Mohou i psi trpět Alzheimerovou chorobou?

7. listopadu 2014

V současné době je díky celosvětové osvětě mnoho lidí obeznámeno s pojmem Alzheimerovy choroby, s její podstatou, s příčinou, průběhem a následky. Kolik z nás ovšem ví, že i psi mohou trpět nemocí, která je velmi podobná Alzheimerově chorobě? Nazývá se kognitivní dysfunkce.

Co je kognitivní dynfunkce?

Jednoduše lze kognitivní dysfunkci popsat jako stav, který je snadno rozpoznatelný u starších psů. Pes postižený touto chorobou může být velmi snadno dezorientovaný i v případě, že se nachází na jemu velmi dobře známém místě. Jejich spánkový cyklus se může jevit jako nestandardní, pes může více spát během dne a naopak během noci méně. Není nic neobvyklého, že takový pes ztratí zájem o komunikaci s lidmi kolem něj. Pokud byl pes dříve naučen na udržování čistoty a osobní hygieny, může s těmito návyky najednou začít mít problémy a „nehody“ v domácím prostředí nejsou výjimkou. Nicméně takové projevy s sebou může nést i mnoho jiných nemocí, takže v případě, že dojde ke změně chování u vašeho psa, je vhodné navštívit veterináře pro přesné určení diagnózy.

 

Co zapříčiňuje výskyt kognitivní dysfunkce?

Podle výzkumů veterinárních odborníků může být příčin vícero. Jednou z hlavních příčin je pravděpodobně oxidantní poškození mozkových buněk. Je známo, že u mnoha psů trpících kognitivní dysfunkcí je prokázána přítomnost specifického proteinu, tzv. B-amyloidu, který vytváří plaky uvnitř mozku. Předpokládá se, že tyto plaky s největší pravděpodobností přispívají k buněčné smrti a následnému smršťování mozku, které je typické pro psy trpící touto chorobou. Navíc mnoho látek, které jsou přenášeny z mozku, jsou pravděpodobně změněny, což může také ovlivnit chování psa.

 

Podoba kognitivní dysfunkce s Alzheimerovou chorobou

Obě nemoci jsou si velmi blízké. Změny chování, které probíhají u psa trpícího kognitivní dysfunkcí a člověka trpícího Alzheimerovou chorobou, jsou si velmi podobné, alespoň v některých ohledech. Po pravdě řečeno jsou psi stále více využíváni jako ukázkový model pro studium nemocí u lidí.

 

Jak pomoci psům s kognitivní dysfunkcí?

Existuje spousta věcí, kterými lze psu trpícímu touto nemocí pomoci. Dva zcela konkrétní přístupy napomáhající psům postižených kognitivní dysfunkcí jsou zahrnutí behaviorálního obohacení a stravy bohaté na antioxidanty.

Krmivo obohacené o antioxidanty může obsahovat zvýšenou hladinu vitaminů, jako je vitamic C a E, dále mastné kyseliny jako je DHA, EPA, L-karnitin a kyselina lipoová. Krmivo je vhodné obohatit např. o mrkev, dýni a/nebo špenát. Behaviorální obohacení lze pochopit jednoduše jako více času, který strávíte se svým psem. Hry nebo pravidelné procházky jsou pro vašeho psa velmi užitečné.

V případě kombinace těchto dvou cest je dosaženo vyšší účinnosti, než v případě jedné z nich zvlášť.

Pokud máte doma psa, u kterého jste začali pozorovat jakékoli, byť sebemenší změny v chování nebo návycích, je nejlepší je okamžitě prodiskutovat s vaším veterinářem. Pokud tyto změny budou napovídat, že se u psa rozvíjí některá závažnější nemoc, je vždy dobré ji odhalit v samotném počátku.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?