Mýty vs. fakta v psím světě

6. února 2020

V psím světě, stejně jako v tom lidském, existuje spousta mýtů, které mnozí považují za pravdy. My vám některé z těchto mýtů osvětlíme. Schválně, jestli jste jim taky věřili.

Zkuste si tipnout, jestli je dané tvrzení mýtus nebo fakt

1. Žádní dva psi nemají stejný otisk čumáčku

Fakt: Já jsem unikátní, vy jste unikátní a váš pejsek také. Žádní dva psi nemají zcela stejný otisk nosu a to ani příslušníci stejného plemene.

2. Normální tělesná teplota psa je vyšší než lidská

Fakt: Tělesná teplota psa je vyšší než ta lidská a tak je to správně. Normální teplota u zdravého psa se pohybuje mezi 37,5°C - 39°C a měříme ji v konečníku a ne v podpaží.

3. Když má pes suchý čumák, je nemocný

Mýtus: Všimli jste si, že má váš mazlíček suchý čumák? Nepanikařte! Suchý nos neznamená hned problém, v skutečnosti se zvlhčení mění třeba podle denní doby a aktivity. Například si můžete všimnout, že nos vašeho psa je suchý, když se probudí po tvrdém spánku. Je tomu tak částečně kvůli poklesu tělesné teploty a částečně kvůli frekvenci dýchání. Naopak se sliznice víc zvlhčuje v případě, že pes intenzivně čenichá, nebo sportuje. 

4. Pes ví, že udělal špatnost

Mýtus: Znáte to? Přijdete domů z práce a tam na vás čeká koš vysypaný po celém bytě. Uprostřed sedí zkroušený chlupáč se smutným pohledem, sklopenýma ušima a provinile se střídavě dívá na vás a střídavě na své dílo zkázy. Jako by vědel, že se to nesmí. To je ale mýtus. Ve skutečnosti pes neví, co provedl, déle než pár sekund a popsané chování se nazývá takzvaně konejšení. Chlupáč totiž vidí, že jste naštvaný a slyší vaši intonaci a kárání. Pohledem do země, sklopenýma ušima a zkroušeným sedem se vás prostě snaží uklidnit. Proto nemá cenu psa trestat za způsobenou pohromu několik hodin po incidentu. 

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

5. Fena musí mít alespoň jednou za život štěňata

Mýtus: Věřte nebo ne, nekteří lidé si myslí, že by fena cítila prázdnotu a deprimovalo by ji, kdyby neměla alespoň jednou za život štěňátka. Samozřejmě, tohle tvrzení je mýtus, ve skutečnosti je to příklad antropomorfizmu aneb přenášení lidských vlastností na zvíře. Taktéž se vrhem nijak nesnižuje riziko rakoviny mléčné žlázy, ale naopak. Včasná kastrace redukuje toto riziko až o 90 %. A co se týče četnosti této zákeřné choroby, bohužel  patří mezi nejčastější nádorová onemocnění fen.

6. Psi spí schoulení do klubíčka aby si chránili břicho

Fakt: Stočit se do roztomilého klubíčka je ve skutečnosti návratem k divokým předkům psa. Je to jeden ze způsobů, jak zůstat v bezpečí a chránit se před předátory během spánku. Stočení do klubíčka chrání důležité orgány skývající se v dutině břišní a také udržuje vašeho miláčka v teple. 

7. Když pes vrtí ocasem, znamená to, že je šťastný

Mýtus: Tady by se dalo říct, že se jedná o poloviční pravdu a poloviční mýtus. Vrtění ocáskem zkutečně značí v mnoha případech radost, ale není to jediný význam tohoto roztomilého gesta. Ocas je důležitý komunikačný prostředek a psi jej využívají k celé řadě signálů. Pomocníkem při šifrování důvodu k vrtění ocáskem může být psí tělo. Pozice uší, výraz, stažení pysků nebo dokonce naježení (piloerekce) nám napoví, co se ocas snaží říct.

8. Psí tlama obsahuje léčivé látky

Mýtus. Uhm...ne. Je pravda, že my lidé často neodoláme psím polibkům, ale pravdou je, že jejich tlama není o nic víc léčivá jako ta naše. Myšlenka, že psí tlama je čistá, plyne pravděpodobně z toho, že si psi lížou rány, a tím si je "čistí". Ve skutečnosti se rány u psů vlivem olizování můžou hojit lépe díky tomu, že drsným jazykem napomáhají odstraňovat odumřelou tkáň a stimulují krevní oběh. Na druhou stranu lízání ran může způsobit více škody než užitku, jelikož si takto pes může bakterie do rány naopak vnést. My si pravidelně čistíme zuby, aby se nám v ústech nehromadily bakterie, neusazoval se plak a ten nevedl k zánětům. Ale co naši mazlíčci? Proto se hodí jim pravidelně zoubky také čistit, udržovat je zdravé, pravidelně odčervovat nebo provádět koprologii a očkovat - pak se není čeho bát a psí pusinky si můžeme užívat i nadále. 

Mýtů a faktů o psech je veliké množství a jeden neví, jak přijít pravdě na kloub. Kolik z námi vybraných 8 výroků jste dokázali odhadnout správně?

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?