Mrouskání vykastrovaného kocoura nebo kočky

30. března 2015

Vykastrováním rozumíme operativní zákrok, při kterém dojde k odstranění zárodečných žláz. Je to drobný a bezpečný zákrok přinášející řadu výhod. Mezi těmi největšími se objevuje fakt, že kočka po kastraci nemůže zabřeznout a majitel se proto nedočká nechtěných potomků, které většinou čeká nelehký osud.

U kocourů (ale stejně tak i u koček) je výhodné, že díky kastraci dojde ke snížení sexuální touhy, která je obvykle spojena s „výlety koček za dobrodružstvím“, v důsledku kterých mohou přijít k úrazu. Ne vždy se však povede prostřednictvím kastrace mrouskání zamezit. Ne vždy totiž platí, že kočky a kocouři ztrácí po kastraci chuť se pářit.

 

Mrouskání koček v období života

Období života je s mrouskáním těchto tvorů velmi úzce spjato. Vzhledem k tomu, že rozmnožování je zvyk, který si kočka během života pěstuje, je vhodné si ihned po pořízení kočky položit otázku, zda očekáváte od své kočky nebo kocoura potomky. Pokud ne, s kastrací nečekejte. Čím déle budete otálet, tím spíše se může stát, že se chování vašeho mazlíčka změní po kastraci jen minimálně. V nejhorším případě se může stát, že se bude chovat, jako by se vůbec nic nezměnilo.

 

Mrouskání po kastraci

Vezměme v úvahu, že jste přistoupili ke kastraci vaší kočky nebo vašeho kocoura. S tímto zákrokem jste nijak neotáleli, protože jste si vědomi, že to děláte v zájmu svém i svého čtyřnohého společníka. Co se však stalo? I když je zvíře po kastraci, má stále potřebu zúčastňovat se milostných námluv. Nemějte obavu, nikde se nestala chyba a vy jste nic nezameškali. Jde zkrátka o to, že vaše zvíře bylo před kastrací ve fázi pohlavního dospívání, kdy jsou pudy těchto šelem velmi silné. Nelze tedy očekávat, že spolu s kastrací zmizí jako mávnutím kouzelným proutkem také jejich chutě na pohlavní akt.

U kocoura navíc je neutuchající potřeba po sexuální aktivitě zakořeněna v mozku. Kocour je sice fyzicky zbaven schopnosti ejakulovat, ale nervová zakončení v jeho penisu jsou pořád dost citlivá, takže mozek kocoura si i přes chybějící části rozmnožovacího ústrojí myslí, že tam jsou. Proto se může stát, že se kocour bude chovat velmi podobně bez ohledu na to, zda je vykastrovaný nebo ne, a to kdykoli, kdy bude nějaká kočka poblíž. Rozdíl mezi oběma kocoury je v tom, že zatímco nevykastrovaný kocour bude schopen zbořit zdi vašeho bytu, aby se dostal ke své vyvolené, vykastrovaného kocoura nechá větší vzdálenost takové kočičí dámy relativně v klidu.

Dobrá zpráva pro vás – jisté je, že z případného páření nevzejdou žádní potomci.

 

Mrouskání a kočičí výlety

Jak již bylo zmíněno v samotném úvodu tohoto článku, sexuální touhy koček a kocourů jsou velmi často pevně svázány s cestováním, touláním se po okolí bydliště ve snaze najít partnera či partnerku a ukojit tak své zvířecí pudy. Tyto potřeby se při mrouskání objevují bez ohledu na to, zda se jedná o kočku, která je zvyklá trávit většinu času doma, nebo v okolí svého bydliště. Podle sítě odborných veterinárních pracovišť a nemocnic VCA sídlících ve Spojených státech amerických sníží kastrace dobu strávenou hledáním partnera či partnerky až o 90 %. Zbývající čas kočky tráví tím, že slídí po okolí svého domu a snaží si udržet přehled o sousedech.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?