Množírny? Bezohledné týrání psů pro peníze!

31. července 2013

Na různých inzertních serverech, kde se nabízí štěňata, lze často narazit i na takovýto nebo podobný inzerát: „Prodám čistokrevné štěně bez PP, stáří 4 týdny, při rychlém jednání sleva, štěně vám dovezu kamkoliv.“

Právě takto většinou inzerují štěňata provozovatelé tzv. "množíren", tedy lidé, kterým vůbec nejde o psy, ale především o vlastní výdělek.

Pojem "množírna" se už stačil stát synonymem pro bezohledné týrání psů, které bohužel jejich provozovatelé neboli množitelé, mnohdy provozují zcela beztrestně.

Jak se vyhnout tomu, aby štěně, které si chcete pořídit, nebylo právě z takovéto množírny?

 

Koupí štěněte z množírny podporujete jejich provozovatele

Množitelé používají hodně triků, aby zamaskovali tu skutečnost, že nabízí štěně z množírny, v níž chovají, (nebo spíš ´nechovají´) psy v otřesných podmínkách, včetně toho, že k inzerátu přiloží třeba i fotku úplně jiného štěněte.

Prvním varováním by proto mělo být znění samotného inzerátu.

Výrazy typu ´prodám levně čistokrevné štěně bez PP´, ´sleva při rychlém jednání´, ´dovezu kamkoliv´ jsou samy o sobě podezřelé. Jsou to však právě tyto výrazy, které jsou pro inzeráty množitelů charakteristické.

Pokud narazíte na takovýto inzerát, určitě se vyplatí podrobnější pátrání po tom, kdo tento inzerát zveřejňuje. Ale dejte pozor - nemálo množitelů má vlastní stránky, kde se prezentují, samozřejmě podvodně, jako chovatelské stanice.

 

Psí inzerát - co by vám mělo být podezřelé?

Množitelé nabízejí štěňata k odběru po celý rok od mnoha různých fen, často i více plemen, což je jasný signál, že zde není něco v pořádku. Profesionální stanice chovají zpravidla jen psy jednoho plemene, a ne v počtu, který by zajistil neustávající přísun libovolného množství štěňat.

Varovný by měl být i věk štěňat. Ta se dávají k odběru nejdříve ve věku osmi týdnů. Pokud někdo inzeruje štěňata třeba i jen čtyři týdny stará, pak to není s největší pravděpodobností zodpovědný chovatel, ale někdo, komu jde jen o to štěňata co nejdříve zpeněžit.

Typické pro množitele je i to, že nechce umožnit pod různými záminkami návštěvu štěněte a jeho matky. A pokud se přece jen podvolí, ukáže zpravidla jen jedno štěně. Na jeho matce je ovšem poznat, že není zvyklá na kontakt s lidmi, pokud není rovnou zanedbaná a štěně taky.

I z toho důvodu nabízejí množitelé ´dovoz štěněte kamkoliv´, aby se vyhnuli návštěvě své ´chovatelské stanice´, a někteří z nich neváhají ani posílat štěňata kurýrní službou!

Osvědčenou taktikou množitelů jsou i různé slevy, v případě že zájemce s koupí váhá. A když už to nejde jinak, sáhnou i po citovém vydírání, jehož cílem je přesvědčit kupce, že koupí štěně vlastně zachrání.

A tím se dostáváme k základnímu problému všech množíren, které nabízejí především štěňata plemen, jež jsou právě v módě.

Koupí snad štěně opravdu zachráníte, ale zároveň tím finančně podpoříte i množitele, kterému se tak jeho byznys, tedy týraní psů, bude i nadále vyplácet.

 

Jak bojovat proti množírnám psů?

Pokud mermomocí toužíte po nějakém módním plemenu, tak se obracejte jen na certifikované chovatelské stanice, které nabízejí psy výhradně a jen s průkazem původu.

Pokud vám nejde až tak o módu, ale především o čtyřnohého kamaráda a společníka, můžete si vybrat štěně z útulku, kterému tím také pomůžete. Nebo se můžete poohlédnout po inzerátech, které nabízí darování štěněte do dobrých rukou, a ne ´slevu za rychlý odběr´.

 

Přejeme tedy hodně štěstí při výběru štěňátka a psům jen opravdové poctivé chovatele.

 

Autor: Karel Trčálek

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?