Nařízení EU: Povinné SPZ pro koně!

1. dubna 2015

„Čert nikdy nespí!“ varuje známé lidové rčení. A my dodáváme: „A nejen čert, ale taky úřední šiml, zvláště ten bruselský.“ Jak jsme se dozvěděli, vydala bruselská Evropská komise novou směrnici, podle které mají mít koně, pokud se objeví na veřejných komunikacích (mezi něž se mají nově počítat i polní lesní cesty), speciální státní poznávací značky. Přijde vám to trochu uhozené? Tak věřte, že to není ještě všechno.

Koně musejí být nově vybaveni i blinkry!

Podle nové evropské směrnice totiž musejí mít koně na veřejných komunikacích nejen espézetku, ale taky ukazovatele směru!

Jelikož jsme portál o koních, obrátili jsme se proto na ministerstvo dopravy a spojů, abychom zjistili další podrobnosti o této chystané legislativní novince a mohli vás o ní podrobně informovat.

Tiskové oddělení ministerstva nám poslalo e-mail, v němž potvrzuje, že tyto převratné novinky se opravdu chystají.

„Ano, je to pravda,“ píše se v tomto e-mailu, který nám dorazil dnes ráno, „skutečně pracujeme na této vyhlášce, která nově přináší povinnost pro koně mít při pohybu na veřejných komunikacích státní registrační značku. Přesněji se jedná o státní registrační značku pro čtyřnohé lichokopytníky (vyhláška se tedy bude týkat taky oslů či mul a mezků) a to bez ohledu, zda jsou osedláni nebo vedeni.

Krom toho musí být nově každý lichokopytník na veřejné komunikaci vybaven i funkčními ukazateli směru (tedy tzv. blinkry), a to jak vpředu, tak i vzadu.

V současné době se ještě dolaďují technické podrobnosti ohledně toho, kde a jak bude tato SPZ na koních umístěna. Nejpravděpodobnější variantou je však ta, že to bude stejně jako u automobilů. To znamená jedna značka zepředu a jedna značka zezadu.

Ministerstvo tak reaguje na rostoucí počet koní pohybujících na veřejných komunikacích v souladu s příslušnou evropskou směrnicí. Od toho opatření si slibujeme zpřehlednění provozu na veřejných komunikacích, zvláště pak na lesních a polních cestách, jež jsou využívány k vyjížďkám na koních. Vyhláška by měla vejít v platnost nejpozději do začátku prázdnin."

Tolik e-mail z ministerstva dopravy a spojů.

 

Znamená to tedy, že budeme muset opravdu pořídit svým koním espézetky a ukazatele směru, čili koňské blinkry?

Naštěstí ne, protože je dnes apríl a nic takového se samozřejmě nechystá, koně mohou dál cválat po polních či lesních cestách bez espézetek a blinkrů.

Tedy aspoň zatím mohou, protože nejen čert, ale taky úřední šiml nikdy nespí.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?