Nádory mléčné žlázy u koček

24. září 2009

Nádory mléčné žlázy patří k jedné z nejčastějších onkologických onemocnění u koček. I když se u koček vyskytují podstatně méně než u psů, uvádí se, že až 90 % těchto nádorů je zhoubných.

Mléčná žláza u kočky je uspořádána do dvou lišt, které tvoří čtyři páry mléčných žláz. Na vznik tohoto nádorového onemocnění má vliv mnoho faktorů, ať už je to vliv hormonů, genetické predispozice, falešná březost, laktace a v neposlední řadě i vnější vlivy. Nádory mléčných žláz se začínají zakládat velmi brzy, na jejich vývinu mají zpočátku vliv pohlavní hormony, v pozdějším stadiu, zejména při zhoubném bujení, je vliv hormonů minimální. Růst a tvorba hmatných nádorů začíná nejčastěji ve stáří nad 10 let. Postižené bývají především kočky, u kocoura se nádory vyskytují velmi ojediněle. Plemenná predispozice byla zjištěna u koček siamských.

 

Jaké nádory mohou být

Nádory dělíme na zhoubné - maligní a na nezhoubné nádory - benigní. Nezhoubné nádory mohou přejít v nádory zhoubné. O jaký typ nádorů jde, zjistíme pouze histologickým vyšetřením.

 

Nádory zhoubné jsou typické rychlým růstem, tvorbou metastáz, které nacházíme nejčastěji v mízních uzlinách, mohou se však vyskytnout v jakémkoliv orgánu - játrech, plicích, slezině. Nádory nezhoubné jsou dobře ohraničené, většinou pohyblivé a pomalu rostoucí.

 

Příznaky onemocnění

Onemocnění je provázeno tvorbou tuhých útvarů v okolí mléčných žláz, u kočky bývají zpravidla zasaženy mléčné žlázy v přední části. Útvary jsou různě velké a různého počtu. Jsou přirostlé ke tkáni, mohou se i volně pohybovat. Na pohmat jsou ve většině případů nebolestivé, pouze velké nádory mohou poškodit kůži, tvořit vředy a krvácet. Bývají často agresivní a způsobují záněty.

 

Léčba rakoviny u kočky

Úspěšnost léčby spočívá především v časné diagnóze a v co nejrychlejším zásahu - tedy odstranění nádoru. U malých nádorů do průměru 1cm je lepší vyčkat a nádor sledovat, zda se nezvětšuje. U větších nádorů je třeba včasného chirurgického zásahu. Jelikož se u koček očekává agresivní chování nádorů, je nutná včasná a radikální operace - mastektomie. Ideální je odstranění celé mléčné lišty. Tam, kde vyléčení není úplně možné a kočka bude trpět bolestmi, je lepší zvážit ukončení tohoto utrpení a neprodlužování bolesti.

 

Prognóza u nádorů

U nezhoubných nádorů je prognóza příznivá. U zhoubných nádorů je prognóza nepříznivá - záleží na velikosti nádorů - tumorů, na prorůstání do okolní tkáně. V každém případě však v dnešní době neplatí, že potvrzení této diagnózy je automaticky důvod k usmrcení zvířete. Se svým veterinárním lékařem vždy naleznete tu nejlepší cestu - pro vás i pro vašeho čtyřnohého kamaráda - a tím prodloužíte jeho plnohodnotný život.

 

Prevence u nádorových onemocnění

Základem prevence je pravidelná kontrola mléčných žláz. Při zjištění jakéhokoliv útvaru je nutno navštívit veterinárního lékaře. Uvádí se, že u koček efekt včasné kastrace jako prevence tohoto onemocnění není tak silný jako u psů, každopádně nejlepší známou prevencí je kastrace koček, které nechceme použít k chovu.

 

Autorka: Iveta Hrušková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?