Narkóza u koček - jak to probíhá

24. března 2010

Celkové znecitlivění organizmu užívané při operacích. Narkóza. Ať už se jedná o jakýkoliv veterinární zákrok, veterinář Vám může jednoho dne oznámit, že je nezbytně nutné dát Vaší kočce narkózu, neboli ji na několik hodit uspat. Samotné slovo narkóza u převážné většiny chovatelů vyvolá podvědomý strach o život své kočky. To zřejmě z důvodu různých pověstí, které o narkóze kolují, a snad také proto, že zvíře při narkóze vypadá na první pohled téměř jako mrtvé. Je však narkóza tak nebezpečná? Tento článek vám prozradí, jak toto znecitlivění organizmu funguje a jaký vliv má na zdraví Vaší kočky.

 

Celkové znecitlivění organizmu (tzv. anestesie) je stav, kdy je kočka v bezvědomí, které je záměrně navozené veterinářem za pomoci působení různých látek (tzv. anestetika či narkotika). Narkóza se používá při provádění více či méně těžkých chirurgických zákroků a také při lehkých zákrocích, které by však při plném vědomí zvířete byly velmi bolestivé. Součástí narkózy je totiž vyloučení vnímání bolesti, dále se uvolní svalstvo a oslabí reflexy.

 

Kočka před narkózou

Každý veterinář před podáním narkózy důkladně vyšetří celkový stav zvířete. Majitel kočky zná své zvíře nejlépe a může veterináři poskytnout informace důležité pro posouzení zdravotního stavu jako např. prodělaná onemocnění v minulosti, předchozí anestézie, informace o současné léčbě, atd. Veterinář dále provede základní vyšetření (váha, dehydratace, březost, výživa) a kompletní interní vyšetření týkající se oběhového a dýchacího aparátu. Rozsah předoperačních vyšetření vždy závisí na konkrétním pacientovi, jeho zdravotním stavu a plánovanému zákroku. Starší nemocná kočka před závažným vnitřním zákrokem bude tedy mnohem pečlivěji vyšetřena než mladá zdravá kočička např. před kastrací.

 

Každý chovatel má zájem o bezproblémový průběh narkózy. Co tedy můžeme udělat pro naši kočičku těsně před narkózou? Velmi důležité je držet kočku nalačno nejméně 12 hodin před plánovanou operací (4 hodiny u koťat). To z toho důvodu, kdyby při aplikaci anestetik došlo ke zvracení a kočka s plným žaludkem by se mohla začít dusit či vdechovat zvratky a přivodit si tímto zánět plic. Toto opatření však neplatí pro tekutiny. Až do poslední chvíle před uspáním musí mít kočka k dispozici tekutiny. Voda je životně důležitá pro správné fungování organismu (stabilita krevního oběhu, správná funkce ledvin) a v žádném případě nezvyšuje riziko při narkóze. Předoperační péči konzultujte s Vaším veterinářem, neboť tato péče může být taktéž velmi individuální.

 

Průběh narkózy u koček

Narkózy jsou různého druhu. O druhu anestesie rozhodne veterinář podle stavu každého pacienta. Narkóza může být podávána nitrožilně, což znamená, že do žíly kočky je zavedena cévka, nebo pomocí několika injekcí. Také existuje např. inhalační anestetikum, které kočka vdechuje. Kočky (stejně jako psi) při narkóze nezavírají oči, a proto musí veterinář během operace hydratovat rohovku, aby se nepoškodila. Zdravotní stav zvířete je po celou dobu důkladně monitorován.

Jak pečovat o kočku po narkóze

Probouzení po narkóze hraje důležitou roli, na které závisí úspěch celého zákroku. Probouzení probíhá buď pod dohledem veterináře na klinice a majitel si poté kočku odveze domů až při nabytí plného vědomí. V jiných případech si ihned po skončení operace kočičku, která je dosud v narkóze, odvezete domů. Proto je dobré mít s sebou vhodnou přepravku. Kočka vypadá takřka jako mrtvá, má snížený krevní tlak, narušenou termoregulaci a také zpomalený dech - to je zcela normální a nemusí Vás to nijak znepokojovat.

 

Samotné probuzení z narkózy je velmi individuální a samozřejmě také závisí na podaném anestetiku. Některé kočky se probudí za hodinu, jiné pospávají až do druhého dne. V každém případě držte kočičku v teple a v klidu, položte ji na bok na zem (na deku, polštář) a povytáhněte jazyk z tlamičky. Po probuzení může být zvíře velmi dezorientované, s nejistými motavými pohyby (proto vždy před probuzením pokládáme kočku zásadně na zem, nikdy do vyšších poloh), zmateně mňoukající a chovající se velmi netypicky. Odstraňte z okolí nebezpečné předměty a nabídněte vodu a jídlo. Může se stát, že po požití potravy bude kočky zvracet, to je však také normální a pokud tento stav netrvá dlouhodobě, není třeba se znepokojovat.

 

Jsou nějaká rizika u narkózy

Celková anestesie vždy představuje pro kočku určité riziko. Žádný veterinář na světě není schopen nabídnout 100 % jistotu bezproblémové narkózy. Pokud se však jedná o mladé, zdravé zvíře, máte štěstí a nemusíte mít přílišné obavy. Narkóza bude sice pro kočičí organismus zátěží, ale průběh by měl být bezproblémový a rekonvalescence rychlá. Staří jedinci a těžce nemocná zvířata však při narkóze podstupují podstatně vyšší rizika. Veterinář vždy rizika plynoucí z uspání majiteli vysvětlí, v některých případech též veterináři požadují podepsání poučení o riziku jako souhlas s narkózou. Někdy dojde k situaci, že do ordinace dorazí majitel tzv. za pět minut dvanáct a je třeba okamžitě podat anestézii v zájmu záchrany života pacienta (např. nehody, atd.). V těchto akutních případech existuje také zvýšené riziko z důvodu neprovedení předoperačních vyšetření a péče.

 

Autorka: Iveta Šafaříková

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro kočky doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?