Může být kůň alergický na trávu?

7. března 2011

I koně, stejně jako lidé, občas trpí nějakým typem alergie (přecitlivělost na určité látky). Ale aby byl kůň alergický na trávu? Jakkoliv se to může zdát neuvěřitelné, i takováto situace může nastat. Jako příklad si můžeme dát britskou plnokrevnou pětiletou klisnu Pandoru, trpící právě alergií na trávu. Jakýkoliv i vnější kontakt s trávou jí působí neskutečné problémy, a proto jediná šance, jak může chodit ven a nemusí zůstat zavřená celé dny ve stájích, je speciálně ušitá polyesterová kombinéza a maska, která chrání její tělo a umožňuje jí tak trávit čas i venku.

Jak alergii na trávu diagnostikovat?

Pandořin majitel poprvé tušil problém, když se jí objevila na břiše svědivá oteklá boule. Myslel si, že se jedná o prosté hmyzí kousnutí a ošetřil ho tedy mastičkou, ale nezlepšovalo se to, a tak zkusili udělat krevní testy.

 

Nepříjemné otoky, svědění, bolesti a nervózní chování však klisnu nepřecházelo, ba naopak, a i přes steroidní léčbu se příznaky spíše zhoršovaly. Po mnoha testech se zjistilo, že Pandora je alergická na všechny typy trávy. Pandora měla opravdu smůlu, jelikož u většiny koní, pokud už se alergie vyskytne, tak pouze na určité typy trávy (alergii určují specifičtí činitelé). V tomto případě stačí koně držet v dostatečné vzdálenosti od daných travin.

 

Projevy alergie

Alergie koní na trávu se nejčastěji projevuje jako boláky na kůži. Zodpovědný majitel však pozná i sebemenší změny v chování koně. Ty mohou znamenat buď akutní zdravotní problém, nebo právě alergii. Veterinář se při problémech většinou zeptá i na dřívější problémy s alergií, což mu může pomoci i při léčbě současné. U alergií může trvat dny, měsíce i roky, než se projeví úplně. Ovšem stejně jako u lidí může i u koně alergie propuknout zcela náhle. Alergickou reakci mohou vyvolat i proteiny v pastvě. Zdravý imunitní systém koně alergeny zažene. Alergie znamená, když protilátky reagují přehnaně.

 

Léčba alergie na trávu u koně

Pandoře tedy byla nastolena speciální dieta – vyloužené řepné řízky a sojový olej, k čemuž se muselo přidávat více než tucet tablet antihistaminik za den. Během letních dnů nemohla být skoro ani ježděna. Jedinou záchranou byl již zmíněný speciální pláštík. Příliš elegantní záležitost to bezpochyby není, ale byla to jediná věc, která jí pomáhala.

 

Zažívací systém koní je přizpůsoben pro přijímání trávy po tisíce let, proto je takováhle situace překvapivá i pro specializované veterináře.

 

Pokud se jedná pouze o kožní alergickou reakci, povrchové ošetření mastí a steroidní injekce většinou postačí ke zlepšení. V extrémním případě je možné aplikovat vakcínu složenou z dávky alergenů. V případě, že nevíme, na které traviny je kůň alergický, je vhodné nechat udělat krevní testy. Veterinář odebere krev a pošle ji do laboratoře, kde podle protilátek snadno zjistí, na které druhy trav je kůň alergický. Podle toho pak lze přizpůsobit léčbu – zjistíme, zda stačí pouze dieta, nebo jsou nutné i steroidní granule či injekce. Lze vyzkoušet i léčbu alternativní – homeopatickou nebo akupunkturní.

 

Co však dělat v případě, kdy na alergii na trávu nic nezabírá? Těžká alergie může působit na celkové chování koně. Kůň je nepokojný, kůže ho svědí, nervozita se může vystupňovat až k agresivitě. V takovýchto případech je nutno zvážit, jestli míra utrpení nepřevyšuje míru kvality života koně.

 

Autorka: Mariana Zahradníková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?