Na slovíčko s kočičí psycholožkou, kterou znáte z TV pořadu "Kočka není pes"

11. března 2017

Máte problém se svou kočkou? Kočka není divoké a nevychovatelné zvíře a základem k úspěchu je pochopení. I kočku lze vychovat a děláte to každým dnem, každou sebemenší komunikací sní. Zeptali jsme se za Vás Kláry Vodičkové, která přes televizní pořad "Kočka není pes" v České televizi, úspěšně řeší problémy s kočkami!

Kde soudruzi z NDR udělali chybu?

Klára je vystudovaný chovatel cizokrajných zvířat a pracuje v zoo jako trenér zvířat. Neboť i zvířata v zoo potřebují trénink (aneb jak byste chtěli odebrat například obrovskému mrožovi krev z ploutve?)

Mezi nejčastější zlozvyky patří močení kamkoliv v bytě, agrese, bojácnost nebo ničení nábytku. Spousta chovatelů se marně ptá, proč náhle ta změna. Moje známá řešila problém s kočkou, která měla koťata, jedno jí nechali a pak ji vykastrovali. „Močení v domácnosti může mít tisíce příčin a je důležité znát každý detail běžného dne kočky. V tomto případě bych ale tipovala, že jde o teritoriální problém, kdy si kočka vymezuje, co je její, protože se potomkem cítí být ohrožena. Další možností může být po kastraci poškozený močový měchýř, takže by bylo dobré probrat to i s veterinářem,“ říká kočičí psycholožka Klára Vodičková.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Kočka v bytě

Proč tedy takové zlozvyky vznikají? „Za všechno mohou lidé. Kočka je vychovatelná, ale málokdo si to uvědomuje. Také je předurčena k divokému životu venku a každý, kdo má doma kočku by si měl dát záležet, aby jí život co nejvíce zpříjemnil. Uzpůsobit byt tak, aby se nenudila, mohla vybít přebytečnou energii a mohla plnohodnotně žít. Neříkám, že je špatné, mít kočku doma, v mnoha ohledech je to dokonce ideální, ale je třeba brát ohledy na její potřeby.“

Vůní za mírem

Klára Vodičková se také hodně snaží ve své praxi aplikovat aromaterapii. Jak sama říká, jde o velice složitý obor, který je potřeba dlouho studovat, v podstatě celý život. Jaká jsou alespoň základní pravidla? „Určitě byste měli používat 100% čisté esenciální oleje bez syntetických příměsí. Zvířata mají citlivější čich, než my lidé a tak jim stačí nižší koncentrace, obecně je nejlepší olej naředit stolním olejem, nejlépe olivovým. Pak je třeba zvážit konkrétní použití – některé kočky mají ráda masáž tlapek, jiné uvítají spíše vůni z difuséru nebo jim stačí jen navoněný hadřík, například při cestách v přepravce.“

Zážitky ze zoo

Každá kočka je zkrátka originál a každá je jiná, majitel sám musí poznat, co se v jejím životě změnilo a kdy. Některým kočkám vadí i nová lednice v domě nebo vyhození opotřebovaného škrabadla. A co sama Klára nejraději trénuje? „Paradoxně nejlépe trénovatelné a inteligentní zvíře je kupodivu prase. Dokáže se učit neskutečně rychle a je věrné jako pes!“ Takže rada závěrem pro všechny, kdo si neví se svou kočkou rady – pořiďte si prase ! A nebo raději, budete-li s rozumem v koncích, obraťte se na Kláru Vodičkovou, která vždy najde efektivní radu!

foto: For Pets 2015, veletrh pro zvířata. Vstup na tento veletrh v roce 2017 můžete vyhrát ZDE !

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?