Náš poníkovský důchodce Ferda

15. srpna 2013

Už jako malá jsem vždy snila o tom, mít svého vlastního koně, teda vlastně poníka… Po dlouhém přemlouvání rodičů a po mnoho prosbách mi rodiče přislíbili kamarádky shetlandského poníka…

 

 

Měli jsme si pro něho o víkendu dojet, ale nakonec si kamarádka prodej rozmyslela… To mě zlomilo… Bylo mi pouhých 7 let a bylo to pro mě opravdu moc a moc těžké… Rozveselila mě až mamka, která mi jednou odpoledne řekla, že se pojedeme podívat na jednoho poníka z nedaleké vesnice. Že prý si (asi) děda všiml inzerátu v novinách. A tak jsme jeli .

 

Byl únor 2004 a silnice pokryla sněhová pokrývka. Dorazili jsme do nějaké menší vesničky (název už si přesně nepamatuji), k místnímu kravínu. Pak došlo na pozdravy, představování… Zkrátka na ty věci, které mě jako malou holčičku, natěšenou na to, až uvidí „svého" poníka, vůbec nezajímaly a tak jsem koukala všude kolem a snažila se odhadnout, kde asi tak ten koníček bude ustájený.

 

Po pár minutách, které pro mě byly delší než několik hodin ve škole, jsme šli dovnitř do kravína. Tam v takové jakoby ohrádce stál malý, mohutný tmavý poníček, který na pozdrav zařehtal… Stála jsem zkoprnělá a tiše na něho zírala… Byl naprosto nádherný! Jmenoval se Ferdík, byl to kříženec Shetlanda, Velše a pravděpodobně dalších pony a bylo mu údajně 14 let… (jak se časem ukázalo, tak mu bylo minimálně 19).

 

Pak padla otázka, jestli se mi líbí a jestli ho chci. Hádejte, co jsem odpověděla . A tak ho jeden z pánů vyvedl z kravína a brodil se s ním sněhem směrem k přívěsu. Ferdík se ale rozhodl, že jako nikam nepojede a tak se vzepjal (já s úsměvem na tváři zírala, jakou má sílu) a pak utekl… Při druhém pokusu si Ferdíčkův majitel vzal „na pomoc" kbelík se šrotem a pak už se tedy Ferdíček nechal přemluvit a nastoupil do vleku. Zaplatili jsme pouhé 3000Kč (a navíc jsem dostala základní čištění a modrou ohlávku), rozloučili se a vyrazili směr domů.

 

Pak začalo naše seznamování a následně ježdění… Ze začátku bez sedla na ohlávce, pak mi děda koupil sedlo, uzdečku… Časem samozřejmě přibyla ještě spousta dalšího jezdeckého vybavení. Uplynulo už mnoho let od doby, kdy jsem Ferouška viděla prvně. Jezdili jsme spolu rekreačně, jen tak prostě pro radost a věřte nebo ne, stálo to za to . Naučila jsem ho lépe reagovat na pomůcky, protože Ferdíček byl takový otupělý… Téměř celý svůj život tahal v lese dřevo.

 

Tahání (dnes už jen sáněk) ho moc baví a rád jde dopředu, ale zpočátku byl problém se zastavováním. Ferdík se vyloženě bál zpomalit. Jako by čekal ránu bičem… Stačilo, aby třeba někdo zvedl ruku a Ferdík cválal pryč.. Ani zdravotně na tom nebyl úplně v pořádku. Jeho kopýtka potřebovala mnoho zásahů kováře - trpěl hnilobou.

 

Dnes je Ferdíček 28letý „poníkovský důchodce“, ustájený se svým stájovým kolegou Maineem celoročně venku (režim 24/7), kopýtka má zdravá, pravidelně ho očkujeme, odčervujeme, 1x ročně mu paní veterinářka opraví zoubky, krmíme ho vojtěškou, otrubami, šrotem a nedávno jsme mu do jídelníčku zařadili i granulované seno (špatně totiž přijímá to normální), přes zimu nosí deku.

 

Věnujeme se spolu práci na dlouhých otěžích, cirkusovým kouskům (poklonky, hrabání…), v zimě příležitostně sáňkujeme a celoročně chodíme na kratší vycházky do nedalekého lesíka. V poslední době má ale Ferdík problémy se srstí - s přelínáním a také bohužel s letní vyrážkou… Minulý rok na jaře jsem mu koupila lněný olej od Allkraftu a pivovarské kvasnice (Dromy pangamin) a zlepšení bylo vidět hned na první pohled. Samozřejmě je třeba ho denně hřebelcovat.

 

Nicméně problémy s letní vyrážkou přetrvávají a léky (spíš přípravky, které Ferdíkovi alespoň na chvilku uleví) jsou poměrně drahé. Protože jsem studentkou 1. ročníku gymnázia a nejsem tudíž ještě výdělečně činná, je pro mne Ferdíkova léčba velmi náročná, i přes veškerou pomoc rodičů. Přesto se ale snažím (já i moje rodina, které chci tímto poděkovat, udržovat ho v co nejlepším zdravotním a psychickém stavu. Doufáme, že s námi Ferdík bude ještě hezkou řádku let, a že odejde jako šťastný a spokojený poník, který prožil nádherný život v naší rodině.

 

 

 

 

Přidáno: 80 bodů.

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.

Další podobná témata

Pro koně doporučujeme

Zobrazit předchozí produkty.
Zobrazit následující produkty.
Staňte se součástí programu

HelloSandy Family

a získejte pro sebe i svého mazlíka řadu výhod.
Více o HelloSandy Family
Šťastná rodina se psem

Potřebujete poradit?

Napište nám, v pracovní dny běžně odpovídáme do 24 hodin
Poradna není určena pro řešení akutních případů. V případě, že hrozí nebezpečí z prodlení, neváhejte a navštivte veterinárního lékaře!
Hlavní menu
x

Skvělé, máte to v košíku

fotka produktu

Opravdu chcete smazat tento inzerát?