Může kočka vánoční cukroví?

22. prosince 2009

Jelikož je období vánoc a nového roku, nastává pečení nejrůznějšího druhu cukroví. A při tom všichni zjistíme, že pokud nám nikdo z rodiny při této činnosti nepomůže, kočka se stane tím nejlepším a nejvytrvalejším společníkem – mnohdy i nechtěným. Sedí pozorně a hypnotizuje očima naše pohyby, kontroluje, zda nespadly nějaké úlomky, které by stály k ochutnání.

Někteří chovatelé sice říkají, že jejich kočky nemají o cukroví zájem, ale myslím, že naše kočky nejsou výjimka, když mají zájem téměř o vše, co je spojené s jídlem, cukroví nevyjímaje. Kočky si mohou na rozdíl od psů něco málo dopřát z našeho jídelníčku, jsou však pečlivě vybíravé. Není pro ně problém ochutnat z každého kousek. Svědectví o této degustaci potom nalezneme na prostřeném svátečním stole.

 

U koček, stejně jako u psů, musíme hlídat množství přijaté stravy a snažíme se zamezit přejídání. Snad nejvíce dráždivý pro jejich čichové buňky je máslový krém s pudinkem, který musíme opravdu dobře před kočkou zabezpečit a v případě opuštění kuchyně raději zavřít do skříňky - pokud ovšem nechceme rychle vytvářet krém nový. Kočka se bohužel nezastaví ani před již nazdobeným cukrovím, a tak se může stát, že naše úsilí vyjde naprázdno.

 

Kočka je při pečení rovněž velmi zvědavá, co se děje na kuchyňské lince. Nedělá jí problém skočit přímo na pomoučený vál a obhlídnout situaci - ovšem k naší velké nelibosti. Potom se nám stane, že kromě jiných přísad v cukroví nalezneme i kousek srsti naší kočky. I když při tomto pomyšlení nás mrazí v zádech, přiznejme si všichni, že i u naší kočky to je možné. Raději o tom však veřejně nemluvíme.

 

Vánoční stromeček = pro kočku největší zábava

Co se týče cukroví na stromečku, čokoládových figurek, můžeme si být snad všichni jisti, že o tuto ochutnávku nemá kočka zájem. Cukroví může být ohroženo, pokud si je kočka vybere jako předmět svých her, figurky ze stromku strhne a hraje si s nimi v pokoji. Problém nastává ve chvíli, pokud se objektem jejích her stane celý vánoční stromek. Ten potom může skončit i s kočkou na zemi.

 

Někdy nás až zaráží chutě koček. Chutná jim nejen maso, sladké, ale mohou to být i ořechy a některé ovoce, které zdobí sváteční stůl. A protože kočka ráda ochutnává - a v době svátků je příležitostí dost, hrozí při této změně stravovacích návyků zažívací problémy. O tom potom svědčí náš krásný, nedávno vyčištěný - ale nyní pozvracený koberec, neboť kočka se brání přeplnění žaludku zvracením - což může potvrdit téměř každý chovatel. Také průjem není nic neobvyklého.

 

I když se mnohdy všichni snažíme naše kočky „vychovávat", jistě je v případě slavnostně připraveného stolu máme neustále na očích. Taktéž při přípravě nebo zdobení cukroví. Mnohdy „slabé povahy" - a zvláště, když naše domácnost obsahuje více jak jednu kočku, tuto psychickou zátěž nevydrží - a raději zvolí tu jednodušší variantu - nákup cukroví v cukrárně. Ale vůbec nejlepší - i pro samotnou kočku - je umístit ji mimo prostory kuchyně a jídelny a tím ji nevystavovat nebezpečí zažívacích problémů a nás potom trávení svátečního času při úklidu, v horším případě u veterinárního lékaře.

 

Autorka: Iveta Hrušková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?