Mor koní

3. února 2014

Mor koní neboli pestis equorum (označován také jako africký mor koní, zkráceně z anglického názvu tzv. AHS) je onemocnění virového původu, které se řadí mezi exotické nemoci. Způsobuje jej vir z rodu Orbivirus, což je vir s dvojvláknitou RNA. V současnosti je hojně rozšířen v Africe a přenáší se bodavým hmyzem. I když u nás se dosud nevyskytl, volný obchod a nedodržování legislativy při přesunu koní je vážnou hrozbou rozšíření této smrtelné nemoci. Vyskytla se již ve Španělsku i na Blízkém východě. Náchylní na onemocnění jsou také velbloudi a psi. Dá se vůbec léčit?

Příznaky a diagnostika moru u koně

Onemocnění je nakažlivé pro muly i osly a další lichokopytníky. Existují 4 formy tohoto onemocnění – plicní (perakutní), srdeční, kombinovaná a mírná (ta u oslů a mul nemusí být vůbec rozpoznatelná). Všechny formy se projevují vysokou horečkou kolem 41°C, depresemi, nechutenstvím. Plicní formu dále charakterizují respirační příznaky a akutní zápal plic. Kůň vykašlává pěnu a do během 24 hodin dojde vlivem překrvení plic k udušení. Srdeční forma má jako doprovodné příznaky otoky spojivek, bolestivost břicha a viditelné otoky pod kůží hlavy. Mírná forma se označuje někdy také jako horečka koní a projevuje trvale zvýšenou teplotou i frekvencí tepu. Inkubační doba moru koní všech forem je přibližně 2-12 dní. Přenáší ji komáři, ale i klíšťata.

 

Prevence a léčba koňského moru

Lék proti této nemoci na již onemocnělé zvíře nebyl dosud vynalezen. Jakmile zvíře onemocní, existuje asi 10% šance na uzdravení. Oproti tomu je-li zvíře ještě zdravé, lze jej účinně očkovat. Vakcinace se doporučuje pro všechny koně, kteří mají vycestovat. Dovoz koní a mul z oblastí Afriky, kde se mor koní vyskytuje, je ministerstvem zemědělství přísně zakázán. V Africe na toto onemocnění umírá 90% koní. Pokud kůň mor přežije, čeká jej dlouhá rekonvalescence a doživotně oslabený fyzický stav. Je rozšířen po celém kontinentu, pouze Amerika a Austrálie je moru zcela prostá. Vzrůstají obavy, že vlivem globálního oteplování a nepovoleného převozu zvířat by se mor koní mohl rozšířit do celého světa.

 

Autorka: Magdalena Hegerová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?