

Na několika místech v České republice jsou také pořádány masopustní průvody a jízdy podle dlouholeté tradice. Koně mají speciální postroje a jezdci jsou oblečeni do dobových uniforem, které se skládají z černých fraků a cylindrů, které působí velmi tajemně. Tyto tradice sahají mnohdy až do 16. století a říká se jim Jízdy křižáků nebo Jízdy kolem osení. Jedním z míst, kde se podobné akce každý rok pořádají, jsou také Mikulášovice na Šluknovsku nebo v Dolní Poustevně. Nádhernou podívanou přijíždějí shlédnout lidé nejen z blízkého okolí, ale také stovky dalších napříč celou republikou.

Navnadili jsme vás k uspořádání hezké velikonoční vyjížďky nebo podobné akce? Proč ne.. Vyleštěte uzdečky, očistěte sedla, koním zapleťte do hřívy pestrobarevné stuhy a můžete vyjet se svými kamarády také.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?