Národní výstava psů v Mladé Boleslavi

22. července 2011

O víkendu se do Mladé Boleslavi sjeli chovatelé a milovníci psů, aby jejich zvířecí miláčkové bojovali o tituly v psí soutěži krásy. Během uplynulého víkendu v Mladé Boleslavi soutěžili psi nejrůznější plemen, barev a velikostí. Konala se zde národní výstava psů. V areálu Krásné louky u řeky Jizery předváděli pejsci s průkazem původu svůj naučený postoj, běh, pěstěnou srst, zbarvení a další přednosti.

Zvláštní skupinu zastupovala takzvaná neuznaná plemena, jejichž standardy Mezinárodní kynologická federace dosud neuznala. Jedním z takových plemen je Pražský krysařík, přestože se v českých zemích chová již od středověku a jako jeden z mála nese ve svém názvu i národní odkaz.

 

Až na konci areálu, v poslední ohrazené ploše, stáli právě Pražští krysaříci a jejich páníčkové. Nejvíce se sešlo černých krátkosrstých s pálením, ale k vidění byli i krátkosrstí hnědí a dokonce jedna hnědá fenečka s dlouhou srstí. Miniaturní pejskové se střídali na výstavním stole, kde je kontroloval rozhodčí pan Řehánek a uděloval jim hodnocení, které zapisovala paní za psacím strojem.

 

U Pražských krysaříků je nejdůležitější pohyb tzv. předvedení a stavba těla. Každý pejsek předvedl také chůzi a běh se svým pánem. Pes by měl mít při běhu hlavičku vzpřímeně. Na předváděcím stole se pak kontroluje pevnost uší a výrazný stop (kořen nosu). Čumáček by neměl být splácnutý jako u čivavy, ale zase ne moc dlouhý jako u pinče. Plusem je rozdělený hrudní znak. Co se týče zubů, měli by mít nůžkový skus. Pražští krysaříci jako všechna malá plemena trpí onemocněním luxace pately (vykloubení čéšky). To se na výstavách také kontroluje. Ve výstavním kruhu se vystřídalo kolem pětadvaceti krysaříků. Mnohem oblíbenější jsou klubové výstavy, kde se sejde i osmdesát těchto malých psíků.

 

Liberecký kraj reprezentovala Lucie Přibylová z Liberce se svými dvěma fenkami Pražského krysaříka, černou krátkosrstou Loreenkou (Loreen Crown Poly Fedar) a hnědou dlouhosrstou Čoko (Cocolade Gi Doll Fedar). První na řadu přišla hnědá dlouhosrstá krysařička Čoko, jejíž dlouhá srst je stále raritou. „Vzhledem k tomu, že hnědých dlouhosrstých krysaříků ještě tolik není, tak u spousty lidí budí zájem a dotazy. Moje Čoko je stále ve vývoji, úhlení končetin v pořádku, drobná hřbetní linie, temperamentí předvedení, ale je bohužel vyšší v kohoutku a tudíž dostala známku Nadějná 1. Byla také v časopise Svět psů. Lidé si je někdy pletou s rasou Ruský toy,“ řekla Lucie Přibylová, majitelka dlouhosrsté fenečky. Slečna Přibylová také vlastní chovatelskou stanici Pražských krysaříků Mon Miracle a plánuje na podzim nebo na jaře štěňátka. „Z mé druhé fenky byl rozhodčí nadšený. Má jemnější konstituci, nůžkový skus, temperamentní pohyb a jemný výraz, jak pan Řehánek zhodnotil, tudíž hodnocení výborná 1,“ zhodnotila úspěchy své druhé fenečky Přibylová.

 

Na boleslavské výstavě bojovalo o tituly krásy téměř tři tisíce psů se svými majiteli. V areálu výstavy bylo mnoho stánků se psími potřebami od pamlsků, granulí přes kosmetické přípravky, léky, pelíšky, obojky a vodítkaoblečky a tašky na psy. Návštěvníci výstavy si také mohli odvést mnoho upomínkových předmětů.

 

Autorka: Hana Langrová

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro psy doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?