Může být pes homosexuál?

16. června 2016

Zda je mezi lidmi odchylka orientace vůči pohlaví opravdu jen čtyřprocentní nebo větší, zůstává záhadou, stejně jako zůstává záhadou, zda lze totéž prohlásit i o zvířatech. Mezi monogamními kachnami, které si s oblibou vybírají partnera na poměrnou část života, se homosexualita jednoznačně prokázala – zkrátka spolu dva kačeři žili v naprosté spokojenosti, dokud nezemřeli. Platí ale totéž také o psech?

Dominance versus láska u psů

Pokusy provozovat pohyby jako při pohlavním styku jsou u psů i fen naprosto běžné, když chtějí dokázat svou dominanci. Feny se snaží nakrýt vzájemně především tehdy, když se jedna z nich nebo obě hárají. Samci se nakrývají zcela běžně, aby si ujasnili dominantní a podřízené vztahy a rádi to zkoušejí i na své lidské společníky, aby se ujistili, zda si je náhodou nepodřídí. Dělá to téměř 100% psů. Nikdy však nedojde k úplnému styku. I když dominantní pes může tímto snažením dojít k vyvrcholení, pohlavní orgán do konečníku druhého psa nikdy nezasune. Toto psi nemají ve zvyku, není to cíl jejich snažení a podřízený pes před takovým „útokem“ uhne nebo uteče. V tomto případě o homosexualitě nelze hovořit.

 

Jak to mají ostatní zvířata?

Je známou skutečností, že například šimpanzi bonobo používají sexuální ukonejšení jako signál míru. Pokud mají v tlupě spor, nastaví podřízený lidoop svou zadnici nadřízenému, ať si dělá, co chce. Jen opravdu rozzuřený jedinec využije situaci k ukojení, nicméně průnik do konečníku opět nebyl prokázán. Vědecká studie také hovoří o až 10% beranů, kteří projevují homosexuální sklony a nemají zájem o samice. Tato informace je však sporná – jelikož u ovcí se využívá především přirozené plemenitby (inseminace v podstatě ne), tak vysoké procento samců „bez užitku chovatelům“ by bylo alarmující a více propírané. Zvířata sex vnímají zcela jinak, než lidé. To, že si vysvětlují postavení ve skupině a dominanci nevypovídá nic o tom, co se jim děje v hlavě. A koneckonců „láska“ není přeci jen o sexu.

 

Zjevné nepochopení psů z lidského pohledu

O naprostém nepochopení ze strany lidí se lze přesvědčit minimálně ze dvou článků, zveřejněných k tomuto tématu na internetu. V tom prvním se hovoří o nábožensky založené důchodkyni, která pozorovala dva psy na zahradě sousedky, kterak se „homosexuálně obskakují.“ Načež se rozhodla na sousedku intenzivně zvonit, že ji tento pohled pohoršuje a měla by si psy zpacifikovat, protože co kdyby to viděla její vnoučata a že chování psů je pobuřující a měla by je nechat vykastrovat. Druhým případem je nejmenovaný Američan, který svého psa hodlal nechat utratit s tvrzením, že je to gay a nemůže s ním žít v jedné domácnosti. Pes nakonec skončil v útulku a záhy u milujících nových páníčků. My k tomu můžeme akorát dodat, že pokud pán tvrdil o svém psovi, že je gay, my tvrdíme, že pán je homofob.

 

Kastrovaný pes homosexuál?

Množí se také dotazy, proč kastrovaný pes „nakrývá“ ostatní psy a feny, jak je to možné a zda se může něco stát. Je třeba si uvědomit, že kastrací jsou psovi odebrána pouze varlata, kde se tvoří pohlavní buňky, všechny ostatní funkce pohlavních orgánů, tedy topoření a hormonální tvorba může zůstat zachována. Může se tedy i stát, že několik let po kastraci se náhle pes pokusí nakrýt. Nic se stát nemůže, jde pouze pokus dominance nebo náhlou změnu hormonů. Provází-li tuto změnu i další projevy výkyvů hladiny hormonů jako například změny nálad, neobvyklé chování, nechuť jíst či změna váhy, zkuste se poradit s veterinářem, zda nemůže hormonální houpačku způsobovat jiný zdravotní problém. Homosexualita jako taková však nejspíš navždy zůstane záhadou. Neboť láska psa k psovi nemusí být provázena sexem a sex s druhým psem nemusí hovořit o lásce jednoho k druhému. Tak jako u lidí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?