Metoda TTOUCH také pro psy

22. května 2015

Je váš pes nervózní? Má ztuhlé svaly, bolesti, nebo je v rekonvalescenci po operaci či úrazu? Jednou z nejúčinnějších metod, jak psa zklidnit a pomoci mu regenerovat se, je metoda TTouch. Kdo se pohybuje i ve světě koní, jistě ví, oč se jedná. Pro ostatní je tento článek.

Co je metoda TTouch?

Metodu TTouch vytvořila chovatelka a trenérka koní Linda Tellington-Jonesová. Inspirovala se masážní technikou používanou na lidi a uzpůsobila ji anatomii a potřebám zvířat. Jako celek byla původně metoda TTouch sestavena pro koně, jejich výcvik a celkovou pohodu i ve vztahu s jezdcem. Později Linda Tellington-Jonesová sepsala podobnou příručku i pro výchovu a výcvik psů.

 

Jednotlivé doteky

Jednotlivé doteky Linda Tellington-Jonesová vyzkoušela na zástupcích různých živočišných druhů, tedy nejen na koních. Odtud i některé jejich názvy. Jedná se o masážní doteky rukou na různých částech těla zvířete, převážně krouživými pohyby. Pracuje se s různými plochami ruky, za různého tlaku a velikosti kroužku či tahu, kterými se pohybuje kůží zvířete. Doteky pomáhají zvířatům uvědomit si své tělo, napomáhají cirkulaci krve a kladně působí na jejich psychiku a ochotu spolupracovat s člověkem.

 

Osobní zkušenosti s metodou TTouch u zvířat

Metodu TTouch jsem znala a používala již u koní. Když se náš zvěřinec rozrostl z jednoho psa na čtyři, začaly mezi dvěma psy vznikat třenice, nebo nervozita při hárání fen. Zkusila jsem tedy pár doteků, které mi fungovaly při uklidňování koní. Nejlépe se mi osvědčily krouživé pohyby na uších, pyscích, hlavě celkově a plecích. Je třeba vyzkoušet, co kterému psovi vyhovuje lépe. Jeden mi lépe reaguje na práci s ušima, ať už na jemné kroužky po stranách uší až ke špičce, nebo krouživé mnutí ucha v dlani. Druhý je ovšem na uši přecitlivělý a lépe se uklidní při krouživých pohybech na pyscích a plecích. Základem této terapie je ovšem důvěra mezi psem a „terapeutem“, že si vzájemně neublíží.

 

Pes v pohodě

K pohodě a zdraví vašeho psa přispívá spousta faktorů. Klidná atmosféra ve „smečce“ a prostředí, strava a možnost pohybu odpovídající věku a povaze vašeho psa. Důležité je ovšem také, aby majitelé znali aspoň základy „řeči těla“ psů. Nejen pro pohodu mezi psem a člověkem, ale i jako předcházení krizovým situacím například na vycházce. Mnohdy dochází ke zbytečným ostrým výměnám názorů mezi psy nebo k napadení člověka jen proto, že lidé nevnímají, nebo nedokáží správně rozpoznat signály zvířete. V neposlední řadě se také hodí znát metodu TTouch a používat ji klidně i preventivně, jen tak pro radost sobě i psovi.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?