Metody výcviku psa

28. dubna 2014

Pokud se svým psem navštěvujete cvičák či cvičíte psa sami, určitě se Vám již stalo, že jste při nácviku některého povelu narazili na problém. Nevěšte hlavu, možná je chyba jen v tom, že jste nezvolili vhodnou metodu výcviku. Každá metoda má totiž své klady a zápory, a každá z nich určitých způsobem ovlivňuje vztah mezi Vámi jako psovodem a Vaším psem.

Metoda mechanická

Tato metoda výcviku psa je založena na používání čistě mechanických nepodmíněných podnětů pro přinucení psa provést požadovaný výkon. Lze ji použít například při nácviku odložení, kdy pes po chvíli bez povolení odejde z místa odložení. Psovod by měl psa dovést zpět na místo odložení a spolu se slovním povelem „Místo!“ trhnout důrazně vodítkem. Pozitivem této metody je, že se pes cvik naučí rychle a díky dobré fixaci si je dlouho pamatuje. Negativní stránkou je narušení dobrého vztahu mezi psem a psovodem. Nelze ji použít u štěňat a cviků, kde je nezbytná dobrovolná aktivita psa.

 

Metoda chuťově dráždivá

Metoda chuťově dráždivá je vhodná v případě, že od psa při výcviku očekáváme vyšší aktivitu. Je založena na principu podávání pamlsku jako silného povzbuzujícího faktoru. Této techniky lze vhodně využít například u nácviku sledování stopy, kdy psovod klade na stopu, případně na její konec, pamlsek (maso, sýr…). Díky této metodě se pes rychle učí a zároveň se upevňuje vzájemný vztah mezi psem a psovodem. Nevýhodou je, že takto získané návyky nejsou příliš silné a v případě, že je pes sytý, je tato metoda prakticky nevyužitelná.

 

Metoda kontrastní

Tato metoda je kombinace mezi předchozími dvěma metodami, kdy využíváme jejich kladné účinky. Psovod nejprve použije určitého nátlaku z mechanické metody, ihned však upevňuje budovaný návyk tím, že psa buď pochválí, nebo podá pamlsek. Například při nácviku povelu „Lehni!“ psovod nejprve trhne vodítkem a zatlačí na kohoutek psa. Jakmile je pes ve správné pozici, odmění ho pamlskem nebo pochválí. U výcviku psů je tato metoda často využívaná, vyžaduje ovšem od psovoda vysokou dovednost používání. Touto metodou u psa vybudujeme rychle pevné návyky, navíc nedochází k narušení vztahu psa a psovoda. Pes vycvičený touto metodou nemá problém pracovat přesně i za těžkých podmínek v rušivém prostředí.

 

Metoda napodobovací

Při této metodě výcviku psa používáme již vycvičeného psa, se kterým pes v zácviku provádí stejné cviky. Úspěšně je využívána u štěňat a psů začínajících s výcvikem. Doporučuje se použít ji např. při nácviku překážek, štěkání na povel, nácviku některých prvků obrany apod. Mladý pes má snahu se vyrovnat dospělému psu, čím se stává výcvik velmi efektivním.

 

Každý psovod musí při výběru vhodné techniky brát na zřetel povahu svého psa. Není pravda, že vždy je nejlepší využít kontrastní metodu, nebo že použití mechanické metody je vždy nevhodné nebo využitelné jako krajní možnost. Pokud se Vám nedaří nácvik určitého cviku jednou metodou, zkuste přikročit k metodě jiné, která bude zřejmě lepší. Často se stává, že během výcviku budete muset použít více metod, čímž se Vaše práce jako psovoda stává o něco náročnější, ale také zajímavější. A především – při vhodné volbě techniky výcviku dosáhnete rychleji očekávaných výsledků.

 

Autor: Petr Zuleger

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?