Metoda TTouch

18. května 2009

Masáž koní metodou TTouch, je blahodárná činnost, která aktivuje nervové buňky a nervová spojení v těle koně. Pomocí speciálních doteků se koně rychle uvolní, zbaví se stresu, ale i bolesti a zlepší se jejich tělesné vnímání i psychický stav. Tato metoda vznikla díky trenérce Lindě Tellington-Jones.

Linda se pohybuje u koní od dětství, prošla si chovem koní i prací s dětmi. Posléze vyrazila do světa a začala se zabývat Feldenkraisovou metodou = způsobem, jakým se lidé pomocí neobvyklých pohybů učí používat své tělo a jinak se pohybovat. Sportovci takto vylepšují své výkony a rychleji se zotavují po zraněních. Původně chtěla Linda tuto metodu využít u učitelů jízdy na koni, ale pak ji napadlo - proč to nezkusit i u koní?! Mají podobně stavěnou kostru a nervovou soustavu. Začala si uvědomovat, že za celou spoustou neposlušností a odporu koně mohou vězet bolesti, záněty, strach a ztuhlost. Nakonec právě na základě Feldenkraisovy metody vytvořila vlastní systém práce s tělem koně, takzvanou metodu doteku TTouch. Později k nim přidala staré i nové cviky ze země a vznikla metoda TTeam(Tellington Touch Equine Awareness Method). Jejím cílem je zlepšení celkového tělesného i duševního cítění koní, umožňuje změnu jejich chování bez použití násilí.Cviky ze země metody TTeam ovlivňují tělesné problémy i problémy s chováním, protože rozšiřují vědomí koně a zlepšují jeho rovnováhu, koordinaci pohybu, ochotu a schopnost učení.

 

Masáže TTouch

Doteky TTouch vznikly z Lindina zájmu o buněčnou inteligenci a různé masážní techniky. Aktivují totiž nervové buňky a nervová spojení a tím ovlivňují schopnost učení. Dotek z větší části spočívá na krouživém pohybu prstů nebo celé ruky. Pomocí nich se koně lépe a rychleji uvolní, získají větší vědomí o svém těle a obrátí svoji pozornost a důvěru vůči člověku. U sportovních koní pomáhají zvýšit výkonnost a snížit stres. Slouží ale i při zotavení po nemoci, pomáhají přetíženým koním, při kolice nebo šoku.

 

Než začneme jednotlivé doteky provádět, musíme plochou rukou prozkoumat citlivá nebo oteklá místa. Dáváme pozor na reakci koně - bolest či strach. Tyto reakce nás dovedou na místo, kam hlavně doteky nasadíme. Pro TTouch doteky používáme různé síly tlaku, vždy podle situace a našeho cíle. Když je kůň nervózní, snažíme se jeho pozornost zachytit  rychlými doteky, pak zpomalujeme. Sílu tlaku rozdělujeme do stupnice 1-9. Síla 1 je, když se dotýkáme očního víčka a jemně ho táhneme po oku. Síla 3 se ještě neobtiskne na spodní straně předloktí, síla 6 už ano. Síla 9 se používá jen málo na velmi ztuhlé svaly.

 

Provedení krouživých doteků TTouch

Základem krouživých doteků je 1 a ¼ kroužku o průměru asi 2-4 cm, podle volnosti a pohyblivosti kůže. Při doteku bereme kůži koně s sebou, nejezdíme prsty po kůži. Většinou jdeme po směru hodinových ručiček, občas i proti. Jednotlivý dotek se provádí pokaždé na jiném místě. Pro provedení krouživých pohybů je důležitá pravidelnost pohybu, uvolněné zápěstí, stejné rozložení tlaku na všechny prsty rovnoměrně, pravidelné dýchání a pružný postoj.

 

Začneme tam, kde kůň dotek nejlépe snese. TTouch není otázkou dominance -pokud chceme koni pomoci, musíme se naučit naslouchat jeho řeči. Když si poslušnost vynutíme, neuslyšíme nic.

 

Základní doteky TTouch

Obláčkový levhart (clouded leopard)

Pomáhá při bolestech svalů, zmírňuje stres. Dá se použít i na hlavě koně ke zvýšení důvěry.Prsty leží blízko sebe, dlaň je vyklenutá, pracujeme polštářky prstů, palec leží a balancuje rukou.

 

Mýval (Racoon)

Pomáhá prokrvení, při otocích, kolem ran. Dlaň je více vyklenutá, dotýkáme se pouze špičkami prstů(ne nehty).

 

Ležící levhart (lying leopard)

Pomáhá při nervozitě a stresu, zatuhlosti, při obtížích při sedlání, při velkých bolestech a otocích. Ruka je méně vyklenutá, tlak je malý, pouze síla 2. Kroužky děláme pomalu a mezi jednotlivými kroužky  můžeme udělat i delší pauzu, aby vjem mohl lépe působit.

 

Krajta (python lift)

Pomáhá při křečích, zlepšuje krevní oběh a rovnováhu. Je vhodný hlavně na nohou a na horních stranách krku. Lepší prokrvení nohou může pomoci při lekavosti koně, nebo při klopýtavosti. Pracujeme oběma rukama stejným směrem. Položíme ruce kolem končetiny, táhneme srst kousek nahoru, chvilku podržíme a pak pomalu povolujeme směrem dolů. Povolování by mělo trvat dvakrát tak dlouho než zdvihání.

 

Manipulace s tělem

Práce na uších

Ovlivňuje trávení, dýchání a plodnost. Může zabránit stavu šoku.Uvolňuje koně při stresu, například před závody nebo v cizím prostředí. Obejmeme ucho u základny a vyhladíme ho až ke špičce. Pokud si kůň nenechá sahat na uši, začneme na obličeji nebo na krku doteky levharta.

 

Práce s hubou

Používá se proti nervozitě a všech zlozvyků týkajících se huby - kousání, chňapání, skřípání zuby...Také ji používáme při prvním nasazování udidla mladému koni. Hladíme koně přes nozdry, bradu a hubu a použijeme doteky ležícího levharta. Pak zajedeme pod horní pysk, palec zůstane venku a po dásni jemně přejíždíme sem a tam. Dáseň musí být vlhká.Poté palcem zajedeme pod spodní pysk a vnějšími prsty ho mneme. Propracujeme se až ke koutkům.

 

Zdvihání břicha (belly lift)

Tímto pohybem zmírníme působení váhy těla a uvolníme hřbetní a břišní svaly. Při kolice to může uvolnit křeče a aktivovat peristaltiku střev. Koně rovněž prohloubí dýchání a uvolní se. Stojíme pevně, tak, abychom mohli opravdu nést váhu. Držíme asi 15cm široký pás z ručníku, jedna ruka drží ručník nahoře a druhá pomalu táhne za spodní konec směrem nahoru.Chvíli držíme a pak opět pomalu povolujeme směrem dolů. Pás posuneme o kousek dozadu a pohyb opakujeme.

 

Zdvihání hřbetu (back lift)

Aktivujeme tak břišní svaly, čímž se uvolní i hřbetní svaly. Položíme obě ruce s ohnutými prsty na prostředek spodní strany břicha a zatlačíme směrem nahoru.

 

Práce s nohama

Práce s předníma nohama uvolňuje plece, krk a hřbet. Se zadníma nohama rozšiřujeme chody.Celkově kůň zlepší akci nohou a rovnováhu, přestane klopýtat, bude klidnější při kování. Jako příprava slouží doteky krajty na nohách. Koni zvedneme nohu. Nohou koně kroužíme shora dolů.Čím více se dostáváme dolů, tím obtížnější je pro koně udržet rovnováhu a musí se povolit v pleci.

 

Teprve, když kůň změní držení svého těla, může změnit i svoje chování. A ochotný a spolupracující kůň, to je základ veškeré práce a podmínka k dosažení úspěchů a  oboustranné radosti.

 

Autorka: Mariana Zahradníková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?