Množírny s průkazem původu? Realita chovatelských stanic

16. března 2015

Poslední dobou se množí zprávy o množírnách, v kterých psy týrají v nedokonalých podmínkách za účelem co největšího zisku. Množství slov, které již o tomto byla vyřčena, tiše podtrhují nedostačující zákony a vědomí, že „takových ještě je“ a nic se s nimi nedělá. Mnohem horší hrozbou jsou však chovatelské stanice. Zjišťovali jste, kolik vrhů ročně má chovatel, od nějž jste si koupili štěňátko? Za průkazem původu se může skrývat větší riziko honby za ziskem, než si vůbec dokážeme připustit.

Výdělek z fenky nadevše

Koupila jsem si pejska za hodně peněz. Jde o v Česku málo početné plemeno, tudíž jsem přimhouřila nad cenou oči. Vybraný pes byl nejmenší z vrhu a jako nezkušená jsem smlouvu nijak neřešila. Chovatelka tvrdila, že ho prodá za hranice, ať se rychle rozhodnu. Souhlasila, že mi pomůže s výstavami a se vším, abych jej mohla uchovnit a pokračovat v jedinečném genetickém fondu. Přivezla jsem si jej domů – s neodstraněnými paspárky, do předepsané velikosti dorostl tak-tak, má naprosto rozhozené zažívání, takže jsem rok hledala vhodné krmivo, ze kterého nebude mít průjem, narostly mu nesouměrné zuby a stále má nějaké problémy – když ne zánět v uchu, tak průjem. Zdá se, že jej nikdy neuchovním a o navrácení peněz nemůže být z hlediska smlouvy ani řeč. Chovatelka si ještě týž rok pořídila další fenu, kterou okamžitě připustila a na jaře už měla další štěňata, v létě pak ještě další od své feny.

 

Pro a proti chovu

Založit si chovatelskou stanici není složité, stačí vybrat vhodný název, zaplatit poplatek a mít alespoň jednoho chovného psa, či fenu. Říká se, že pes, který nakryl, oplývá větším sebevědomím a může být agresivnější. Oproti tomu se také říká, že každá fena by alespoň jednou měla porodit, aby se zmenšilo riziko zánětu dělohy (toto ale není pravdou). Ale jak často by vlastně měly feny rodit a psi nakrývat, aby to nebyla honba za ziskem?

 

Jak poznat množírny s PP?

Někteří žijí čistě z výdělků své chovatelské stanice. Prvním ukazatelem je to, zda chovatel mimo své psy má i jinou práci. Je dobré také si ujasnit, kolik mají fen a jak často do roka v poměru k fenám nabízejí štěňata na prodej. Důležité je dobře si pročíst smlouvu, kde se počítá i s případem, že vámi kupovaný pes nebude moci být uchovněn. Je-li napsána férově, o výdělek zde nejde. Pokud se vás chovatel bude snažit přesvědčit, že pes je dokonalý, přestože se vám na něm něco nezdá, rozhodně ke koupi nepřistupujte, nebo si nechte upravit smlouvu. Naletět můžete snadno. Chovatelské stanice s množírenským podtextem se u nás nenápadně rozrůstají, především u málo početných plemen. Počítejte s tím, že chovateli jde o zisk a v případě problémů vám nejspíš nepomůže, pokud mu nebudete zrovna chtít vrátit fenku, kterou později bude moci připustit. V některých případech si důkladně promyslete, zda vás pes z útulku nepotěší více za méně peněz a s menšími starostmi.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?