Narozena ve znamení jara

20. března 2011

Bylo to právě 21. března - v první jarní den - kdy její hříběcí oči poprvé spatřily svět. Máma byla strakatá kříženka ponyho ne zrovna příjemné povahy, táta hubený shagya arab. Jaká bude ona, jsme do poslední chvíle nevěděli... Dostala jméno Jantarka - po mámě od písmene J. První slabika jména ale bylo to první a zároveň poslední, co měly společného. Maličká hnědka s plamínkem na čele byla už od první chvíle výjimečně mazlivá a přátelská k lidem. Nechala se hladit a dokonce se zdálo, jakoby si pozornost náramně užívala.

 

Brzy jsme ji spolu s ostatními koňmi vypouštěli do výběhu a vodili na pastvinu - nikdy nedělala žádné problémy. Poslušně se držela stáda (v té době tvořeného vlastně jen její mámou, tátou a velkou bělkou Sabou), ale stejně tak si dokázala hrát a dovádět jako každé jiné hříbě.
Jako roček byla odvezena na hříbárnu, aby si zvykla i na jiné koně a naučila se trochu chovat, ačkoli možná, že v jejím případě to ani nebylo nutné. Ona už se chovat uměla...

 

Vrátila se jako krásná dvouletá klisnička s milým výrazem ponyho a náznakem ušlechtilosti araba. Začala nám dospívat. Mnohokrát jsme ji jako náručního koně proklínali, když kopala po našich jezdeckých koních a nenechala se předjet ani obejít, jenže nejhorší na tom bylo, že to dělala naprosto cíleně a měla vždy dobře promyšlené, co nám „provede“ za lumpárnu. Zkrátka byla chytřejší než my...
Bylo jí něco přes tři roky, když na hřbet poprvé dostala sedlo a poznala, že končí svoboda a nespoutanost mládí. Přesto se však i nadále chovala vzorně a na lidi nezanevřela. Stárla stejně jako ostatní koně, duchem však zůstávala napořád hříbětem, které si rádo hraje.

 


Při vybírání výběhu za námi chodila jako pejsek, pokládala nám hlavu na záda a usínala na rameni. Nechala se drbat na kohoutku a foukala nám vzduch z nozder do obličeje, abychom jí na oplátku dýchli na nos.
Začala jsem na ní jezdit, když jí bylo tuším pět let. Zezačátku jsem to s ní neměla lehké, ale je mi jasné, že ona se mnou také ne. Zatímco já jsem se učila usedět její úskoky a občasné útěky nebo vyhazování, ona si zvykala na to, že na ní budu jezdit a bude to se mnou muset nějak vydržet.
A pak - jednu vyjížďku se z ničeho nic chovala naprosto vzorně - žádné vybočování z řady ani kopání. Byl to den smíření a od té doby jsem s ní nikdy neměla větší problémy. Poslouchala mě čím dál lépe a snad i ochotněji... Možná také s přibývajícím věkem zmoudřela.

 


Zítra bude Jantarce deset let. Nedávno jsem jako jindy vybírala výběh. Přišla za mnou a položila mi hlavu na rameno. Takové prosté gesto přátelství... Donutila mě zamyslet se nad tím, co všechno mi dala a kolik mě toho naučila.
Těch pět nebo šest let vzájemné spolupráce je dlouhá doba. Hodně jsme si toho spolu prošly a zažily, byla jsme u toho, když byla Jantarka na smrt nemocná nebo když porodila své první hříbě. Nechci to nazývat žádným výjimečným vztahem koně a dívky nebo něčím podobně romantickým (navíc Jantarka ani není moje), protože to tak ani není. Je to prostě vztah koně a jezdce, ale stojí za to.
Jantarka mě naučila věřit koním. Dávám jí tolik důvěry, kolik jen můžu a ona mi to oplácí stejnou měrou. Nejednou jsem na ní vyjela do lesa bez sedla a bez ohlávky. Mohla mě shodit a utéct. Neudělala to, stejně tak, jako mi nikdy neutekla, když jsem ji nechala jít vedle sebe naprosto volnou. Nikdy mě to nepřestane udivovat a nikdy, přísahám nikdy, nebudu brát jako samozřejmost, že si kůň dobrovolně vybere moji společnost, přestože mu vůbec nic nebrání sebrat se a odejít. Věřím jí jako nikomu na světě a doufám, že ona mi též může důvěřovat...

 


Věří mi, přestože už ji to nejednou dostalo do problémů a já potom měla co dělat, abych ji z nich vytáhla. Půjde za mnou po kamenitém srázu, po ledě, kamkoli... A když cesta skončí a nevíme jak dál, podívá se na mě pohledem, který jasně říká: „Dostala jsi mě sem, tak mě dostaň také odsud.“
I když jsme spolu nejednou spadly, vždy jsme se znovu postavily na nohy a jely dál. Krokem , klusem nebo tryskem, ale nikdy jsme se nevzdaly. Počká na mě, než se seberu ze země a můžeme se jít dál toulat...
Reaguje na mou myšlenku, ani na oblíbené louce se nerozcválá, nedám-li jí pokyn. Vše na volné otěži. Možná to zní neuvěřitelně, možná Vám to přijde jako blábol. Možná to je blábol, ale já to s ní opravdu všechno zažila a to nám nikdo nevezme.

 


Nepochybuji, že by to tato výjimečná kobylka neudělala pro kohokoli jiného. Ale ať si. Nezáviděla bych mu to, protože to skutečně stojí za to prožít.
Koní, jako je Jantarka, je na světě opravdu málo. Dodnes si nechá od dětí líbit tahání za uši a prolézání pod břichem, ode mě trpělivě snáší honění po lesích a lukách. Přitom všem není žádná „mouchy, sežerte si mě“. Je příjemně temperamentní, jak si žádá většina jezdců od svých koní.
Jantarka JE výjimečný kůň. Jsem nesmírně vděčná za to, že jsem ji mohla potkat a strávit s ní tolik času, protože silně pochybuji o tom, že ještě někdy v životě narazím na podobného koně. Koně, který by byl jako ONA.
Mám to štěstí, že můžu být její jezdec. Že s ní můžu brázdit lesy křížem krážem, když mám náladu, jít celou vyjížďku krokem a když se mi chce, nechat ji letět s větrem o závod. Že ji můžu doprovázet na její pouti životem. Při společných vítězstvích i prohrách...

 


Jediné, co si přeji je, aby byla zdravá a silná a mohla si ještě dlouho užívat svého koňského života. To je zároveň také mým přáním k jejím desátým narozeninám.
VŠECHNO NEJLEPŠÍ, moje opravdová přítelkyně! DĚKUJI ZA VŠE, JANTARKO...

 

Přidáno: 100 bodů

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?