Může mít pes infarkt?

14. července 2011

Bohužel ano. V mnohém je to podobné jako u lidí. Pokud bude pes přetěžován, špatně krmen, ve stresu nebo jeho zátěž bude nárazová, může to způsobit srdeční příhodu. Naopak správná životospráva, správné krmné dávky a dobrá péče udrží vašeho miláčka dlouho ve výborné kondici.

Rozpoznání nemoci u psa

K hlavním příznakům patří kašel (vyjma nachlazení) po malé zátěži nebo v noci, nechutenství, ztráta energie. Stačí jen jeden z těchto příznaků, aby vás dovedl do veterinární ordinace ke komplexnějšímu vyšetření. Veterinář provede rentgenové vyšetření, odběr krve a hlavně EKG. To mu prozradí poruchy rytmu srdečního svalu vašeho psa. V případě potřeby nasadí patřičné medikamenty, upozorní vás na výživu a životosprávu a pejsek může vesele žít ještě spoustu let.

 

Náhlé selhání srdce vašeho psa

Jestliže máte podezření, že u vašeho pejska došlo k srdečnímu selhání, snažte se ho udržet v klidu a podložte mu hlavu. Když je v bezvědomí, kontrolujte, jestli dýchá, případně mu jemně vytáhněte zapadlý jazyk. Pokud nedýchá, začněte s oživováním a hlavně se snažte pejska co nejdříve dovézt k veterináři na odborné ošetření.

Jak poskytnout první pomoc svému psu najdete v TOMTO článku.

 

Co je třeba pro psa udělat

Uvědomte si možnost genetického zatížení

Pokud si pořizujete psa malého plemene jako je třeba jezevčík, jorkšír, cavalier king charles spaniel, ze středních třeba boxer nebo dobrman, musíte počítat s možností tohoto onemocnění.

Zjistěte si u chovatele zdravotní stav rodičů při pořizování štěněte.

 

Nepřekrmujte!

Buďte zodpovědní, nedejte nic na „psí oči“, na psí ujišťování, že „chudák už týden nejedl“ a dodržujte přesně krmné dávky. Pokud navyknete svého psa už od štěněte, že má jen svou misku a kromě pravidelného krmení nic jiného nedostane, nebude se ani dožadovat vašeho jídla u stolu. Pokud už jste tento zlozvyk zavedli, doporučuji, abyste svého psa i sebe rychle pocvičili v disciplíně. Zdraví vašeho pejska vám bude tou nejlepší odměnou.

 

Dopřejte psu dostatek pohybu

Jako u lidí trénované srdce déle vydrží. Pravidelný, zdůrazňuji, opravdu pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, trocha klusu a mírné zátěže prospěje vám i psovi. Zátěž samozřejmě přizpůsobte druhu, velikosti a stáří psa. Zatímco pudlíkovi toy (s trochou nadsázky) stačí třikrát oběhnout obývák a má po tréninku, s pitbullem musíte vzít kolo, jít se projet a na závěr trénovat zadržení. Stejně tak s věkem psa kontrolujte zátěž, abyste ho zbytečně nepřetěžovali. Neznamená to, že nesmí mít zátěž vůbec, sami vycítíte, kolik pohybu mu dopřát, případně se poraďte se zkušeným odborníkem.

 

Pozor na přehřátí organizmu psa v létě

Pozor na zanechání miláčka v přehřátém autě!

 

Podporujte životní optimizmus psa

Aneb zdravý duch, zdravé tělo. I pes potřebuje povzbudit, pochválit, zadovádět si. Dobře víte, co vašeho pejska nejvíc nadchne. Dopřejte mu jeho oblíbenou zábavu, dopřejte mu svou blízkost. Každý pes se bude raději honit za aportem, než ze zoufalství a samoty okusovat gauč.

 

I pes potřebuje lásku!

Lásku psovi neprojevujte jeho přejídáním, ani kupováním přemíry pamlsků nebo ozdob. Buďte s ním, pohlaďte ho. I přísnost pes bere pozitivně. Potřebuje pevně danou hierarchii, své stálé místo ve vaší smečce. Pokud ho bude mít, bude se cítit bezpečně a jeho srdce bude v pohodě.

 

Hodně zdraví vašim miláčkům!

 

Autorka: Helena Cuhrová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?