Na co si dát pozor při koupi psa?

25. října 2017

Koupili jsme si psa, ale…. Takových případů přibývá jako hub po dešti a množí se zoufalé dotazy nových majitelů „co s tím?“ Základem je nenaletět při koupi..

I když už dávno nejde o „věc“

Přestože česká legislativa dospěla příjemného posunu vpřed a přestala zvířata vnímat jako věci, není od věci zaměřit se na koupi psa jako na podobný úkon. Rozhodně nekupujte psa bez smlouvy! I když je samozřejmostí, že chovatelé prodávají štěňata s PP pouze na smlouvu, stále ještě existuje spousta majitelů psů, kteří prostě svou fenku chtěli nechat alespoň jednou odrodit, nebo mají fenku, která „nějak nebyla uchovněna“ a nebo se jim „nějak stalo, že zabřezla.“ Všechny tyto případy musejí být podchyceny smlouvou! A co v takové smlouvě vyžadovat?

puppy1.jpg

Napsat či nenapsat

Rozhodně plné nacionále prodávajícího – jméno, adresu, číslo OP, případně kontakt. Také by mělo být přesně specifikováno štěně, které kupujete. Úplně nejzodpovědnější majitel vám prodá štěně již načipované a proočkované. Tento postup však bohužel nelze očekávat od všech a většina toto stejně nedodrží. Dané štěně by tedy mělo mít jasné identifikační znaky – abyste doma nezjistili, že máte místo vyhlídnutého ideálu nějakého méně dokonalého sourozence. Také důkladně proberte zdravotní stav zvířete a vyžadujte očkovací průkaz! I když chovatel bude tvrdit, že byl včera se štěňátkem na veterině a vše bylo v pořádku, úplně nejlepší by bylo, kdyby vám kontakt na veterináře sdělil. Alespoň pro kontrolu.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Zdraví je jen jedno

Není na škodu dodržet obvyklý postup, jaký mají všechny chovatelské stanice – vyberte si štěňátko, zadejte si jej a než si jej odkoupíte, v průběhu jeho růstu jej alespoň jednou nebo dvakrát navštivte. Můžete tak zhodnotit, jak roste, v jakém prostředí vyrůstá, jak se chová. Pokud nekupujete psa s PP, pravděpodobnost, že neuvidíte otce štěněte je vysoká. A pokud žádáte konkrétní plemeno, které doufáte, že ze štěněte vyroste, navštivte chovatele s někým, kdo toto plemeno dobře zná. Aby se pak nestalo, že si místo dobrmana nakonec domů donesete třeba labradora či nějakého křížence. A pokud narazíte na jakékoliv pochyby – divná bulka na břiše, apatie štěněte, přílišná vyhublost, nezájem o okolí, slzavé oči a podobně, vše do smlouvy vepište, než finálně zaplatíte a štěně si odvezete. Aneb „pozdě bycha honit.“

puppy2.jpg

Veterinář prvořadě

Když si štěňátko dovezete domů, rozhodně s ním v nejbližších dnech navštivte svého veterináře. Ten by měl zhodnotit, zda uvedený věk odpovídá stavu zubů, zda nemá kýlu, není příliš podvyživené na dané plemeno, zda se správně vyvíjí, netrpí bolestivostí břicha a podobně. Ať již je prodávající jakkoliv fajn, štěňátko změnou prostředí přichází do stresu a projevit se může cokoliv. Obzvláště pokud máte doma malé děti nebo dalšího psa.

 

Co potom?

Pokud jste štěně zakoupili a následně zjistili nesrovnalosti, rozhodně v prvé řadě kontaktujte chovatele! Správný chovatel by měl být ochoten situaci řešit, měl by alespoň projevit zájem, spoluúčast, vysvětlení, uhradit léčebné výlohy nebo vám vrátit peníze zpět. Pokud je štěně plné škrkavek, měl by vysvětlit, v jakých intervalech odčervoval, pokud naleznete na břiše kýlu je pravděpodobné, že se pejskovi nevyhodila cestou autem a podobně. Důležité je nic neodkládat a jednat. A pokud již dospějete do fáze, kdy chovatel nereaguje, nechce s případem mít nic společného, případně tvrdí, že takovéto štěně a v takovémto stavu vám vůbec neprodal, pak máte právo podat na chovatele žalobu a řešit jej pro podvod s policií. Právě pro tyto případy potřebujete mít ke štěněti kupní smlouvu! Vše si proto předem důkladně zvažte a vybírejte pečlivě. Přeci jen – jde o závazek na dalších třeba 15 let…

puppy3.jpg

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?