Méně je někdy více – nekombinujte antiparazitika pro kočky!

29. dubna 2016

Odvěký boj opět vrcholí. Po neznatelné zimě propukla sezóna klíšťat a blech. Pokud jste již zažili domácnost zamořenou blechami a museli bojovat do posledních sil, abyste se parazitů zbavili, zřejmě vám z další sezóny vstávají vlasy hrůzou na hlavě a uděláte cokoliv, abyste se invazi vyhnuli. Nic se ale nemá přehánět!

Ať vás blechy štípou celou noc

Jak každý kočičář ví, číhají venku blechy a klíšťata. Z toho klíšťata jsou vážnější hrozbou díky nemocem, které přenášejí.  Dosud vyvinutá antiparazitika obvykle působí v kůži zvířete, kde se v podkožním tuku usazují protilátky a ty parazita po přisátí usmrtí. Tímto principem, využívaným u pipet a některých obojků bohužel nelze zabránit přenosu nemocí z klíšťat. Přisátí parazitů se snaží zabránit některé obojky napuštěné aromatickými látkami, které mají odradit parazity, jejich účinnost je ale mizivá a nedoporučují se pro užívání u zvířat, která se vyskytují doma i venku. Navíc blechy a v poslední době i klíšťata začínají být na vynálezy lidstva adaptabilní a vědcům docházejí nápady

 

Moc nebo pomoc?

I když jste hodně zoufalí, je potřeba jednat uváženě a nepřehánět! Pokud první antiparazitikum nezafunguje, pro další postup se raději poraďte s veterinářem. Obvyklou chybou je kombinace spot-onu a koupele. Pokud zvíře vykoupete, je dobré počkat 1-2 dny, než se obnoví přirozená mastnota srsti, potřebná pro správné rozšíření antiparazitika. A naopak pokud aplikujete spot-on, musíte počkat několik dní, než se ze srsti vstřebá do podkoží tak, abyste jej koupelí nesmyli. Pokud zkombinujete spot-on a sprej, může dojít k předávkování zvířete, stejně jako při kombinaci spot-onu a obojku. Je důležité číst příbalový leták a interakce, s čímž vám ale nejjistěji poradí veterinář! Aneb kdo by se v těch odborných názvech vyznal.

 

Že kočka není pes, že včera není dnes…

Důležité základní pravidlo, které nesmíte nikdy porušit je, že co je dobré pro psa, není dobré pro kočku! Platí to téměř ve všech případech, jelikož kočka má celkově poněkud jiný metabolismus a neumí zpracovávat tytéž látky jako pes nebo například člověk. Tak jako u psa způsobují lidské léky krvácení dásní, vypadávání zubů, selhávání ledvin a jater, tak i u kočky může například paracetamol způsobit krvácení a selhání jater, které může vést až ke smrti. Nezkoušejte proto své kočce cokoliv podávat sami a vždy se raději předem poraďte s veterinářem! Jde přeci o život vaší kočky víc než o blechy!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?