Měřili jste IQ psů? A co na to kočky?

25. října 2016

Věděli jste, že se seriózní vědci zcela seriózně zabývají měřením psí inteligence? A sestavili žebříček! Bohužel, kočičí inteligence je dosti pochybných kvalit, a přesto, že bezesporu dosahuje vysokých hodnot, kočičí inteligencí se doposud žádný seriózní ani neseriózní vědec nezabýval. Sestavili jsme srovnání inteligence odvěkých rivalů u nás v redakci a závěr našeho bádání vás bude určitě zajímat!

Co dělá nejchytřejší pes světa? Versus názor kočky

Nejchytřejším psem na světě byla uznána border kolie, její velikost IQ ovšem oficiálně nikdo nezveřejnil. Tudíž je to sporné. Pokud máte chytřejšího psa, máte na to plné právo. A čím si zasloužila svůj titul miss chytrosti? Prostě svou chytrostí. Měří se na několika úrovních inteligence (socializační, adaptivní…) a je souhrnem všech těchto aspektů. Přesto – i nejinteligentnější pes potřebuje více než 5 opakování na to, aby se něco naučil. To pravili vědci. Kočky nad tím mávly packou, srovnaly si vousky a jediným pohybem tlapky zavřely žaluzie, aby jejich inteligenci nikdo zvenku nepřihlížel.

 

Několik úrovní inteligence

Zatímco lidem stačí jedna úroveň IQ, psi mají pro jistotu úrovně rovnou tři: Sociální inteligenci, instinktivní a adaptabilní. Kanadský psycholog Stanley Coren sestavil jednoduchý domácí test k otestování inteligence vašeho psa – potřebujete k tomu dostatek pamlsků a asi hodinu času. Na internetu lze nalézt návod na asi 12 prostých cviků, které ohodnotíte body podle aktivity a ochoty psa a následně se dozvíte výsledek. Jak jednoduché! Názor kočky? Ptali jsme se ostříleného jedince vycvičeného k přežití v přírodě, který nám sdělil toto: „Ve srovnání s pozorováním těch chlupatých koulí, válejících se na gauči a čekajících na pravidelný přísun jídla, které si jen stěží dovedou obstarat sami, není k celé věci moc co říci. Čekají, až je někdo vyčeše, vykoupe, vyvenčí, zabaví… Stále jen čekají. My kočky si od života bereme, co nejvíc můžeme a o inteligenci se nebudeme bavit.“

 

Žebříček inteligence psů

Jak už jsme zmínili, na prvním místě se umístila border kolie. Na druhém místě pak jsou pudli, na třetím místě německý ovčák. Podle mnohých jsou nejchytřejší kříženci, což stojí bezesporu za uváženou. Na rozdíl od koček jsou však psi schopni se s člověkem neobyčejně sžít, pomáhají mu při práci, hlídání, vyhledávání drog, pomáhají v sutinách, zachraňují životy a uzdravují nemocné. K čemuž kočky zatím nedospěly, alespoň ne oficiálně. Zatímco psi již píšou dokonce i na počítači, nebo cvičí se svými majiteli jako ve fitku. Ale hlavně – údělem extra chytrých psů je nadměrná potřeba zaměstnat mozek, tudíž pokud jdete z domu a psa necháte o samotě, je zdevastovaný byt jasným znamením pronikavé inteligence! Myslete na to, až se budete ze svých toulek vracet!

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?