Můžou kočky dostat krev?

14. listopadu 2008

Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech a pokud to rozšíříme, i po zvířatech. Kdybych to měl zlehčit, doporučím onomu chodci zvanému neštěstí, ať si chodí někde jinde, jenže to pohříchu není tak jednoduché a může nastat situace, kdy člověk nebo zvíře pro záchranu svého života potřebuje transfuzi krve.Člověk krev od někoho jiného dostat může, to víme. Víme také, že lidská krev se dělí na různé skupiny a pokud má být postižený člověk zachráněn, krev jeho dárce musí být podle různých hledisek totožná s tou jeho. Ale víme, jak to je transfuzí krve u koček? Můžou kočky darovat a potažmo dostávat krev?

Můžou. Stejně jako lidé, i kočky mají několik krevních skupin - A, AB a B, nemají ovšem jakéhosi univerzálního dárce neboli skupinu, která by nahradila kteroukoli výše jmenovanou. Jistou zajímavostí je, že některé druhy koček, třeba barmské nebo siamské, mají pouze skupinu A.

 

Takže už víme, že kočky krev dostat můžou. A tušíme také, že dodrží-li operující několik zásad, neměl by s transfuzí krve u koček být v zásadě problém. A jaké jsou ony základní zásady, které operující musí dodržet? Nebudu zde vypisovat odborné záležitosti, které neznám a kterým ani nerozumím. Pokusím se spíše shrnout svým neznalým pohledem pouze to, čemu dokážu jako naprostý laik porozumět.

 

Kočičí dárce by měl mít dva až osm let, neměl by zrovna brát léky, měl by mít dobře přístupné žíly a vůbec, měl by pokud možno sršet zdravím. Ano, tomu rozumím, kocour těsně před kolapsem asi nebude pro darování krve tím pravým.

 

Je možno odebrat cca 12 ml krve na jeden kilogram živé hmotnosti kočky, takže má-li mít správný dárce alespoň 4,5 kg, dokáže při jednom odběru darovat nějakých 54 ml krve. (Tomu také rozumím, na to mi stačí kalkulačka)

 

Odběr krve se provádí z některé z velkých žil. Jasné, maličká periferní cévička se asi špatně hledá a ještě hůře používá.

 

Kočka může najednou bez problémů darovat až 20 procent své krve. Tady mohu podotknout jen to, že kdybych ho nosil, skloním před kočkou hluboce svůj klobouk. Já osobně mám pocit, že kdybych přišel o dvacet procent čehokoli na těle, odebírám se bez diskuze do věčných lovišť.

 

Odběr krve a posléze i její transfuze by měla proběhnout na odborném pracovišti. Ano, to jsem zde nemusel ani psát, protože domácí kutilové mohou zvládnout hodně věcí, ale tuhle určitě ne. Krev není voda, to už říkávaly naše praprababičky, i když ony to tehdy myslely kapánek jinak. A navíc - i kdyby to domácí kutil nakrásně dokázal, nedokáže určit, zda má k dispozici tu správnou krevní skupinu.

 

Takže milí kutilové a vůbec všichni milovníci domácích zvířat, pokud se něco vážného s vaší kočkou stane, nespoléhejte se na svou zručnost, na náhodu, na štěstí ani na jakýsi blíže neurčitelný osud. Raději kočku neprodleně dopravte na nejbližší odborné pracoviště a svěřte ji do zkušených rukou. Odborníci udělají vše, aby vaši kočku zachránili, a vy můžete doufat, že se jim to opravdu podaří.

 

A hlavně budete mít aspoň jistotu, že jste pro ni udělali vše, co je ve vašich silách.

 

Autor: Lumír Kubátko

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?