Modrý kříž pro koně v nouzi

9. března 2015

Krom jiného byl kůň po celá tisíciletí využíván i k vojenským účelům. Ani dvacáté století nebylo v tomto ohledu bohužel výjimkou. Válečné požáry, které se v minulém století přehnaly Evropou, neušetřily, jako už tolikrát, ani koně. V první i v druhé světové válce se koně ocitali přímo na bojištích, uprostřed těch nejprudších bitev a taky tam hynuli.

Jestliže se o zraněné vojáky staral dobře známý Červený kříž, pak koním, ať už v první či ve druhé válce, pomáhala snášet jejich útrapy organizace The Blue Cross, tedy česky Modrý Kříž.

 

Na pomoc válečným koním

Historie Modrého Kříže je více než stoletá. V roce 1897 vzniká v Londýně organizace Our Dumb Friends League. Jejím cílem je pomoc koním, kteří pracují v ulicích hlavního města Londýna.

V roce 1912 ovšem vypukla první balkánská válka, v níž jsou nasazeni i koně. A právě na pomoc těmto válečným koním, zakládá výše zmíněná organizace nadaci Blue Cross Fund.

Vzápětí na to však přichází i první světová válka, v níž jsou masově využiti i koně v řádu stovek tisíců na obou stranách válečné fronty.

Kromě veterinární pomoci koním přímo na bojištích se nadace Blue Cross Fund během války soustředí i na to, čemu se dnes s oblibou říká ´fundraising´, tedy intenzivní shánění peněz na financování této pomoci.

Nadace proto vydává pohlednice a plakáty s motivy válečných koní a vedle nich i knihy příběhů válečných koní nebo i sbírku básní. To vše se silným emocionálním podtextem a jediným cílem, aby si lidé uvědomili, že válka se bytostně dotýká i koní, že i koně jsou jejími nevinnými oběťmi.

 

Válka koně nešetří

Střelná poranění, vyčerpání, bahno, otlaky, chlad, šok z výbuchu, bojové plyny, nákazy vozhřivky, to všechno nelítostně decimuje válečné koně. Například jen ve Francii bylo v nemocnicích zřízených Modrým křížem ošetřeno více jak padesát tisíc koní.

A nejinak tomu bylo i poté, co vypukla druhá světová válka. V jejím průběhu pomohl Modrý kříž 350 000 koním.

 

Modrý kříž pro koně funguje i dnes

Koně už k bojovým účelům používáni nejsou, přesto však Modrý kříž existuje dodnes. Jeho činnost se samozřejmě přizpůsobila aktuálním potřebám. Tato organizace je totiž tím, co by se dalo nazvat "koňskou charitou", která ve Velké Británii provozuje jedenáct koňských útulků a s nimi i tři nemocnice.

V současnosti má tato organizace 300 zaměstnanců a zároveň pro ni pracuje 2000 dobrovolníků, kteří především pečují o opuštěné koně. Těch je Velké Británii odhadem až 7000. Toto obrovské množství samozřejmě značně převyšuje kapacitu koňských útulků. V této souvislosti se sama nabízí otázka, kolik je asi takových opuštěných koní u nás?.

Poněkud smutnou zajímavostí je podle údajů Modrého Kříže skutečnost, že ve Velké Británii rapidně přibývá odložených minikoní a poníků, kteří byli původně pořízeni jako "živé hračky" pro děti.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?